wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktywność fizycznaPorady fitnessZdrowa aktywność fizyczna bez względu na wiek

Zdrowa aktywność fizyczna bez względu na wiek

Istnieje wiele korzyści, które są związane z prowadzeniem zdrowego, aktywnego stylu życia. Zmniejszony stres, zwiększona pewność siebie i poprawa zdrowia układu krążenia to tylko niektóre z nich.

Regularna aktywność fizyczna jest ważna bez względu na Twój obecny wiek i poziom sprawności fizycznej. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć nową rutynę ćwiczeń.

Poświęcenie się prowadzeniu zdrowego, aktywnego trybu życia w miarę starzenia się może pomóc w przeciwdziałaniu efektom starzenia się, takim jak utrata mięśni, zmniejszenie gęstości kości i zmniejszenie ruchomości stawów. Wiele osób uważa jednak, że wraz z wiekiem maleje nasza potrzeba aktywności. Prawda jest taka, że wraz z wiekiem musimy bardziej skupić się na zachowaniu aktywności, aby utrzymać dobrą jakość życia, wykonywać codzienne zadania i zachować dobry ogólny stan zdrowia.

Może być trudno zrozumieć, jakie ćwiczenia są odpowiednie dla Twojego obecnego wieku i poziomu sprawności. Często dopiero po doznaniu kontuzji uświadamiamy sobie, że wykonywaliśmy zbyt zaawansowane ćwiczenia. Wierzę, że zrównoważona i zróżnicowana rutyna ćwiczeń, która powoli rozwija się wraz z poprawą kondycji i siły, jest najlepszym podejściem dla ludzi w każdym wieku.

Zrozumienie kilku podstawowych terminów fitness może zrobić wielką różnicę w sposobie, w jaki podchodzisz do swojej rutyny. Oto cztery tryby fitnessu, które powinieneś rozważyć jako część swojej rutyny:

Ćwiczenia o niskim wpływie obejmuje ruchy, które nakładają minimalną bezpośrednią siłę na ciało. Jest to zazwyczaj najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitnessem lub dla tych, którzy przez pewien czas nie ćwiczyli. Jest to również często zalecane dla osób, które mają ograniczenia fizyczne z powodu kontuzji. Przykłady ćwiczeń o niskim wpływie obejmują chodzenie, jazdę na rowerze, pływanie i korzystanie z wioślarza lub maszyny eliptycznej.

Ćwiczenia o dużej intensywności to każda aktywność, która nakłada bezpośrednią siłę na mięśnie i stawy ciała. Zazwyczaj wymaga oderwania dwóch stóp od podłogi w jednym czasie. Skakanie, podskakiwanie i bieganie to przykłady ćwiczeń o dużej sile uderzenia. Wykonywanie tego typu ćwiczeń jest niezbędne do budowy silnych mięśni i kości. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie wykonywać zbyt wiele ćwiczeń zbyt wcześnie, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy ćwiczyć lub musimy zrzucić znaczną ilość kilogramów. Ćwiczenia o dużej intensywności obciążają stawy i należy powoli przechodzić do włączania tego typu ćwiczeń do swojej rutyny.

Ćwiczenia o niskiej intensywności odnosi się do treningu na niższym poziomie wysiłku. Poziomy intensywności i ćwiczenia są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy ćwiczysz z niską intensywnością, będziesz czuł się tak, jakbyś mógł prowadzić rozmowę i nie przekroczysz 60-70% swojego maksymalnego tętna.

Ćwiczenie o wysokiej intensywności odnosi się do popychania ciała do ciężkiej pracy. Ćwiczenie o wysokiej intensywności staje się coraz bardziej popularne w świecie fitness. Ten rodzaj treningu był niegdyś zarezerwowany dla sportowców, jednak wiąże się z nim wiele korzyści, dlatego wiele osób włącza trening o wysokiej intensywności do swojej tygodniowej rutyny. Sesje treningowe o wysokiej intensywności trwają zwykle krócej, co czyni je praktyczną opcją dla osób, które chcą uzyskać wyniki, ale mają ograniczony czas. Ważne jest, aby skonsultować się ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że jesteśmy wystarczająco zdrowi, aby uczestniczyć w ćwiczeniach o wysokiej intensywności.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze