wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwości15 rzeczy, które kobiety powinny wiedzieć o menopauzie

15 rzeczy, które kobiety powinny wiedzieć o menopauzie

Menopauza jest fazą w życiu kobiety, która stawia przed nią wyzwania fizyczne i emocjonalne.

1. Jaka jest różnica między menopauzą, perimenopauzą i postmenopauzą?

Menopauza, perimenopauza i postmenopauza to etapy w życiu kobiety dotyczące zakończenia okresu rozrodczego.

Menopauza: Aby stwierdzić, że kobieta osiągnęła menopauzę, jej miesiączki nie powinny występować przez co najmniej 12 miesięcy od ostatniej miesiączki. Menopauza to czas, po którym miesiączka ustaje na stałe, a kobieta nie może już płodzić dzieci.

Perimenopauza (około menopauzy): Przejście (lub czas) od początku nieregularnych miesiączek do ostatniej miesiączki jest znany jako perimenopauza. Perimenopauza zwykle zaczyna się w połowie do końca lat 40-tych i może trwać od jednego do czterech lat przed menopauzą.

Postmenopauza: Czas po osiągnięciu przez kobietę menopauzy określany jest mianem postmenopauzy.

2. W jakim wieku występuje menopauza?

Menopauza występuje zwykle między 45 a 55 rokiem życia. W Stanach Zjednoczonych, średni wiek kobiet doświadczających menopauzy to 52 lata.

3. Dlaczego dochodzi do menopauzy?

Wraz z wiekiem kobiety cykl reprodukcyjny zaczyna zwalniać i przygotowuje się do zatrzymania. Spada poziom hormonów (estrogenów i progesteronu), które wpływają na różne układy w organizmie kobiety. Spadek poziomu hormonów daje początek objawom menopauzy.

7. Dlaczego seks po menopauzie boli?

Suchość pochwy może prowadzić do dyskomfortu lub bólu podczas seksu. Użyj żelu nawilżającego bez recepty lub porozmawiaj z lekarzem o niektórych lekach na receptę.

8. Jaki jest przeciętny przyrost wagi w okresie menopauzy?

Wiele kobiet zyskuje średnio pięć funtów po menopauzie. Zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna mogą pomóc w zapobieganiu przyrostowi wagi.

9. Czy menopauza może mieć wpływ na serce?

Bez estrogenu cholesterol może zacząć gromadzić się na ścianach tętnic prowadzących do serca. W rezultacie, między 55 a 70 rokiem życia, kobiety są narażone na większe ryzyko chorób serca niż przed menopauzą.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze