Strona główna Zdrowie Profilaktyka i dobre samopoczucie Pamiętasz grypę? Tak, to znowu ten czas.

Pamiętasz grypę? Tak, to znowu ten czas.

0
Pamiętasz grypę? Tak, to znowu ten czas.

Być może grypa nie jest w tej chwili Twoim najwyższym priorytetem. To zrozumiałe. Ale sezon grypowy jest tuż za rogiem i czas się przygotować.

Nie daj się zwieść zeszłorocznemu sezonowi grypowemu. Tak, to było wielkie wydarzenie – „nondemiczne”, można powiedzieć. Ale trudno jest przewidzieć, jak zły będzie nadchodzący sezon grypowy. Szalejąca pandemia COVID-19 jest więcej niż wystarczająca, aby poradzić sobie z nią pod względem medycznym. Dodając do tego nawet przeciętny sezon grypowy, warto się poważnie zaniepokoić.

Co się stało z grypą w zeszłym roku?

Sezon grypowy 2020-21 był nadzwyczaj łagodny. W rzeczywistości był rekordowy: według Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) mniej niż 1% testów na grypę wykonanych przez amerykańskie laboratoria kliniczne dało wynik pozytywny, w sumie tylko 1675 przypadków w całym kraju. Dla porównania, w innych ostatnich sezonach grypowych wynik pozytywny miało od 26% do 30% testów. Liczba przyjęć do szpitali z powodu grypy była najniższa od 2005 roku. I choć od 2004 roku roczna liczba zgonów pediatrycznych spowodowanych grypą waha się od 37 do 199, w ubiegłym roku CDC otrzymała tylko jedno zgłoszenie o zgonie pediatrycznym z powodu grypy.

Dzięki Bogu. Wchodząc w sezon grypowy zeszłej jesieni, obawialiśmy się, że będzie to „podwójna epidemia”, z wieloma osobami chorymi i umierającymi na COVID-19, grypę lub obie te choroby jednocześnie. Chociaż COVID-19 zebrał straszliwe żniwo, przynajmniej nie było drugiej wirusowej plagi, z którą musielibyśmy się zmagać.

Czy w tym roku sezon grypowy znów będzie łagodny?

To jest trudne do przewidzenia. Dwa prawdopodobne powody, dla których w zeszłym roku poszło nam tak łatwo, to:

 • Strategie zalecane w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się COVID-19, takie jak
  • maskowanie
  • dystans fizyczny i unikanie tłumów
  • mycie rąk
  • zamknięcie szkół
  • ograniczone podróże.
 • Rekordowy wskaźnik wyszczepialności przeciwko grypie. W ubiegłym roku rozesłano prawie 194 mln dawek szczepionki przeciw grypie; dla porównania, w ciągu ostatniej dekady rozprowadzano rocznie od 110 mln do 175 mln dawek.

Intrygującą, choć nieudowodnioną, możliwością jest to, że otrzymanie COVID-19 może zmniejszyć ryzyko zachorowania na grypę u danej osoby. Jest to znane jako interferencja wirusowa. W co najmniej jednym badaniu znaleziono dowody na odwrotną interakcję: szansa na pozytywny wynik testu na zakażenie COVID-19 była niższa wśród osób, u których test na grypę był pozytywny.

Jak powinieneś przygotować się do sezonu grypowego w tym roku?

W związku ze zbliżającym się sezonem grypowym, niektóre rzeczy będą się różnić od zeszłorocznych:

 • Możesz poddać się testom na COVID i grypę w tym samym czasie. Na szczęście przypadki jednoczesnego zakażenia wydają się być rzadkie.
 • Można jednocześnie otrzymać szczepionkę COVID i szczepionkę przeciwko grypie. W zeszłym roku eksperci zalecali unikanie wszelkich szczepień w ciągu 10 dni od szczepionki COVID, ale obecnie uważa się, że można je bezpiecznie otrzymać jednocześnie – więc je otrzymaj!
 • Możliwy jest wcześniejszy i ostrzejszy sezon grypowy. Mniej infekcji grypowych w zeszłym roku oznacza, że mniej osób uodporniło się na niektóre szczepy grypy, które mogłyby pomóc chronić ich w tym roku. Ponadto, mniej pozytywnych próbek było dostępnych, aby kierować rozwojem tegorocznej szczepionki.
 • Maskowanie może być bardziej powszechne. W poprzednich sezonach grypowych rzadko można było zobaczyć kogoś noszącego nakrycie twarzy. Noszenie maski, która chroni przed wieloma przenoszonymi w powietrzu mikrobami, może stać się znacznie bardziej powszechne w przyszłych sezonach grypowych, ponieważ tak wielu z nas się do niej przyzwyczaiło.

A niektóre rzeczy pozostaną takie same:

 • Timing. Wrzesień i październik to dobry czas na szczepienie przeciwko grypie. Im wcześniej jesienią ją otrzymasz, tym lepiej.
 • Profilaktyka. Jeśli jesteś chory, zamaskuj się, unikaj innych, zostań w domu w szkole lub pracy. Staraj się unikać tych, którzy są chorzy. Często myj ręce.
 • Leczenie. Leczenie grypy są niezmienne, ale mają tendencję do pracy najlepiej, gdy rozpoczął się wcześnie. Poznaj objawy grypy (które mogą pokrywać się z objawami COVID-19) i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem, jeśli uważasz, że możesz mieć któryś z tych objawów.

Najważniejsze informacje

Jeśli masz pytania lub obawy dotyczące tego, jak zapobiegać grypie i co robić, jeśli na nią zachorujesz, nie pozwól, aby błędne informacje zagroziły Twojemu zdrowiu. Uzyskaj dokładne informacje z wiarygodnych źródeł: porozmawiaj z lekarzem lub farmaceutą, lub zapoznaj się z zaleceniami CDC, FDA lub Światowej Organizacji Zdrowia.

Przesłanie na tegoroczny sezon grypowy jest w dużej mierze takie samo jak w poprzednich latach: zaszczep się i podejmij kroki w celu zmniejszenia ryzyka narażenia na zachorowanie. Jednak pandemia COVID-19 i to, czego nauczył nas zeszłoroczny sezon grypowy, sprawiają, że jeszcze ważniejsze jest, aby wziąć sobie to przesłanie do serca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj