niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaAktywność fizycznaPorady fitnessPorady fitness dla zdrowego starzenia się

Porady fitness dla zdrowego starzenia się

Jak się starzeć, codzienna aktywność i zrównoważone odżywianie może mieć pozytywny wpływ na swoje ciało. Oto kilka zrównoważonych rutynowych ćwiczeń, które mogą pomóc Ci uzyskać i utrzymać sprawność fizyczną na dłuższą metę, jeśli będziesz się starać.

Istnieje wiele korzyści, które są związane z prowadzeniem zdrowego, aktywnego stylu życia. Zmniejszony stres, większa pewność siebie i poprawa zdrowia układu krążenia to tylko niektóre z nich. Regularna aktywność fizyczna jest ważna niezależnie od wieku i poziomu sprawności fizycznej. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć nową rutynę ćwiczeń.

Poświęcenie się prowadzeniu zdrowego, aktywnego trybu życia w miarę starzenia się może pomóc w przeciwdziałaniu efektom starzenia się, takim jak utrata mięśni, zmniejszenie gęstości kości i zmniejszenie ruchomości stawów. Wiele osób uważa jednak, że z wiekiem zmniejsza się nasza potrzeba aktywności. Prawda jest taka, że im jesteśmy starsi, tym bardziej musimy skupiać się na zachowaniu aktywności, aby móc utrzymać dobrą jakość życia, wykonywać codzienne czynności i zachować dobry ogólny stan zdrowia.

Może być trudno zrozumieć, jakie ćwiczenia są odpowiednie dla Twojego obecnego wieku i poziomu sprawności. Dość często dopiero po kontuzji zdajemy sobie sprawę, że wykonywaliśmy zbyt zaawansowane ćwiczenia. Wierzę, że zrównoważona i zróżnicowana rutyna ćwiczeń, która powoli rozwija się wraz z poprawą kondycji i siły, jest najlepszym podejściem dla ludzi w każdym wieku.

Zrozumienie kilku podstawowych terminów fitness może zrobić wielką różnicę w sposobie podejścia do swojej rutyny.

Oto cztery tryby fitnessu, które powinieneś rozważyć wykonanie jako część swojej rutyny:

Low impact

Low impact exercise obejmuje ruchy, które nakładają minimalną bezpośrednią siłę na ciało. Jest to zazwyczaj najlepszy rodzaj ćwiczeń dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z fitnessem lub dla tych, którzy przez pewien czas nie ćwiczyli. Jest to również często zalecane dla osób, które mają ograniczenia fizyczne z powodu kontuzji. Przykłady ćwiczeń o niskim wpływie to chodzenie, jazda na rowerze, pływanie i używanie wioślarza lub maszyny eliptycznej.

Wysoki wpływ

High impact exercise to każda aktywność, która nakłada bezpośrednią siłę na mięśnie i stawy ciała. Zazwyczaj wymaga oderwania dwóch stóp od podłogi w jednym czasie. Skakanie, podskakiwanie i bieganie to przykłady ćwiczeń o dużej sile uderzenia. Wykonywanie tego typu ćwiczeń jest niezbędne do budowania silnych mięśni i kości. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie wykonywać ich zbyt szybko, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć lub musisz zrzucić znaczną ilość kilogramów. Ćwiczenia o dużej intensywności obciążają stawy i należy powoli przechodzić do włączania tego typu ćwiczeń do swojej rutyny.

Niska intensywność

Ćwiczenie o niskiej intensywności odnosi się do treningu na niższym poziomie wysiłku. Poziom intensywności i ćwiczenia są ze sobą ściśle powiązane. Kiedy ćwiczysz z niską intensywnością, będziesz czuł się tak, jakbyś mógł prowadzić rozmowę i utrzymać się w granicach 60-70% swojego maksymalnego tętna.

Wysoka intensywność

Ćwiczenia o wysokiej intensywności odnoszą się do popychania ciała do ciężkiej pracy. Ćwiczenie o wysokiej intensywności staje się coraz bardziej popularne w świecie fitness. Ten rodzaj treningu był kiedyś zarezerwowany dla sportowców; jednak istnieje wiele korzyści związanych z nim, więc wiele osób włącza trening o wysokiej intensywności do swojej cotygodniowej rutyny. Sesje treningowe o wysokiej intensywności trwają zwykle krócej, co czyni je praktyczną opcją dla osób, które chcą uzyskać wyniki, ale mają ograniczony czas. Ważne jest, aby skonsultować się ze swoim lekarzem, aby upewnić się, że jesteśmy wystarczająco zdrowi, aby uczestniczyć w ćwiczeniach o wysokiej intensywności.

Mieszanie swoich ćwiczeń i łączenie kilku rodzajów treningu do swojej rutyny może pomóc uniknąć kontuzji nadużyć i uzyskać zdrowe starzenie się korzyści, których pragniesz.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze