Strona główna Zdrowie Profilaktyka i dobre samopoczucie Czy aktywność fizyczna lub poznawcza może zapobiec demencji?

Czy aktywność fizyczna lub poznawcza może zapobiec demencji?

0
Czy aktywność fizyczna lub poznawcza może zapobiec demencji?

2 września 2021 roku Światowa Organizacja Zdrowia oszacowała, że obecnie ponad 55 milionów ludzi żyje z demencją, przy czym liczba ta wzrośnie do 78 milionów do 2030 roku i 139 milionów do 2050 roku. Co możesz zrobić, aby nie stać się częścią tej powodzi demencji? Istnieją nowe dowody pochodzące z dwóch badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Rush w Chicago, że aktywność poznawcza i fizyczna może stanowić realną różnicę w rozwoju choroby Alzheimera – najczęstszej przyczyny demencji.

Aktywność poznawcza a wiek zachorowania na chorobę Alzheimera

W pierwszym badaniu, badacze poprosili 1,903 starszych osób bez demencji w Rush Memory and Aging Project, aby zgłosić, jak często uczestniczyli w działaniach stymulujących poznawczo. Osoby te były w 75% kobietami, w 89% białe i pochodzenia niełacińskiego, a ich mediana dochodu wynosiła od 35 000 do 49 999 dolarów. Mierzono, jak często badani spędzali czas na czytaniu, odwiedzaniu biblioteki, czytaniu gazet, czytaniu czasopism, czytaniu książek, pisaniu listów i graniu w gry (takie jak warcaby lub inne gry planszowe, karty, puzzle, itp.) W ciągu około siedmiu lat badacze odkryli, że u 457 osób klinicznie zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Co ważne, u osób o wysokim poziomie aktywności poznawczej (górne 10%) choroba Alzheimera rozwinęła się średnio w wieku 93,6 lat – pięć lat później niż u osób o niskim poziomie aktywności poznawczej (dolne 10%), u których choroba rozwinęła się średnio w wieku 88,6 lat.

W tym starannie przeprowadzonym badaniu kontrolowano wykształcenie, aktywność poznawczą we wczesnym okresie życia, aktywność społeczną i samotność. Poszukiwano również „odwrotnej przyczynowości” – to znaczy, czy ich odkrycie wynikało z możliwości, że ci ludzie, którzy mieli więcej patologii Alzheimera (blaszki amyloidowe i splątki tau, które można zobaczyć pod mikroskopem) prawdopodobnie przestali uczestniczyć w działaniach poznawczych kilka lat przed diagnozą. Dane patologiczne z autopsji były dostępne dla 695 z 1 903 osób. Badacze odkryli, że ilość patologii związanych z chorobą Alzheimera i innymi zaburzeniami nie była związana z aktywnością poznawczą. Autorzy doszli do wniosku, że aktywny poznawczo styl życia w starszym wieku może zwiększyć rezerwę poznawczą, opóźniając wystąpienie klinicznej choroby Alzheimera nawet o pięć lat.

Aktywność fizyczna a tempo spadku zdolności poznawczych

W drugim badaniu inna grupa badaczy analizowała aktywność fizyczną, stężenie całkowitego tau we krwi (marker patologii Alzheimera) oraz funkcje poznawcze u 1,159 uczestników Chicago Health and Aging Project. Osoby te były w 63% kobietami, w 60% Afroamerykanami i miały średnio 77 lat. Wśród uczestników 31% deklarowało małą aktywność fizyczną lub jej brak, 34,5% – średnią aktywność fizyczną (mniej niż 150 minut/tydzień, średnio 62,5 minuty/tydzień), a 34,5% – dużą aktywność fizyczną (co najmniej 150 minut/tydzień, średnio 327,5 minuty/tydzień). Wyniki wykazały, że niezależnie od tego, czy osoby miały wysoki czy niski poziom tau we krwi, zwiększona aktywność fizyczna była związana z wolniejszym tempem spadku zdolności poznawczych.

Przejmij odpowiedzialność za swoje poznawcze przeznaczenie

Badania te są ważne, ponieważ pokazują, że pomimo równoważnej ilości patologii Alzheimera (mierzonej podczas autopsji w pierwszym badaniu i przez krew w drugim), osoby, które były bardziej aktywne poznawczo i fizycznie, były w stanie opóźnić kliniczną diagnozę choroby Alzheimera i pogorszenie funkcji poznawczych. Oznacza to, że nawet jeśli na podstawie historii rodziny – lub pecha – istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia choroby Alzheimera w którymś momencie życia, można opóźnić wystąpienie choroby, pozostając aktywnym poznawczo i fizycznie, i można zacząć w każdym wieku. A zatem zwiększ swoją aktywność poznawczą, zwiększ swoją aktywność fizyczną, zaangażuj się w zdrowy dla mózgu styl życia i przejmij kontrolę nad swoim poznawczym przeznaczeniem już dziś!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj