wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwościCzy egzema może być spowodowana przez słońce?

Czy egzema może być spowodowana przez słońce?

Egzema jest terminem dla grupy chorób skóry, które powodują swędzenie, stan zapalny, wysypka i plamy skóry. Objawy skórne pojawiają się i znikają, a okresy ich aktywności nazywane są zaostrzeniami.

Uważa się, że różne czynniki wywołujące egzemę mogą spowodować jej wystąpienie. Każdy rodzaj pogody może mieć wpływ na egzemę, a słoneczna pogoda nie jest tu wyjątkiem. Oto co powinieneś wiedzieć o słońcu i jak może ono wpływać na egzemę.

Czy egzema może być spowodowana przez słońce?

Dokładna przyczyna egzemy nie jest znana, ale uważa się, że kilka czynników odgrywa rolę, w tym geny i wyzwalacze.

Jedno z badań z 2015 roku wykazało, że brak światła słonecznego może odgrywać rolę w rozwoju egzemy. Odkrycia wykazały, że osoby z mniejszą ekspozycją na witaminę D, często uzyskiwaną poprzez światło słoneczne, były bardziej narażone na rozwój objawów egzemy. Ale więcej badań na ten temat jest potrzebne.

Jeden specyficzny rodzaj egzemy, znany jako egzema światłoczuła, jest spowodowany ekspozycją na światło słoneczne, ale ten typ jest rzadki.

Dla większości ludzi, słońce samo w sobie (lub jego brak) nie powoduje egzemy. Jednakże, czynniki środowiskowe – w tym duża ekspozycja na słońce – mogą wywołać egzemę. Może to sprawić, że zajęcia w ciepłe dni, takie jak imprezy na basenie, dni na plaży i posiłki na świeżym powietrzu staną się wyzwaniem.

Czy słońce jest dobre dla egzemy?

Nawet jeśli słońce (a zwłaszcza związany z nim pot) może być czynnikiem wyzwalającym egzemę dla niektórych, dla innych, ekspozycja na słońce w umiarkowanych ilościach może pomóc oczyścić egzemę. Fototerapia jest również czasami stosowana w leczeniu szczególnie uporczywych przypadków egzemy.

Możesz skorzystać ze słonecznego, ciepłego dnia, planując zajęcia na świeżym powietrzu. Ekspozycja na światło słoneczne może dostarczyć dawkę witaminy D, a dla wielu osób ekspozycja na słońce jest czynnikiem poprawiającym nastrój.

Relaks w słonej wodzie oceanu może również pomóc ukoić skórę skłonną do wyprysków (i zmniejszyć stres, kolejny wyzwalacz egzemy). Kiedy skończysz pływać, pamiętaj, aby spłukać słoną wodę, osuszyć skórę, nawilżyć ją i nałożyć krem z filtrem.

Sztuką jest umiar. Dobrze jest cieszyć się zabawą na świeżym powietrzu, ale możesz chcieć ograniczyć ekspozycję skóry na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jak chronić skórę z egzemą na słońcu

Jeśli masz ciężką egzemę, zbyt duża ekspozycja na słońce może pogorszyć twój stan. Oparzenie słoneczne może spowodować stan zapalny skóry. Przegrzanie może również prowadzić do nadmiernego pocenia się, co w rezultacie może spowodować zaostrzenie egzemy.

Podejmowanie środków ostrożności, aby zapobiec oparzeniom słonecznym i zachować chłód w ciepłej pogodzie jest szczególnie ważne, jeśli masz egzemę. Zacznij od tych wskazówek:

 • Zachowaj chłód w ciepłą pogodę, używając wentylatora lub klimatyzacji.
 • Szukaj cienia, gdy na zewnątrz w słoneczne dni.
 • Nosić luźną, oddychającą odzież bawełnianą.
 • Zmieniaj ubrania, jeśli się przez nie pocisz.
 • Noś przedmioty ochronne, takie jak kapelusze i okulary przeciwsłoneczne.
 • Pij dużo wody, aby utrzymać skórę nawilżoną od wewnątrz.
 • Stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym (i ponawiaj aplikację w razie potrzeby).

Porozmawiaj z lekarzem o wszelkich lekach i środkach, których używasz, ponieważ niektóre z nich mogą powodować, że Twoja skóra staje się bardziej wrażliwa na światło słoneczne.

Czy filtry przeciwsłoneczne mogą powodować zaostrzenia egzemy?

Kiedy masz egzemę, Twoja skóra staje się wrażliwa. Może ona reagować na wszystko, w tym na filtry przeciwsłoneczne.

Wiele osób z egzemą odnosi sukces z mineralnymi filtrami przeciwsłonecznymi. Aby znaleźć filtr przeciwsłoneczny, który będzie dla Ciebie odpowiedni, zacznij od poniższych wskazówek:

 • Znajdź filtr przeciwsłoneczny, który zawiera tylko aktywne składniki dwutlenek tytanu lub tlenek cynku.
 • Wybierz produkt bezzapachowy.
 • Poszukaj takiego, który oferuje ochronę o szerokim spektrum, która blokuje zarówno promienie UVA, jak i UVB.
 • Znajdź formułę, która zawiera co najmniej SPF 30.
 • Przetestuj filtr przeciwsłoneczny na małym kawałku skóry, aby upewnić się, że nie masz na niego reakcji.

Znalezienie najlepszego filtra przeciwsłonecznego dla Twojej skóry może wymagać pewnych prób i błędów. Kiedy już to zrobisz, zastosuj się do poniższych wskazówek, aby w pełni wykorzystać możliwości swojego produktu:

 • Zastosuj swój zwykły krem nawilżający co najmniej pół godziny przed nałożeniem kremu przeciwsłonecznego, aby uniknąć jego rozcieńczenia.
 • Następnie nałóż krem z filtrem przeciwsłonecznym obficie 15-30 minut przed wyjściem na słońce.
 • Nakładaj ponownie krem z filtrem przeciwsłonecznym co 2 godziny lub częściej, jeśli się pocisz, pływasz lub wycierasz się ręcznikiem.
 • Przechowuj krem przeciwsłoneczny w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.
 • Wyrzucaj filtry przeciwsłoneczne co roku. Przed ponownym zakupem sprawdź etykiety, ponieważ skład może się zmieniać z upływem czasu.
CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze