piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwościCo należy wiedzieć o raku piersi w pierwszym stadium i możliwościach jego...

Co należy wiedzieć o raku piersi w pierwszym stadium i możliwościach jego leczenia

Regularne badania przesiewowe w kierunku raka piersi są ważnym czynnikiem w wykrywaniu raka piersi w pierwszym stadium Podobnie jak w przypadku większości rodzajów nowotworów, im wcześniej rak piersi w stadium pierwszym zostanie wykryty i poddany leczeniu, tym lepsze będą prawdopodobnie wyniki.

Twoja diagnoza, typ raka piersi i historia medyczna to czynniki, które określą, jaki rodzaj planu leczenia opracuje z Tobą Twój lekarz.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak etap 1 raka piersi jest inscenizowany i czego możesz oczekiwać od leczenia. Znajdziesz tu również kilka pomocnych źródeł wsparcia i pomocy podczas podróży z rakiem piersi.

Co to jest rak piersi w pierszym stadium?

Etap 1 raka piersi jest najwcześniejszym stadium raka piersi. Eksperci dzielą go na etapy 1A i 1B, w oparciu o wielkość guza i rozprzestrzenianie się do węzłów chłonnych.

Aby zrozumieć, jak te podkategorie są zdefiniowane, pomocne jest rozbicie systemu klasyfikacji TNM.

W raku piersi w stadium 1.

 • Wielkość guza wynosi T0 lub T1.
 • Rozsiew w węzłach chłonnych to N0 lub N1.
 • Przerzuty to M0.

Powodem takiej klasyfikacji jest to, że w stadium 1 guz pozostaje mały. Jeśli jest jakikolwiek rozsiew do węzłów chłonnych, to jest on mikroskopijny.

Również dlatego, że guz jest mały i zlokalizowany, nie będzie żadnych przerzutów, czyli rozprzestrzeniania się do innych części ciała.

Rak piersi w stadium 1 jest następnie dalej dzielony na stadia 1A oraz 1B.

Etap 1A Guz ma wielkość około 2 centymetrów lub mniejszą i nie rozprzestrzenił się poza pierś. Etap 1B Albo guz jest mniejszy niż 2 centymetry, albo w obrębie piersi nie stwierdza się obecności guza (rzadziej). Małe skupiska komórek raka piersi, o wielkości nie większej niż 2 milimetry, są obecne w węzłach chłonnych.

Inne rozważania.

Twój lekarz i zespół opieki zdrowotnej rozważy wiele różnych czynników przed podjęciem decyzji o najlepszym rodzaju leczenia dla Twojego raka piersi w stadium 1. Oprócz znajomości klasyfikacji TNM Twojego raka, będą oni również testować próbkę komórek nowotworowych pod kątem:

 • klasyfikacji nowotworów
 • obecność specyficznych receptorów

Wiedza na temat stopnia zaawansowania nowotworu oraz rodzajów receptorów, które znajdują się na powierzchni komórek nowotworowych, będzie szczególnie pomocna w określeniu właściwego rodzaju leczenia dla Ciebie.

O klasyfikacji guza

Tumor grading daje wskazówkę, jak szybko komórki nowotworowe są prawdopodobne, aby rosnąć i rozprzestrzeniać się poza piersi. Wyższy stopień zaawansowania jest uważany za bardziej agresywny.

O receptorach raka piersi

Twój zespół opieki zdrowotnej będzie również testować komórki nowotworowe na receptory, które znajdują się na zewnątrz komórek. Wiedząc, które receptory są obecne, może pomóc określić, jaki rodzaj leczenia będzie prawdopodobnie bardziej skuteczne.

Jakiego rodzaju leczenia możesz się spodziewać?

Rodzaj leczenia, który jest zalecany w przypadku raka piersi w stadium 1, będzie zależał od wielu czynników, takich jak:

 • wielkość guza
 • zajęcie węzłów chłonnych
 • stopień zaawansowania nowotworu
 • status receptora
 • mutacje genów

Leczenie miejscowe: chirurgia i radioterapia

Jeśli otrzymasz diagnozę raka piersi w stadium 1, Twój lekarz może zalecić leczenie miejscowe, takie jak chirurgia i radioterapia, aby leczyć raka piersi w danym miejscu.

Zarówno lumpektomia i mastektomia są opcje dla etapu 1 raka piersi. Twój lekarz pomoże określić, co jest odpowiednie dla Ciebie w oparciu o wielkość guza, stopień zaawansowania i poziom rozprzestrzeniania się.

 • Lumpektomia. Znana również jako chirurgia zachowująca pierś, lumpektomia jest najmniej inwazyjną operacją w przypadku raka piersi. Podczas tej procedury chirurg usuwa guz i część otaczającej go tkanki, ale pozostawia jak największą część piersi, tak aby wyglądała ona tak samo jak pierś wyjściowa.
 • Mastektomia. Mastektomia polega na usunięciu całej piersi. Istnieją różne rodzaje mastektomii. Niektóre rodzaje mastektomii wiążą się z usunięciem węzłów chłonnych. Inne rodzaje mogą zachować skórę piersi lub brodawkę i otoczkę, zwłaszcza w przypadku wczesnego stadium raka piersi.

Lekarze zazwyczaj zalecają radioterapię po lumpektomii w leczeniu raka piersi w stadium 1. Radioterapia pomaga zniszczyć wszelkie komórki rakowe, które mogły pozostać po operacji. Pomaga to obniżyć prawdopodobieństwo powrotu raka piersi.

Promieniowanie jest rzadziej potrzebne po mastektomii z rakiem piersi w stadium 1.

Poza leczeniem miejscowym, Twój lekarz może zalecić leczenie systemowe w przypadku raka piersi w stadium 1.

Leczenie systemowe raka piersi w stadium 1.

Zabiegi systemowe, często określane jako zabiegi dodatkowe, leczą raka piersi w całym organizmie, a nie tylko w miejscu występowania guza.

Zabiegi te pomagają zniszczyć komórki rakowe, które rozprzestrzeniły się poza pierś, ale są jeszcze zbyt małe, aby można je było zauważyć. Obejmują one terapie opisane poniżej.

Chemioterapia

Lekarze mogą zalecić chemioterapię, zwaną również chemioterapią, po operacji, aby pomóc zniszczyć wszelkie niewykryte komórki rakowe. Chemioterapia może również obniżyć ryzyko nawrotu nowotworu w późniejszym stadium.

Chemioterapia może być zalecana w przypadku mniejszego guza, jeśli:

 • Jakiekolwiek komórki nowotworowe zostały znalezione w węzłach chłonnych.
 • Uzyskałaś wysoki wynik w teście genowym, takim jak Oncotype DX, który pokazuje, czy chemioterapia może pomóc w leczeniu Twojego raka piersi i czy istnieje prawdopodobieństwo, że rak powróci po operacji.
 • Komórki nowotworowe są negatywne pod względem receptorów progesteronowych i estrogenowych.
 • Komórki raka piersi są pozytywne dla ludzkiego receptora naskórkowego czynnika wzrostu 2 (HER2) – różne terapie mogą być skierowane na te receptory.

Hormonoterapia

Terapia hormonalna może być stosowana, aby pomóc spowolnić wzrost komórek nowotworowych u osób z komórkami nowotworowymi z receptorem estrogenowym (ER+) lub receptorem progesteronowym (PR+). Terapia hormonalna działa poprzez blokowanie receptorów hormonalnych na komórkach nowotworowych lub poprzez obniżenie ilości estrogenu produkowanego w organizmie.

Twój lekarz może przepisać tamoksyfen, jeśli nadal masz miesiączkę. Jeśli przeszłaś menopauzę, lekarz może przepisać inhibitor aromatazy, taki jak anastrozol (Arimidex), letrozol (Femara) lub eksemestan (Aromasin).

Możesz również otrzymać receptę na lek, taki jak leuprolid (Lupron) lub goserelina (Zoladex), aby zatrzymać produkcję estrogenu. Można też zdecydować się na usunięcie jajników. Może to zapobiec wytwarzaniu hormonów, które napędzają wzrost raka.

Ważne jest, aby zapytać swojego lekarza o potencjalnych skutków ubocznych terapii hormonalnej przed rozpoczęciem tego leczenia, więc może wiesz, czego się spodziewać.

Terapia celowana

Terapie celowane mogą być stosowane w leczeniu HER2-dodatniego raka piersi. Te leki celowane mogą pomóc zablokować białka HER2, które są potrzebne komórkom nowotworowym do wzrostu.

Terapie celowane mogą również pomóc zwiększyć efekty chemioterapii. Przykłady leków terapii celowanej obejmują trastuzumab i pertuzumab.

Co się dzieje po leczeniu?

Przegląd z 2020 r., który został opublikowany w Journal of Cancer Survivorship, wykazał, że plan opieki długoterminowej był kluczem do ograniczenia wpływu leczenia raka i poprawy ogólnego dobrostanu osób, które przeżyły raka.

Ale według badania z 2019 r. około 21 procent pacjentów z rakiem piersi przestaje spotykać się z lekarzem w celu kontynuacji opieki w ciągu 5 lat od zdiagnozowania raka piersi.

Aby zmaksymalizować swoje długoterminowe zdrowie i dobre samopoczucie, ważne jest, aby trzymać się planu opieki uzupełniającej, który lekarz zaleca dla Ciebie. Będzie to prawdopodobnie obejmować:

 • Wizyty u lekarza. Początkowo mogą one występować co kilka miesięcy, a następnie stopniowo zmniejszać się do jednego razu w roku po 5 latach.
 • Hormonoterapia. Możesz stosować terapię hormonalną przez 5 lat lub dłużej, jeśli miałaś raka piersi z dodatnim receptorem estrogenowym lub receptorem progesteronowym.
 • Przyjmowanie środków wzmacniających kości. Obejmują one zabiegi, takie jak kwas zoledronowy (Zometa) lub denosumab (Prolia), jeśli jesteś w grupie zwiększonego ryzyka złamań kości lub osteoporozy z powodu niektórych terapii przeciwnowotworowych.
 • Obrazowanie piersi. Jeśli miałaś operację oszczędzającą pierś lub lumpektomię, możesz potrzebować obrazowania 6 do 12 miesięcy po operacji i radioterapii. Po tym czasie możesz mieć badania obrazowe co najmniej raz w roku.
 • Badania miednicy. Jeśli przyjmowałaś leki hormonalne, takie jak tamoksyfen, leki te mogą zwiększyć ryzyko zachorowania na raka macicy. Coroczne badania miednicy są również zalecane, nawet jeśli nie bierzesz tamoksyfenu.
 • Badania gęstości kości. Badania te są zalecane, jeśli przyjmowałaś inhibitor aromatazy lub przeszłaś menopauzę w wyniku leczenia.
 • Inne badania. Możesz mieć obrazowanie i badania krwi, skany kości, lub biopsji, jeśli masz objawy lub wyniki, które sugerują, że rak piersi mógł powrócić.

Jaki jest wskaźnik przeżywalności?

Perspektywy dla raka piersi w stadium 1 są dobre. Dzieje się tak dlatego, że jest to wczesne stadium raka piersi i nie rozprzestrzenił się on jeszcze na węzły chłonne ani na inne części ciała.

Badanie z 2018 roku wspiera wcześniejsze raporty, które pokazują, że wskaźnik 5-letniego przeżycia wśród osób z rakiem piersi w stadium 1 jest większy niż 90 procent w większości przypadków.

Wsparcie i zasoby dotyczące raka piersi

Jeśli otrzymałaś diagnozę raka piersi, możesz odczuwać strach i niepokój. Ale nie jesteś sama. Możesz rozważyć dotarcie do grupy wsparcia dla chorych na raka piersi lub społeczności internetowej w celu uzyskania pomocy, porady i zasobów.

Wiele innych osób ma do czynienia z dokładnie tymi samymi pytaniami i obawami, co Ty. Wiele osób przeżyło raka piersi i może służyć nieocenioną radą i wsparciem.

Wniosek

Rak piersi w stadium 1 to pierwsze stadium inwazyjnego raka piersi. Charakteryzuje się małym guzem lub mikroskopijnym rozsiewem do węzłów chłonnych. Zrozumienie klasyfikacji stadium 1 raka piersi i czego można oczekiwać od planu leczenia może pomóc Ci poczuć się bardziej pod kontrolą swojego zdrowia.

Pierwsza linia leczenia raka piersi w stadium 1 często obejmuje operację, po której następuje promieniowanie. Twój lekarz może również dodać do planu leczenia terapię ogólnoustrojową, taką jak chemioterapia i terapia hormonalna lub terapia celowana, jeśli uzna, że te zabiegi są konieczne.

Z 5-letnie wskaźniki przeżycia powyżej 90 procent, perspektywy dla etapu 1 raka piersi jest bardzo pozytywne. Im wcześniej rak piersi zostanie wykryty i poddany leczeniu, tym lepsze są wyniki leczenia.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze