poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczneCzy trudny związek można uzdrowić?

Czy trudny związek można uzdrowić?

Niestety, wiele par przychodzi do mnie, gdy ich związek jest w tarapatach. Czasami próbowali najpierw zrobić jak najwięcej i w końcu wyczerpali zasoby emocjonalne. Ale zbyt często ignorowali pogarszającą się sytuację, być może mając nadzieję, że sprawy same się odwrócą.

Bez względu na ich rozumowanie, przychodzą surowi i zniechęceni. Można przewidzieć, że kilka pierwszych sesji będzie wypełnionych przechowywanymi negatywnymi emocjami, które muszą najpierw wyjść na jaw. Kiedy para zdaje sobie sprawę, że jest to oczekiwane, tymczasowe i wspierane, jest mniej prawdopodobne, że pozwolą tym niezbędnym interakcjom powstrzymać ich od zobowiązania się do wytrwania.

Chociaż podczas tych wczesnych sesji sytuacja może wydawać się ponura i beznadziejna, często pojawiają się prawie niezauważalne działania, intonacje głosu, mimika twarzy i zachowania, które nauczyłem się rozpoznawać jako nadzieję wśród rozpaczy. Kiedy widzę, jak się pojawiają, nawet na krótką chwilę, wiem, że wciąż istnieje motywacja, by się trzymać.

Kiedy się pojawiają, proszę parę, by zatrzymała się na chwilę i je rozpoznała. Kiedy mogą, wydają się widzieć rzeczy z innej perspektywy. Czasami zaczynają ich szukać razem ze mną.

Poniżej znajduje się dziewięć najczęstszych oznak, które mówią nam, czy związek jest nadal opłacalny.

Zastrzeżenie: Oboje partnerzy muszą rozpoznać, że te momenty są wiarygodne, aby jedno lub drugie nie zareagowało sabotującymi unieważnieniami.

1. Momenty obalania murów

Kiedy związek jest w tarapatach, partnerzy niezmiennie wznoszą mury, aby chronić i odpierać wszelkie przewidywane zachowania, które mogą się ponownie zrodzić. W miarę jak te mury stają się coraz grubsze, maleje szansa, że którykolwiek z partnerów będzie w stanie ponownie zaufać drugiej osobie.

Jeśli, nawet na ulotną chwilę, porzucą te mury i wpuszczą drugą osobę, istnieje nadzieja, że mury mogą się jeszcze rozpadać.

2. Wspólna nostalgia

Związki są często podtrzymywane przez oboje partnerów pamiętających czasy, kiedy byli ze sobą szczęśliwsi. Jeśli partnerzy są gotowi dzielić się tymi doświadczeniami i zauważalnie łagodnieją, gdy tęsknią za ludźmi, którymi kiedyś byli, wiem, że nadal są w stanie stworzyć więcej takich chwil. Możemy zacząć badać ich obecny ból serca jako czas, w którym tymczasowo się stracili i mogą się ponownie odnaleźć.

3. Przywiązanie do dalszej rodziny

Nawet jeśli pary czują się tak, jakby straciły siebie nawzajem, często głęboko przywiązują się do swoich rodzin. Stworzyli emocjonalną społeczność, która wykracza poza ich osobiste relacje i nie mogą znieść myśli o tym, że nie będą już w kontakcie z niegdyś obcymi ludźmi, których teraz pokochali. Byli gotowi poświęcić relacje między sobą, aby utrzymać te więzi.

4. Sparing z humorem

Brak możliwości śmiania się razem lub nawet w obecności drugiej osoby jest pewnym znakiem, że partnerzy w związku mają kłopoty. Śmiech jest stanem wrażliwości i dzielenia się, który łączy ludzi w otwarty sposób, gdy jest dzielony. Gdy więź w związku słabnie, jedną z pierwszych rzeczy, które się dzieją, jest to, że humor staje się bardziej sarkastyczny i bardziej kąśliwy, zanim zniknie. Jeśli mogę pomóc parze pozbyć się gniewu i zdać sobie sprawę, że nadal mogą się kłócić bez uszczypliwości, mogę pomóc im przywrócić te chwile uzdrowienia.

5. Duma z drugiej osoby w świecie zewnętrznym

Nawet jeśli para jest głęboko rozczarowana sobą nawzajem, nie zawsze traci dumę ze swojego partnera poza związkiem. Nadal szanują i szanują cechy i zachowania, które kiedyś tak ich pociągały, gdy ich związek był nienaruszony. Kiedy mogą się tym ze sobą podzielić, często wydają się pozytywnie zaskoczeni, że te dwa procesy niekoniecznie są ze sobą powiązane. Prowadzi to do usłyszenia uznania od drugiej osoby w obecnej chwili, czego być może nie powiedzieli na głos od dłuższego czasu.

6. Odpowiedź na strach przed wiecznym końcem

Kiedy partnerzy w związku stają w obliczu zagęszczonego muru, a trajektoria wydaje się ponura, partnerzy mogli nigdy nie brać poważnie pod uwagę tego, jak każdy z nich czułby się, gdyby nigdy więcej nie zobaczył drugiej osoby. Nigdy nie stanęli w obliczu tej potencjalnej sytuacji. Trwała separacja na zawsze wymazuje znaczenie jednej osoby dla drugiej. Kiedy im o tym mówię, para często wygląda na zaskoczoną, jakby nie zdawała sobie sprawy z prawdopodobieństwa takiego wyniku. Pytam ich: „Czy poczulibyście większą ulgę niż smutek, gdybyście nigdy więcej się nie zobaczyli i czy później żałowalibyście, że nie staraliście się bardziej, aby pozostać razem?”.

7. Dzielenie się ważnymi wiadomościami

Ludzie, którzy sobie ufają, cenią się i kochają, z niecierpliwością czekają na dzielenie się rzeczami, które są dla nich ważne. Chcą wiedzieć o wszystkich ważnych rzeczach, które wydarzyły się, gdy byli osobno. Są dla siebie nawzajem osobami „do kontaktu”, które chętnie informują się nawzajem. Jeśli potrafię to dostrzec, nawet jeśli nie ma w tym entuzjazmu, który najprawdopodobniej towarzyszył im kiedyś, mogę pokazać im, że nadal naprawdę zależy im na tym, co jest ważne dla drugiej osoby.

8. Troska o dobre samopoczucie drugiego partnera

Jest to znak ostrzegawczy, że związek jest nadal potencjalnie opłacalny, gdy partnerzy silnie reagują na fizyczne lub emocjonalne kryzysy drugiej osoby niezwiązane z ich związkiem. Nawet jeśli wydają się nieporuszeni tym, co dzieje się między nimi, nadal reagują z niepokojem, jeśli druga osoba ma kłopoty z innego źródła. Kiedy proszę któregokolwiek z partnerów, aby opowiedział o swoim obecnym wewnętrznym stanie niepokoju i widzę troskliwą reakcję, związek jeszcze się nie skończył.

9. Wyobrażanie sobie drugiej osoby z kimś innym

O ile nie ma podejrzeń lub dowodów na obecną niewierność, wielu partnerów odczuwa intensywną reakcję, gdy pytam ich, jak by to było wyobrazić sobie swojego partnera w przyjaznych i wspierających ramionach innej osoby. „Czy on lub ona daje komuś innemu to, co przestał dawać mnie?”. „Czy powinienem chcieć, aby mój partner był szczęśliwy, nawet jeśli nie jest już ze mną?”. „Czy mogę znieść taki scenariusz?” Samo uświadomienie sobie tego podczas sesji może być przełomowe.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze