Strona główna Zdrowie Zdrowie psychiczne Czy możesz zaufać swojemu partnerowi, że będzie wobec Ciebie całkowicie szczery?

Czy możesz zaufać swojemu partnerowi, że będzie wobec Ciebie całkowicie szczery?

0
Czy możesz zaufać swojemu partnerowi, że będzie wobec Ciebie całkowicie szczery?

W solidnym związku oboje partnerzy nie kłamią, nie oszukują ani w żaden inny sposób nie naruszają podstawowych przesłanek, które pozwalają im ufać sobie nawzajem. Podobnie jak skała, na której stoi budynek, ta podstawa zaufania umożliwia całkowite dzielenie się zmartwieniami, wątpliwościami i obawami, a także nadziejami, marzeniami i aspiracjami. Nie musisz się martwić, że twój partner wykorzysta te informacje przeciwko tobie w jakikolwiek manipulacyjny sposób.

Co się dzieje, gdy twój partner nie podziela twojego głębokiego poczucia przywiązania do otwartości i uczciwości? Być może przyłapałeś swojego partnera na zachowaniu, które narusza wieloletnią umowę. Twój partner powiedział ci, że musi iść na spacer, aby zaczerpnąć świeżego powietrza, ale kiedy wracają, czujesz dym na jego ubraniach. Biorąc pod uwagę, że twój partner powiedział ci kilka miesięcy temu, że rzucił papierosy, zaczynasz się zastanawiać, co jeszcze twój partner może przed tobą ukrywać.

Według Móniki E. Muñoz i Sissy De Los Reyes (2021) z Texas A&M International University, ludzie, którzy najczęściej dopuszczają się takich aktów nieuczciwości w związku, są nieuczciwi nie tylko wobec swoich partnerów. Są to osoby, które najprawdopodobniej charakteryzują się ciemnymi cechami triady: makiawelizmem, psychopatią i narcyzmem. Psychologowie osobowości ukuli ten termin po odkryciu, że te trzy niepożądane cechy mają tendencję do sklejania się, gdy badacze próbują zrozumieć organizację cech w psychice ludzi.

Dlaczego partnerzy Mrocznej Triady są dla Ciebie tacy źli?

Wystarczająco źle jest być na haju makiawelizmu, tendencji do prób wykorzystywania i manipulowania innymi. Kiedy dodasz psychopatię, czynnik, który obejmuje brak empatii, narcyzm lub skrajną wyniosłość, możesz zobaczyć, że te cechy mogą przyczynić się do skłonności partnera do zniekształcania prawdy. Można przypuszczać, że do tej pory wykryłbyś coś nie tak, jeśli chodzi o wiarygodność swojego partnera, ale ponieważ osoby z wysokimi cechami są tak dobre w oszukiwaniu, wskazówki mogły się nigdy nie ujawnić.

Rzeczywiście, jak wskazują Muñoz i De Los Reyes, ludzie wysoko w ciemnych cechach triady angażują się nie tylko w oszukiwanie swoich partnerów, w tym niewierność, ale także próbują zmusić ich partnerów, odczuwają brak zaangażowania, postrzegają „miłość jako grę ” i mają unikający styl przywiązania, co oznacza, że ​​chronicznie opierają się bliskości. Możesz zakochać się w jednej z tych osób, niezależnie od tych potencjalnie toksycznych cech, ponieważ są tak dobre w wciąganiu cię w swój świat, przynajmniej na początku. Jednak „surowe oczekiwania dotyczące szczerości w zaangażowanych związkach mogą je udaremnić”. Jeśli ten związek będzie się utrzymywał, osoby o wysokim poziomie tych cech „zauważą zwiększoną potrzebę zwodzenia”.

Jak działają zasady relacji, gdy partnerzy są wobec siebie uczciwi

Konieczność oszukiwania partnerów w miarę upływu czasu jest całkowicie sprzeczna ze zwykłymi „zasadami relacji”, w których partnerzy, którzy są sobie oddani, zgadzają się przestrzegać norm uczciwości. Są to zasady, które Muñoz i De Los Reyes nazywają „obowiązkowymi”. W przeciwieństwie do tego, „uznaniowe” zasady „umożliwiają elastyczność w ocenie, kiedy oszustwo jest odpowiednie”. Autorzy A&M proponują, że osoby z cechami ciemnej triady powinny rzadziej przestrzegać obowiązkowych, a bardziej uznaniowych zasad, jeśli chodzi o otwarcie się na swoich partnerów.

Ponieważ oba zestawy reguł mogą działać jednocześnie, partnerowi z mrocznej triady jeszcze łatwiej jest uniknąć długotrwałego wzorca zwodniczego zachowania, którego nie jesteś w stanie przejrzeć. Twój partner może teoretycznie być wystarczająco uczciwy, przestrzegając zasad dyskrecjonalnych, abyś nie zauważył kłamstw, gdy się pojawią. Ta sytuacja z papierosami pasuje do tej kategorii.

Przez większość czasu twój partner nie narusza zakazu palenia w twoim związku, a przynajmniej przez większość czasu nie jest to dla ciebie takie oczywiste. Podobnie twój partner może być szczery w wielu innych zachowaniach, gdy nie ma powodu, by kłamać. W rezultacie nie masz powodu, aby być podejrzliwym i zakładać, że oboje działacie według tego samego zestawu reguł relacji.

Testowanie Mrocznej Triady i Reguł Relacji

Zgodnie z tymi ogólnymi ramami Muñoz i De Los Reyes wysunęli hipotezę, że ludzie o wysokich cechach mrocznej triady będą wykazywać większe przestrzeganie uznaniowych, a mniej obowiązkowych zasad relacji. Próba, na której testowali tę hipotezę, obejmowała 257 studentów, głównie kobiet, w wieku od 18 do 29 lat; prawie wszyscy określali się jako Latynosi.

Możesz zobaczyć, jaki wynik uzyskasz w miarach ciemnej triady, które ukończyli uczestnicy, oceniając siebie na podstawie tych przykładowych pozycji:

Narcyzm: „Nalegam na szacunek, na jaki zasługuję”.

Makiawelizm: „Większością ludzi można manipulować”.

Psychopatia: „Powiem wszystko, żeby dostać to, czego chcę”.

Autorzy mierzyli przestrzeganie zasad relacji za pomocą takich elementów, jak:

Obowiązkowe: „Mój partner w żadnych okolicznościach nie powinien mnie okłamywać”.

Uznaniowe: „Mój partner i ja możemy zachować przed sobą tajemnice”.

Przechodząc teraz do wyników, okazało się, że rozbicie ciemnej triady na jej części składowe było ważne dla zrozumienia, kto najprawdopodobniej oszuka swoich partnerów. Skala narcyzmu zastosowana w tym badaniu nie wykazała związku z żadnym zestawem reguł; zamiast tego psychopatia wyróżniała się jako dodatnio związana z dyskrecjonalnymi i negatywnie związana z obowiązkowymi zasadami. Osoby wysoko w makiawelizmie również przyjmowały uznaniowe zasady uczciwości.

Wyniki badania potwierdzają hipotezę, że istnieje przenoszenie cech osobowości na zachowania w związkach obejmujące oszustwo. Chociaż narcyzm nie okazał się istotnym predyktorem reguł relacji, autorzy zauważyli, że sama skala ma ograniczenia ze statystycznego punktu widzenia.

Być może zastanawiasz się, czy wyniki byłyby inne, gdyby uczestnicy byli starsi, zawierali więcej mężczyzn i byli zaangażowani w długotrwałe relacje. Pomysł, że zasady dyskrecjonalne zaczynają ewoluować z biegiem czasu u osobników z ciemnej triady, można zatem bardziej realistycznie przetestować. Jednak jako wstępny test hipotezy wyniki sugerują, że ten obszar badań może okazać się przydatny w zrozumieniu, co może się nie udać, gdy ludzie nawiązują kontakty z partnerami, którzy uważają „prawdę” za podmiot negocjowalny.

Co zrobić, jeśli Twój partner nie będzie przestrzegał zasad uczciwości

Możesz już być przekonany, że twój partner przestrzega zestawu zasad innych niż twoje. Być może nie jest to tylko jeden przypadek, taki jak ta sytuacja z papierosami, ale wiele innych, które są prawie tak niewykrywalne, że znajdują się poniżej twojego radaru. Kiedy zatrzymujesz się i myślisz, zdajesz sobie sprawę, że wszystkie one sumują się w sposób, który może poważnie podważyć twój związek.

Wszystko to opiera się na założeniu, że jesteś zaangażowany w związek i chcesz, aby przetrwał, pomimo tendencji twojego partnera do postrzegania prawdy jako względnej. Nadal pociąga Cię Twój partner, czujesz, że jesteś w nim na dłuższą metę i podzielasz wiele innych wartości i celów. Jeśli to prawda, jak proponują autorzy Texas A&M, że ludzie o wysokich cechach mrocznej triady są „powstrzymywani” przez żądania uczciwości w długotrwałych związkach, może to oznaczać, że sami chcą pozostać w związku, ale być może tak naprawdę nie umie być szczerym.

Jeśli oszustwo stało się sposobem na życie twojego partnera, być może trzeba mu pokazać, że jest w porządku mówić prawdę, nawet jeśli jest zła. Powodem, dla którego twój partner wymknął się po papierosa, jest strach przed odwetem za złamanie umowy o niepaleniu. Pokazanie, że rozumiesz trudności partnera w porzuceniu nałogu, może umożliwić Tobie i Twojemu partnerowi wspólne przepracowanie tego.

Podsumowując, jeśli mroczne cechy triady twojego partnera wydają się podkopywać samą podstawę twojego związku, poprzez wyraźne określenie zasad uczciwości, możesz być w stanie otworzyć nowe linie komunikacji, które ostatecznie mogą zbudować zaufanie potrzebne podczas poruszania się po lata naprzód.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj