piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczneKorzenie narcyzmu, psychopatii i makiawelizmu

Korzenie narcyzmu, psychopatii i makiawelizmu

Rozważ to: Dzieci w biednych rodzinach mają tendencję do lepszych wyników niż dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych, jak zauważyłem we wcześniejszym poście dla Psychology Today.

Jest to uderzające, ponieważ jeśli chodzi o ważne wyniki, takie jak wskaźniki ukończenia szkoły, używanie narkotyków, przyszłe zarobki i zachowania przestępcze, większość naszej uwagi skupia się na czynnikach ekonomicznych.

Ale w rzeczywistości, niestabilność rodziny wydaje się być silniejszym predyktorem niż status społeczno-ekonomiczny rodziny dla trajektorii życia dziecka. Osoby wysoko wykształcone bez końca koncentrują się na wpływie zamożności na wyniki testów standaryzowanych. Rzadziej dyskutujemy o tym, jak niestabilność w dzieciństwie prowadzi do szkodliwych zachowań w dorosłym życiu. Na przykład, wpływ niestabilności w dzieciństwie na zachowania przestępcze u dorosłych jest równoważny z wpływem statusu społeczno-ekonomicznego rodziny na wyniki testów SAT.

Możliwe jest, że takie szkodliwe zachowania są wynikiem zmian w dwóch ważnych konstelacjach osobowości: Ciemnej Triadzie i Jasnej Triadzie. Ciemna Triada obejmuje trzy cechy:

 • Narcyzm (wielkoduszność, samouwielbienie, uprawnienie)
 • Psychopatia (bezduszność, cynizm, impulsywność)
 • Makiawelizm (strategiczne wykorzystywanie, obłudność, manipulacja)

W badaniu z 2016 roku opublikowanym w Evolutionary Psychology zatytułowanym „Resources, Harshness, and Unpredictability: The Socioeconomic Conditions Associated with the Dark Triad Traits”, naukowcy zmierzyli cechy Ciemnej Triady u ludzi. Uczestnicy oceniali, w jakim stopniu zgadzają się z takimi stwierdzeniami jak:

 • „Wiele zajęć grupowych ma tendencję do bycia nudnymi beze mnie” oraz „Ludzie postrzegają mnie jako naturalnego lidera”. (Narcyzm.)
 • „Ludzie, którzy ze mną zadzierają, zawsze tego żałują” oraz „Lubię czepiać się nieudaczników”. (Psychopatia.)
 • „Rozsądnie jest śledzić informacje, które można później wykorzystać przeciwko ludziom” i „Unikaj bezpośredniego konfliktu z innymi, ponieważ mogą się przydać w przyszłości.” (Machiavellianism.)

Uczestnicy odpowiadali również na różne stwierdzenia dotyczące ich dzieciństwa, w tym:

 • „Moi rodzice mieli w tym czasie trudny rozwód lub separację” oraz „Ludzie często wprowadzali się i wyprowadzali z mojego domu w sposób dość przypadkowy”. (Niestabilność w dzieciństwie.)
 • „Dorastałem w stosunkowo zamożnej dzielnicy” i „Moja rodzina zazwyczaj miała wystarczająco dużo pieniędzy na różne rzeczy, kiedy dorastałem”. (Status socjoekonomiczny w dzieciństwie.)

Naukowcy odkryli, że niestabilność w dzieciństwie znacząco przewidywała wszystkie trzy wymiary Mrocznej Triady w dorosłości. Najsilniejszy związek był z psychopatią (r = .23). W całej skali Mrocznej Triady korelacja wynosiła r = .20. Nie jest to szczególnie duża korelacja, ale i tak jest godna uwagi. Efekt jest mniej więcej taki sam jak związek między ocenami szkolnymi a przyszłymi zarobkami.

Efekt nieprzewidywalności dzieciństwa był szczególnie duży dla mężczyzn, w stosunku do kobiet. Oznacza to, że chłopcy wychowywani w niestabilnych domach byli szczególnie narażeni na wysokie wyniki Triady Ciemności w dorosłym życiu w porównaniu z dziewczętami wychowywanymi w niestabilnych domach.

Co ważne, status socjoekonomiczny w dzieciństwie nie miał związku z cechami Dark Triad w dorosłości. Bycie biednym nie ma takiego samego wpływu jak życie w chaosie. Badacze stwierdzili:

„Wszyscy ludzie mogą mieć potencjał, aby być wysoko lub nisko na cechach Ciemnej Triady (…) ekspozycja na specyficzne warunki jest czynnikiem inicjującym, który określa aktywację cech u ludzi i pozycję na kontinuum Ciemnej Triady. Doświadczenie (lub przynajmniej wspomnienie) nieprzewidywalności w dzieciństwie może być jednym z warunków wstępnych do aktywacji uśpionego egoizmu, konkurencyjności i antyspołeczności, które znajdują się w cechach Ciemnej Triady.”

Mimo to, wielu może się zastanawiać nad rolą genetyki, jeśli chodzi o te cechy. W swojej książce „Machiavellianism: The Psychology of Manipulation, Tamás Bereczkei pisze, „Chociaż czynniki genetyczne mogą mieć pewną rolę w rozwoju makiawelicznego stylu życia i myślenia, makiawelizm jest przede wszystkim wynikiem efektów środowiskowych.”

Co się dzieje, gdy psychopata się zakochuje

Dzieli się badaniami z badań bliźniaczych wskazujących, że geny odpowiadają tylko za 31% różnic między ludźmi dla cechy osobowości makiawelizm. Innymi słowy, środowisko jest ważniejsze niż geny dla tej cechy Mrocznej Triady.

Dodatkowo, inni zasugerowali, że czynniki środowiskowe mogą wpływać na behawioralną ekspresję psychopatii.

W swojej książce Without Conscience, psycholog sądowy Robert Hare argumentował, że „czynniki społeczne i praktyki wychowawcze pomagają kształtować behawioralną ekspresję psychopatii, ale mają mniejszy wpływ na niezdolność do odczuwania empatii lub rozwijania sumienia. Żadna ilość uwarunkowań społecznych sama w sobie nie wytworzy zdolności do troski.”

Hare mówi, że psychologia psychopatów nie może być zmieniona. Niemniej jednak, behawioralny wyraz psychopatii może być kształtowany i ograniczany przez czynniki rodzicielskie i środowiskowe. Dla fanów serialu telewizyjnego Dexter było to uzasadnienie „Kodeksu Harry’ego”. Przybrany ojciec Dextera wiedział, że Dexter zawsze będzie miał mordercze zapędy, więc kierował je z dala od niewinnych ludzi.

W realnym przypadku psychopatii, kilka lat temu, neurobiolog o nazwisku James Fallon odkrył, że sam jest psychopatą. Kiedyś samozwańczy determinista genetyczny, zmienił zdanie, gdy rozważył, jak jego ciepłe wychowanie ograniczyło jego złośliwe impulsy. „Byłem kochany, a to mnie chroniło” – wyjaśnia.

Fallon uważa, że gdyby wychowywał się w innym środowisku (tzn. nie w nienaruszonej rodzinie z klasy średniej), jego życie wyglądałoby zupełnie inaczej.

Ważne jest, aby zauważyć, że Mroczna Triada nie jest narzędziem diagnostycznym dla zaburzeń osobowości. Mierzy ona subkliniczną psychopatię i narcyzm. Chociaż jeśli ktoś uzyskał wynik na najwyższym poziomie tych podskal, może kwalifikować się do oficjalnej diagnozy.

Teraz przejdźmy do Świetlnej Triady. Jest to konstelacja trzech cech prospołecznych:

 • Humanizm (docenianie sukcesów i wytworów innych).
 • Kantyzm (skłonność do postępowania w sposób rzetelny i uczciwy, a nie podstępny i czarujący).
 • Wiara w człowieczeństwo (przekonanie, że ludzie są generalnie dobrzy i godni zaufania).

Żeby było jasne, zarówno koncepcje Świetlistej, jak i Ciemnej Triady istnieją na pewnym spektrum. Każdy z nas ma w sobie trochę z obu. Ale osoba, która osiąga szczególnie wysokie wyniki w jednej lub drugiej triadzie, jest kimś, komu należy albo ufać, albo unikać.

W badaniu z 2019 r. zespół badaczy pod kierownictwem Scotta Barry’ego Kaufmana zapytał ludzi, na ile zgadzają się ze stwierdzeniami takimi jak:

 • „Mam tendencję do oklaskiwania sukcesów innych ludzi” i „Lubię słuchać ludzi ze wszystkich środowisk”. (Humanizm.)
 • „Wolę szczerość od uroku” oraz „Kiedy rozmawiam z ludźmi, rzadko myślę o tym, czego od nich chcę”. (Kantyzm.)
 • „Mam skłonność do dostrzegania w ludziach tego, co najlepsze” oraz „Mam skłonność do ufania, że inni ludzie będą postępować ze mną uczciwie”. (Wiara w człowieczeństwo.)

Uczestnicy odpowiadali również na stwierdzenia dotyczące ich dochodów rodzinnych w dzieciństwie i nieprzewidywalności w dzieciństwie. Badacze odkryli, że niestabilność w dzieciństwie przewidywała niższe cechy Triady Światła w dorosłości (r = -.21).

Co istotne, status socjoekonomiczny w dzieciństwie nie miał związku z cechami Light Triad w dorosłości. Odzwierciedla to odkrycie, że status socjoekonomiczny w dzieciństwie nie przewidywał cech Ciemnej Triady w dorosłości. Odkrycie to jest zgodne z tezą, że dorastanie w biedzie nie ma takiego samego wpływu jak dorastanie w chaosie.

W skrócie, niestabilność rodziny w dzieciństwie wydaje się prowadzić do wzrostu oszustwa, oziębłości, impulsywności i agresji. I odwrotnie, niestabilność w dzieciństwie jest powiązana ze spadkiem życzliwości, zaufania, hojności i uczciwości. Jeśli chcemy mniej zachowań psychopatycznych, a więcej zachowań humanistycznych, to promowanie stabilnych i bezpiecznych rodzin dla dzieci może być korzystnym podejściem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze