wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczneIntymne odczucia zapowiadają pożądanie seksualne 90 minut później

Intymne odczucia zapowiadają pożądanie seksualne 90 minut później

Intymność w związku

Zanim omówimy znaczenie intymności w związkach romantycznych, musimy najpierw zdefiniować intymność. Aby to zrobić, warto odwołać się do trójkątnej teorii miłości Roberta Sternberga, która sugeruje, że miłość składa się z trzech komponentów: zaangażowania, pasji i emocjonalnej intymności.

  • Zaangażowanie: Podjęcie decyzji, że ktoś kocha drugą osobę; zobowiązanie do utrzymania miłosnego związku.
  • Namiętność: Popędy, impulsy i motywacje prowadzące do romantycznej atrakcyjności i seksu.
  • Intymność: Poczucie więzi, bliskości i ciepła.

Alternatywnie, możemy myśleć o intymności emocjonalnej jako o emocjonalnej inwestycji w partnera romantycznego i sam związek romantyczny.

Na marginesie, intymność jest ważna nie tylko dla miłości romantycznej, ale także dla innych form miłości (np. miłości towarzyszącej, miłości skonsumowanej) i innych rodzajów bliskich związków (np. między bliskimi przyjaciółmi, rodzicem i dzieckiem, rodzeństwem).

Intymność odgrywa rolę również w związkach seksualnych; stanie się to jasne, gdy zbadamy wyniki badania przeprowadzonego przez van Lankveld i wsp. dotyczącego intymności jako predyktora pożądania seksualnego w związkach romantycznych.

Badanie związku między intymnością a pożądaniem seksualnym

Charakterystyka próby: 134 osoby (87 kobiet); w większości rasy kaukaskiej (96% mężczyzn i 89% kobiet); średni wiek 42 lata; średni czas trwania związku 15 lat (zakres 1-47 lat).

Uczestnicy zostali poproszeni o wypełnienie krótkiego kwestionariusza przez 7 dni, 10 razy dziennie (w odpowiedzi na losowo emitowany sygnał dźwiękowy ze specjalistycznego zegarka).

Dodatkowo uczestnicy wypełniali dzienniczek po przebudzeniu i przed pójściem spać. Pytania w dzienniczku służyły do oceny pożądania seksualnego, intymności, stresu związanego z codziennymi kłopotami oraz orientacji przywiązaniowej (tj. przywiązania lękowego i przywiązania unikającego).

Pożądanie seksualne oceniano za pomocą następujących pozycji (dotyczących uczuć i motywacji osoby w momencie usłyszenia sygnału dźwiękowego): „Chciałbym uprawiać seks”, „Czuję się podniecony seksualnie” oraz „Jestem otwarty na inicjatywę seksualną”.

Intymność oceniano za pomocą następujących pięciu pozycji: „Wobec mojego partnera czuję teraz… 'intymność’, 'łączność’, 'miłość’, 'czułość’ i 'ciepło'”.

Stres związany z codziennymi kłopotami mierzono, sumując wyniki z tych dwóch pozycji (dotyczących czynności, którą dana osoba wykonywała w danym momencie): „Wolałbym robić coś innego” i „Wykonanie tej czynności wymaga wysiłku”.

Ponieważ orientacja przywiązaniowa, taka jak przywiązanie lękowe i przywiązanie unikające, uważana jest za cechę dość stabilną, mierzono ją tylko na początku badania. Wykorzystano do tego Kwestionariusz Doświadczeń w Bliskich Związkach (ECR), który składa się z 36 pozycji.

  • Przykładowa pozycja z podskali lękowego przywiązania: „Martwię się dość mocno o utratę partnera”.
  • Przykładowe stwierdzenie z podskali przywiązania unikającego: „Staram się unikać zbytniego zbliżania się do mojego partnera”.

Intymność jako predyktor pożądania seksualnego

Wyniki wykazały:

  • Codzienne kłopoty oraz poziom lękowego i unikającego przywiązania nie przewidywały pożądania seksualnego.
  • Poziom intymności przewidywał pożądanie seksualne półtorej godziny później (nie było to już prawdą trzy godziny później).

Nie jest jasne, w jaki sposób intymność zwiększa pożądanie seksualne. Konkretnie, nie jest pewne, w jaki sposób emocjonalna intymność może zwiększyć namiętność i pożądanie seksualne w romantycznych związkach w tak krótkim czasie. Ale niezależnie od mechanizmów, ponieważ efekty trwały stosunkowo krótko (tzn. nie było ich już trzy godziny później), wydaje się, że aby intymność motywowała pożądanie seksualne, intymność musi być regularnie odnawiana.

Biorąc pod uwagę znaczenie intymności, kolejnym pytaniem jest, jak budować intymność (lub regularnie ją wzmacniać).

Jak pary mogą budować intymność?

Intymność składa się z wielu elementów. W swojej kluczowej pracy Sternberg zauważył, że intymność dotyczy następujących uczuć i zachowań związanych z drugą osobą:

  • Posiadanie wysokiego szacunku dla tej osoby.
  • Szczęśliwy, gdy są razem.
  • Pragnienie wspierania jego lub jej dobra.
  • Możliwość liczenia na niego lub na nią w potrzebie.
  • Wzajemne zrozumienie.
  • Dzielenie się z nim swoim majątkiem i wnętrzem.
  • Dawanie i otrzymywanie wsparcia emocjonalnego.
  • Komunikacja intymna.
  • Dowartościowanie jego lub jej w swoim życiu.

Tak więc, jeśli doświadczasz niskiego pożądania seksualnego w swoim romantycznym związku, spędź trochę czasu myśląc o tym, jak intymnie czujesz się ze swoim romantycznym partnerem: Czy czujesz się rozumiany przez swojego partnera? Czy naprawdę możesz na niego liczyć? Czy czujesz się komfortowo dzieląc się swoimi najskrytszymi myślami i uczuciami?

Czynniki, które mogą negatywnie wpływać na intymność, to m.in. zaniedbywanie partnera lub samego związku, słaba komunikacja, naruszenie zaufania i wiele czynników osobistych (np. osobista niepewność). Pomyśl o romantycznym związku jak o żywym systemie: Jeśli partnerzy ignorują związek i stają się od siebie oddaleni i wzajemnie wyobcowani, związek może powoli uschnąć i umrzeć.

Oczywiście, tak jak alienacja nie następuje z dnia na dzień, tak samo nie można zbudować intymności (lub odbudować intymności) za jednym posiedzeniem. Budowanie intymności w związku wymaga czasu. I jednym z podstawowych sposobów na zwiększenie intymności, w czasie, składa się z spędzania wysokiej jakości czasu razem na co dzień.

To brzmi dość łatwo, ale wiele par czuje, że ich różne działania i obowiązki pozostawiają im mało czasu dla siebie nawzajem. Oznacza to, że aby podjąć zobowiązanie do spędzania razem czasu wysokiej jakości, może być konieczne powiedzenie „nie” niektórym osobistym hobby i zajęciom lub zmniejszenie zobowiązań w pracy. Być może wnioski z analizowanego badania – pokazujące, że zwiększona intymność może zwiększyć pożądanie seksualne – stanowią dodatkową motywację dla osób do podjęcia zobowiązania do budowania intymności i spędzania większej ilości czasu z partnerem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze