Strona główna Zdrowie Zdrowie psychiczne Probiotyki skuteczną metodą na lęki.

Probiotyki skuteczną metodą na lęki.

0
Probiotyki skuteczną metodą na lęki.

Badania nad osią jelitowo-mózgową skazują na wartość probiotyków wykazujących pozytywny wpływ na ośrodkowy układ nerwowy – jako realnego narzędzia terapeutycznego. Stosowanie probiotyków jest atrakcyjną alternatywą dla tych, którzy doświadczyli skutków ubocznych lub uzależnienia od leków psychotropowych.

Co więcej, publikacja sugeruje, że różnice w profilach drobnoustrojów jelitowych odgrywają rolę w samopoczuciu osób podatnych na lęk podczas i po pandemii COVID-19. Autor sugeruje, że „spersonalizowana terapia żywieniowa oparta na profilach mikrobioty jelitowej” może być korzystna, podając jako przykład stosowanie probiotyków.

Biorąc pod uwagę potencjał terapeutyczny, niniejszy artykuł zbada trzy mechanizmy, dzięki którym probiotyk mogą pomóc w łagodzeniu lęku.

1. Stymulacja nerwu błędnego

Nerw błędny jest jednym z głównych kanałów komunikacji między mózgiem a przewodem pokarmowym. Gdy lęk jest spowodowany pobudzeniem autonomicznym (walka / ucieczka / zamrożenie), aktywacja nerwu błędnego może przynieść ulgę.

Badania zidentyfikowały określone szczepy bakterii jelitowych, które posiadają zdolność do bezpośredniego łączenia się z nerwem błędnym poprzez wydzielanie neurochemikaliów zmieniających nastrój z komórek nabłonka czuciowego jelit lub „neuropodów” wyściełających jelita.

2. Zarządzanie kortyzolem

Kortyzol jest powszechnie uznawany za główny hormon zaangażowany w reakcję na stres, którego podwyższenie powoduje niepokój, wysokie ciśnienie krwi i bóle głowy.6 Dla osób, których niepokój jest związany ze skokami kortyzolu, badania nad psychobiotycznymi podejściami do równoważenia kortyzolu wydają się obiecujące.

W jednym z badań International zbadano wpływ probiotyków na poziom kortyzolu w ślinie u zestresowanych studentów. Wyniki wykazały, że Lactobacillus stępił ostrą reakcję lękową, zapobiegając wzrostowi poziomu kortyzolu.

Inna publikacja z 2021 r.  potwierdziła potencjał terapii probiotykami w łagodzeniu ostrego stresu. Badacze donieśli, że podawanie Lactobacillus spowodowało poprawę w zakresie postrzeganego przez siebie stresu, ogólnego stresu związanego z pracą, obciążenia pracą, poziomu kortyzolu, ogólnego stanu zdrowia fizycznego, lęku, depresji, zaburzeń snu i postrzeganej jakości życia.8

Dzięki postępowi technologicznemu, lepszemu wglądowi w mechanizmy jelitowo-mózgowe i zwiększonym inwestycjom w badania kliniczne na ludziach, pojawia się jaśniejsze zrozumienie tego, w jaki sposób dobre zarządzanie zdrowiem jelit zapewnia holistyczne korzyści zdrowotne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj