piątek, 15 marca, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwościJakie są skutki uboczne radioterapii w przypadku raka mózgu?

Jakie są skutki uboczne radioterapii w przypadku raka mózgu?

Radioterapia jest powszechnie stosowana w leczeniu raka mózgu. Jej celem jest niszczenie komórek nowotworowych i zmniejszanie guzów. Jest ona często stosowana wraz z innymi metodami leczenia, takimi jak chirurgia lub chemioterapia.

Gdy promieniowanie uszkadza zdrowe komórki, może powodować pewne niepożądane skutki uboczne. Konkretne skutki uboczne różnią się u poszczególnych osób w zależności od czynników związanych z leczeniem i ogólnym stanem zdrowia.

W tym artykule opisujemy skutki uboczne radioterapii w przypadku raka mózgu. Omawiamy również, w jaki sposób radioterapia jest stosowana w leczeniu raka i jak radzić sobie z efektami ubocznymi.

Jak działa radioterapia w leczeniu raka mózgu?

Radioterapia jest stosowana do zmniejszania guzów i spowalniania wzrostu raka mózgu. Jest ona często stosowana razem z chemioterapią lub operacją, aby dać lekarzom jak największe szanse na całkowite usunięcie guza. Jest ona również stosowana u osób, które nie mogą być poddane operacji.

Radioterapia wykorzystuje wysokie dawki promieniowania do zabijania komórek nowotworowych poprzez uszkadzanie ich DNA. Promieniowanie to skoncentrowane wiązki energii. Jest ono również wykorzystywane w promieniowaniu rentgenowskim w niższych dawkach w celu uzyskania obrazu wnętrza ciała. Gdy DNA komórek nowotworowych zostanie uszkodzone, komórki te nie są w stanie się dzielić ani rosnąć i w końcu umierają.

Jednak radioterapia uszkadza również DNA zdrowych komórek wokół części ciała, do której dostarczane jest promieniowanie. Jest ona szczególnie podatna na uszkadzanie szybko rosnących komórek, takich jak komórki macierzyste.

Komórki macierzyste mają potencjał do przekształcenia się w każdy inny typ komórki. Jeśli zostaną one uszkodzone, organizm nie jest w stanie tworzyć nowych komórek, które zastąpią komórki w organizmie, gdy te umrą – przynajmniej tymczasowo. Niezastąpienie tych komórek może spowodować wystąpienie działań niepożądanych, które zwykle mijają po 2-3 tygodniach.

Jakie są możliwe skutki uboczne radioterapii w przypadku raka mózgu?

Radioterapia może powodować skutki uboczne z powodu uszkodzenia zdrowej tkanki mózgowej oraz komórek wokół głowy i szyi. Celem jest dostarczenie możliwie najniższej skutecznej dawki promieniowania, aby zminimalizować uszkodzenia zdrowej tkanki mózgowej.

Niektóre skutki uboczne pojawiają się wkrótce po leczeniu, podczas gdy inne mogą nie wystąpić przez miesiące lub lata.

Wczesne działania niepożądane pojawiają się zwykle w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia leczenia i mijają w ciągu 3 tygodni.

Zmęczenie i zmiany nastroju

Zmęczenie i zmiany nastroju należą do najczęstszych działań niepożądanych radioterapii.

Zmęczenie odnotowano nawet u 90 procent osób z nowotworami leczonych radioterapią. Wiele osób poddawanych radioterapii stwierdza, że musi w pierwszej kolejności odpoczywać lub brać wolne w pracy. Zmęczenie różni się od uczucia znużenia i może narastać w miarę kontynuowania radioterapii.

Zaplanowanie czasu w ciągu dnia na drzemkę i regularne ćwiczenia to dwie strategie, które mogą pomóc w radzeniu sobie ze zmęczeniem.

Wiele osób zauważa, że ma więcej energii o określonych porach dnia, dlatego warto wziąć to pod uwagę, planując swój dzień.

Zmęczenie może utrzymywać się nawet do roku po leczeniu.

Zmiany nastroju mogą obejmować drażliwość, depresję i lęk. W rozwoju zmian nastroju mogą odgrywać rolę zarówno zaburzenia równowagi hormonalnej spowodowane radioterapią, jak i czynniki psychologiczne.

Wypadanie włosów

Wiele osób poddanych napromieniowaniu traci zauważalną ilość włosów.

W jednym z ostatnich badań stwierdzono, że u 75 do 100 procent osób dochodzi do zauważalnej utraty włosów na skórze głowy po otrzymaniu napromieniowania większego niż 2 greje (Gy), co stanowi niską dawkę. Badanie wykazało, że u 50 procent osób z rakiem leczonych dawką promieniowania 36,1 Gy dochodzi do znacznej utraty włosów.

Wypadanie włosów rozpoczyna się na ogół 2 do 3 tygodni po rozpoczęciu radioterapii.

Włosy często odrastają w ciągu 3 do 6 miesięcy po zakończeniu radioterapii.

Nudności i wymioty

U około 50 do 80 procent osób poddawanych tradycyjnej radioterapii występują nudności i wymioty w trakcie lub po zakończeniu leczenia. Nudności mogą występować falami i mogą pojawić się przed wymiotami.

Kilka rodzajów leków może pomóc w leczeniu nudności i wymiotów, w tym kortykosteroidy. Możesz współpracować z lekarzem, aby znaleźć odpowiednie dla siebie leczenie.

Zmiany skórne

Około 85 procent osób poddawanych nowoczesnej radioterapii doświadcza umiarkowanych lub poważnych reakcji skórnych w okolicy miejsca leczenia. U niektórych osób pojawiają się suche i łuszczące się płaty skóry, a u innych skóra wygląda jak poparzona słońcem, obrzmiała, czerwona lub opuchnięta.

Poważne reakcje mogą obejmować powstawanie pęcherzy, utratę skóry i owrzodzenia. Dość powszechne jest powstawanie owrzodzeń w jamie ustnej.

Jeśli u pacjenta wystąpią ciężkie reakcje skórne, lekarz może dostosować dawkę promieniowania.

Bóle głowy

Radioterapia może powodować obrzęk mózgu, który wywołuje bóle głowy. Bóle głowy są mniej powszechnym skutkiem ubocznym niż zmęczenie czy drażliwość, ale mogą wpływać na jakość życia. Istnieje kilka leków, które mogą złagodzić ból głowy. Lekarz może również zalecić stosowanie steroidów w celu złagodzenia bólu głowy.

Jeśli wystąpią nowe lub nasilające się bóle głowy, ważne jest, aby poinformować o tym lekarza. Lekarz może wspólnie dobrać odpowiedni lek do Twoich objawów.

Zmiany w widzeniu

U niektórych osób występuje niewyraźne widzenie lub inne zmiany w widzeniu z powodu uszkodzenia komórek w oczach lub nerwie wzrokowym. Zmiany w widzeniu spowodowane uszkodzeniem nerwu wzrokowego są rzadkim działaniem niepożądanym, ale mogą mieć poważny wpływ na widzenie. Ważne jest, aby natychmiast zgłaszać lekarzowi wszelkie zmiany w widzeniu.

Martwica popromienna

Martwica popromienna to rzadkie działanie niepożądane, polegające na tym, że po miesiącach lub latach od pierwszego leczenia w miejscu guza nowotworowego tworzy się guzek martwej tkanki. Często można ją leczyć za pomocą kortykosteroidów, ale w niektórych przypadkach może być konieczna operacja.

Zwiększone ryzyko wystąpienia kolejnego guza mózgu

Promieniowanie może uszkodzić DNA zdrowych komórek, zwiększając ryzyko rozwoju nowotworu w mózgu, otaczających go tkankach lub czaszce. Ryzyko jest niewielkie, a jeśli już do tego dojdzie, guzy pojawiają się zwykle wiele lat po napromieniowaniu.

Pamięć i zmiany poznawcze

Jeśli duże obszary mózgu zostaną uszkodzone, mogą wystąpić zmiany poznawcze, takie jak:

  • problemy z koncentracją
  • zmiany osobowości
  • utrata pamięci
  • objawy specyficzne dla uszkodzonej części mózgu
  • zaburzenia równowagi hormonalnej

Napady

Obrzęk mózgu spowodowany napromieniowaniem może prowadzić do drgawek. W przypadku wystąpienia nowych lub nasilających się napadów drgawkowych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Kto nie powinien być poddawany radioterapii w leczeniu raka mózgu?

Ponad połowa osób z nowotworami otrzymuje radioterapię. Jednak osoby z pewnymi przeciwwskazaniami zdrowotnymi mogą nie kwalifikować się do radioterapii. Do czynników tych należą:

  • ciąża
  • zaburzenia tkanki łącznej, takie jak toczeń lub twardzina układowa
  • wcześniejsze napromienianie na głowę lub szyję
  • dzieci w wieku poniżej 3 lat

Najważniejsze informacje

Radioterapia uszkadza DNA komórek nowotworowych, co pomaga zmniejszyć guzy lub spowolnić rozwój nowotworu. Może ona również uszkadzać zdrowe komórki i powodować skutki uboczne.

Powszechne skutki uboczne obejmują wypadanie włosów, zmęczenie, zmiany nastroju, nudności i wymioty. Niektóre działania niepożądane mogą nie wystąpić przez miesiące lub lata po zakończeniu leczenia.

Ważne jest, aby poinformować swojego lekarza lub innych pracowników służby zdrowia o wszelkich występujących u Ciebie działaniach niepożądanych. Mogą oni pomóc w uniknięciu poważnych powikłań i w razie potrzeby dostosować leczenie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze