poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwościTo, co myślałeś o swoim metabolizmie może być błędne

To, co myślałeś o swoim metabolizmie może być błędne

Porozmawiaj z ludźmi, którzy są w średnim wieku lub starszymi o wadze ciała, a prawdopodobnie usłyszysz, jak narzekają na to, jak ich metabolizm zwolnił. Ale nasze powszechnie panujące przekonania na temat metabolizmu – przede wszystkim, że spowalnia on u osób starszych i kobiet – są prawdopodobnie całkowicie błędne, zgodnie z nowym przełomowym badaniem opublikowanym w tym miesiącu w czasopiśmie Science.

Praca jest wyjątkowa z dwóch powodów. Jest to jedno z największych badań metabolizmu – z prawie 6,500 uczestnikami w wieku od noworodków do 90-latków. (Sześćdziesięciu trzech współautorów z całego świata przyczyniło się do powstania tej pracy).

Papier wykorzystuje również złoty standard techniki pomiaru metabolizmu, który określa, ile kalorii ktoś jest spalanie przez pomiar dwutlenku węgla, które wydychają. Metoda ta nie jest zazwyczaj stosowana w dużych badaniach, ponieważ jest kosztowna. Współautorzy połączyli te informacje z danymi na temat wzrostu, wagi i procentowej zawartości tłuszczu w organizmie uczestników.

Ustalenia z wykorzystaniem tej dużej puli danych sugerują, że wiele z naszych powszechnie panujących przekonań na temat metabolizmu jest błędnych.

Po pierwsze, po kontroli rozmiaru ciała i masy mięśniowej, badacze stwierdzili, że nie ma różnic metabolicznych między mężczyznami i kobietami. (Tak, to nadal prawda, że większe ciała i te z większą ilością mięśni spalają więcej kalorii).

Naukowcy odkryli również, że nasze metabolizmy przechodzą przez cztery wyraźne etapy w ciągu życia.

Od urodzenia do pierwszego roku życia nasz metabolizm przyspiesza. Metabolizm 1-rocznego dziecka jest w szczytowym momencie – około 50 procent powyżej standardowego tempa dorosłego. (Oczywiście, nie oznacza to, że 1-roczne dzieci jedzą o 50 procent więcej jedzenia niż ich rodzice, ponieważ ich ciała są mniejsze i wymagają mniej energii).

Od 1. do 20. roku życia nasz metabolizm stopniowo zwalnia o około 3 procent rocznie. Następnie, począwszy od 20 roku życia, nasz metabolizm utrzymuje się na stałym poziomie do 60 roku życia. (Pamiętaj, że metabolizm nadal zmienia się w zależności od wielkości ciała i masy mięśniowej, ale nie w zależności od wieku).

Po 60 roku życia metabolizm zaczyna zwalniać, o około 0,7 procent rocznie. Skutkuje to około 20-procentowym ogólnym spadkiem w wieku 95 lat. 95-latek będzie potrzebował około 20% mniej kalorii niż w wieku 60 lat, zakładając, że jego waga i masa mięśniowa nie ulegną większym zmianom.

Oczywiście badacze podkreślają, że metabolizm większości ludzi będzie odbiegał od średniej. W ciągu całego życia możesz potrzebować o 10 procent więcej kalorii niż wynosi średnia dla twojego wieku lub o 10 procent mniej.

Ten nowy papier ma implikacje w całej dziedzinie medycyny. To może przekształcić nasze rozumienie żywienia, otyłości i utraty wagi w ciągu całego życia. Może również pomóc lekarzom lepiej określić dawki leków dla dzieci i starszych dorosłych.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze