piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaAktywność fizycznaFitnessSprawdź czy masz dobre tętno

Sprawdź czy masz dobre tętno

Jakie powinno być tętno?

Tętno jest ważnym wskaźnikiem zdrowia w organizmie człowieka. Mierzy liczbę razy na minutę, że serce kurczy się lub bije. Dla większości dorosłych, docelowe tętno spoczynkowe wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę.

Jednak wiek, poziom aktywności, sprawność fizyczna i inne czynniki mogą wpływać na tętno spoczynkowe danej osoby.

Podczas gdy normalne tętno nie gwarantuje, że dana osoba jest zdrowa, jest to punkt odniesienia do identyfikacji szeregu problemów zdrowotnych.

Normalne tętno spoczynkowe

Ważne jest, aby określić, czy twoje tętno siedzi w normalnym zakresie. Jeśli choroba lub uraz osłabi serce, organy nie otrzymają wystarczającej ilości krwi, aby normalnie funkcjonować.

Tętno staje się stopniowo wolniejsze, gdy człowiek przechodzi przez dzieciństwo w kierunku okresu dojrzewania.

Prawidłowa spoczynkowa częstość akcji serca u osób dorosłych w wieku powyżej 10 lat, w tym u osób starszych, wynosi od 60 do 100 uderzeń na minutę (bpm).

Wysoko wytrenowani sportowcy mogą mieć tętno spoczynkowe poniżej 60 bpm, czasami osiągając 40 bpm.

Spoczynkowe tętno może się zmieniać w tym normalnym zakresie. Wzrośnie w odpowiedzi na różne zmiany, w tym ćwiczenia, temperaturę ciała, wyzwalacze emocjonalne i pozycję ciała, np. na krótką chwilę po szybkim wstawaniu.

Co to jest tętno?

Tętno to liczba uderzeń serca w przestrzeni minuty.

Serce jest umięśnionym organem znajdującym się w centrum klatki piersiowej. Kiedy bije, serce pompuje krew zawierającą tlen i składniki odżywcze wokół ciała i odprowadza produkty odpadowe.

Zdrowe serce zaopatruje organizm w odpowiednią ilość krwi w odpowiednim tempie dla tego, co organizm robi w danym momencie.

Na przykład, bycie przestraszonym lub zaskoczonym automatycznie uwalnia adrenalinę, hormon, który powoduje szybsze bicie serca. Przygotowuje to organizm do wykorzystania większej ilości tlenu i energii do ucieczki lub konfrontacji z potencjalnym niebezpieczeństwem.

Puls jest często mylony z tętnem, ale zamiast tego odnosi się do tego, ile razy na minutę tętnice rozszerzają się i kurczą w odpowiedzi na pompujące działanie serca.

Puls jest dokładnie równy uderzeniom serca, ponieważ skurcze serca powodują wzrost ciśnienia krwi w tętnicach, które prowadzą do zauważalnego pulsu.

Pobieranie pulsu jest więc bezpośrednim pomiarem pracy serca.

Docelowe wartości tętna podczas ćwiczeń

Częstotliwość akcji serca wzrasta podczas ćwiczeń.

Podczas treningu kondycyjnego ważne jest, aby nie obciążać zbytnio serca. Jednak osoba potrzebuje, aby tętno wzrosło podczas ćwiczeń, aby zapewnić więcej tlenu i energii dla reszty ciała.

Podczas gdy tętno wzrasta w wyniku aktywności fizycznej, z czasem możliwy jest ogólny spadek docelowego tętna. Oznacza to, że serce pracuje mniej, aby uzyskać niezbędne składniki odżywcze i tlen do różnych części ciała, dzięki czemu jest bardziej wydajne.

Trening sercowo-naczyniowy ma na celu obniżenie docelowego tętna. Idealne docelowe tętno zmniejsza się wraz z wiekiem. Warto również zwrócić uwagę na maksymalne tętno. Świadczy ono o pełnych możliwościach serca i jest zwykle osiągane poprzez ćwiczenia o wysokiej intensywności.

Ćwiczenia to sposób na obniżenie ogólnego tętna.

American Heart Association (AHA) podaje, że maksymalne tętno podczas ćwiczeń powinno być mniej więcej równe 220 bpm minus wiek osoby.

Ponieważ organizm każdej osoby będzie inaczej reagował na ćwiczenia, docelowe tętno jest przedstawiane jako zakres znany jako strefa tętna docelowego.

Zaleca się, aby ludzie ćwiczyli regularnie, aby pracować w kierunku zdrowego docelowego tętna. AHA zaleca następujące ilości i poziomy ćwiczeń w tygodniu:

Nieprawidłowe rytmy serca

Szybkość pracy serca nie jest jedynym czynnikiem, o którym należy pamiętać, zastanawiając się nad jego zdrowiem. Ważny jest również rytm bicia serca. Serce powinno bić stałym rytmem, a pomiędzy kolejnymi uderzeniami powinny być regularne przerwy.

Okazjonalne dodatkowe bicie nie powinno być powodem do niepokoju. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli niepokoi Cię stale nieregularne bicie serca.

Mięsień ma system elektryczny, który mówi mu, kiedy bić i popychać krew wokół ciała. Wadliwy system elektryczny może prowadzić do nieprawidłowego rytmu serca.

To normalne, że tętno zmienia się w ciągu dnia w odpowiedzi na ćwiczenia, niepokój, podniecenie i strach. Jednak osoba nie powinna być normalnie świadoma swojego spoczynkowego rytmu serca.

Jeśli czujesz, że Twoje serce bije poza rytmem, zbyt szybko lub zbyt wolno, porozmawiaj z lekarzem o swoich objawach.

Osoba może również odczuwać wrażenie, że brakuje jej lub „pominęła” uderzenie, lub może mieć wrażenie, że pojawiło się dodatkowe uderzenie.

Osoby zaniepokojone kołataniem serca powinny porozmawiać z lekarzem, który będzie mógł wykonać elektrokardiogram (EKG), aby ocenić częstość akcji serca i rytm.

Istnieje wiele różnych typów nieprawidłowego rytmu serca. Typ zależy od tego, gdzie w sercu zaczyna się nieprawidłowy rytm i czy powoduje on zbyt szybkie lub zbyt wolne bicie serca. Najczęstszym nieprawidłowym rytmem jest migotanie przedsionków. Zastępuje to normalne bicie serca nieregularnym wzorcem.

Szybki rytm serca jest również znany jako tachykardia i może obejmować:

  • częstoskurcz nadkomorowy
  • częstoskurcz zatokowy niewłaściwy
  • trzepotanie przedsionków
  • migotanie przedsionków
  • częstoskurcz komorowy
  • migotanie komór

Utrzymanie prawidłowej częstości akcji serca

Zdrowe bicie serca jest kluczowe dla ochrony zdrowia serca.

Chociaż ćwiczenia są ważne dla promowania niskiego i zdrowego tętna, istnieje kilka innych kroków, które osoba może podjąć, aby chronić zdrowie serca, w tym:

  • Zmniejszenie stresu: Stres może przyczynić się do zwiększenia częstości akcji serca i ciśnienia krwi. Sposoby na utrzymanie stresu na dystans obejmują głębokie oddychanie, jogę, trening mindfulness i medytację.
  • Unikanie tytoniu: Palenie prowadzi do zwiększenia częstości akcji serca, a rzucenie palenia może ją zmniejszyć do normalnego poziomu.
  • Utrata wagi: Większa masa ciała oznacza, że serce musi pracować ciężej, aby dostarczyć wszystkim obszarom ciała tlen i składniki odżywcze.

Jeden na cztery zgony w jest spowodowany chorobami serca. Utrzymanie prawidłowego rytmu serca jest jednym z najprostszych sposobów na jego ochronę.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze