wtorek, 16 kwietnia, 2024
Strona głównaAktywność fizycznaFitnessCo się dzieje po rzuceniu palenia?

Co się dzieje po rzuceniu palenia?

Palenie papierosów jest jedną z głównych przyczyn możliwych do uniknięcia śmierci w Stanach Zjednoczonych, ale rzucenie palenia może być zniechęcające.

Ali Roshanzamir/EyeEm/Getty Images

Wielu obawia się, że minie dużo czasu, zanim zaobserwujemy poprawę zdrowia i samopoczucia, ale linia czasu, na której można dostrzec realne korzyści, jest szybsza, niż większość ludzi zdaje sobie sprawę.

Korzyści zdrowotne zaczynają się już w godzinę po wypaleniu ostatniego papierosa i nadal się poprawiają.

Szybkie fakty na temat rzucania palenia:

Oto kilka kluczowych punktów na temat rzucania palenia. Więcej szczegółów i informacji uzupełniających znajduje się w głównym artykule.

  • Rzucenie palenia oznacza przerwanie cyklu uzależnienia i zasadniczo przestawienie mózgu tak, aby przestał łaknąć nikotyny.
  • Aby odnieść sukces, palacze, którzy chcą rzucić palenie, muszą mieć przygotowany plan, który pozwoli im pokonać zachcianki i wyzwalacze.
  • Korzyści z rzucenia palenia zaczynają się już w 1 godzinę po wypaleniu ostatniego papierosa.
  • Im szybciej palacz rzuci palenie, tym szybciej zmniejszy swoje ryzyko zachorowania na raka, choroby serca i płuc oraz inne schorzenia związane z paleniem.

Oś czasu

Korzyści są niemal natychmiastowe. Jak tylko osoba przestaje palić, jej ciało zaczyna się regenerować w następujący sposób:

Po 1 godz.

Już w 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa tętno spada i wraca do normy. Ciśnienie krwi zaczyna spadać, a krążenie może zacząć się poprawiać.

Po 12 godz.

Papierosy zawierają wiele znanych toksyn, w tym tlenek węgla, gaz obecny w dymie papierosowym.

Gaz ten może być szkodliwy lub śmiertelny w dużych dawkach i zapobiega przedostawaniu się tlenu do płuc i krwi. Przy wdychaniu dużych dawek w krótkim czasie może dojść do uduszenia z powodu braku tlenu.

Już po 12 godzinach bez papierosa organizm oczyszcza się z nadmiaru tlenku węgla pochodzącego z papierosów. Poziom tlenku węgla wraca do normy, zwiększając poziom tlenu w organizmie.

Po 1 dniu

Już po 1 dniu od rzucenia palenia zaczyna spadać ryzyko zawału serca.

Palenie podnosi ryzyko rozwoju choroby wieńcowej serca poprzez obniżenie dobrego cholesterolu, co utrudnia wykonywanie zdrowych dla serca ćwiczeń. Palenie podnosi również ciśnienie krwi i zwiększa ilość zakrzepów, zwiększając ryzyko udaru.

W ciągu zaledwie 1 dnia po rzuceniu palenia ciśnienie krwi osoby zaczyna spadać, zmniejszając ryzyko chorób serca z powodu wysokiego ciśnienia krwi wywołanego paleniem. W tym krótkim czasie, poziom tlenu w organizmie wzrasta, co ułatwia aktywność fizyczną i ćwiczenia, promując zdrowe nawyki.

Po 2 dniach

Palenie uszkadza zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysły węchu i smaku. W ciągu zaledwie 2 dni od rzucenia palenia, osoba może zauważyć zwiększone poczucie zapachu i żywsze smaki, ponieważ nerwy te ulegają zagojeniu.

Po 3 dniach

3 dni po rzuceniu palenia, poziom nikotyny w organizmie osoby jest uszczuplony. Podczas gdy zdrowsze jest nieposiadanie nikotyny w organizmie, to początkowe wyczerpanie może spowodować odstawienie nikotyny. Około 3 dni po rzuceniu palenia, większość ludzi będzie doświadczać nastroju i drażliwości, silnych bólów głowy i pragnienia, jak organizm dostosowuje się.

Po 1 miesiącu

W ciągu zaledwie 1 miesiąca czynność płuc danej osoby zaczyna się poprawiać. W miarę gojenia się płuc i poprawy ich pojemności, byli palacze mogą zauważyć mniejszy kaszel i duszności. Wytrzymałość sportowa wzrasta, a byli palacze mogą zauważyć odnowioną zdolność do wykonywania czynności sercowo-naczyniowych, takich jak bieganie i skakanie.

Po 1-3 miesiącach

Przez następne kilka miesięcy po rzuceniu palenia krążenie nadal się poprawia.

Po 9 miesiącach

Dziewięć miesięcy po rzuceniu palenia płuca znacznie się zagoiły. Delikatne, przypominające włoski struktury wewnątrz płuc, znane jako rzęski, zregenerowały się po szkodach, jakie wyrządził im dym papierosowy. Struktury te pomagają wypychać śluz z płuc i pomagają zwalczać infekcje.

Mniej więcej w tym czasie wielu byłych palaczy zauważa spadek częstotliwości występowania infekcji płuc, ponieważ wyleczone rzęski mogą łatwiej wykonywać swoją pracę.

Po 1 roku

Rok po rzuceniu palenia ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej spada o połowę. Ryzyko to będzie nadal spadać po upływie 1 roku.

Po 5 latach

Papierosy zawierają wiele znanych toksyn, które powodują zwężenie tętnic i naczyń krwionośnych. Te same toksyny zwiększają również prawdopodobieństwo powstawania zakrzepów krwi.

Po 5 latach bez palenia, organizm uzdrowił się na tyle, że tętnice i naczynia krwionośne zaczynają się ponownie poszerzać. Poszerzenie to oznacza, że krew jest mniej podatna na zakrzepy, co obniża ryzyko udaru.

Ryzyko udaru będzie nadal zmniejszać się w ciągu następnych 10 lat, ponieważ organizm leczy się coraz bardziej.

Po 10 latach

Po 10 latach szanse osoby na zachorowanie na raka płuc i śmierć z tego powodu zmniejszają się mniej więcej o połowę w porównaniu z osobą, która nadal pali. Prawdopodobieństwo zachorowania na raka jamy ustnej, gardła lub trzustki znacznie się zmniejszyło.

Po 15 latach

Po 15 latach od rzucenia palenia prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej jest takie samo jak u osoby niepalącej. Podobnie, ryzyko zachorowania na raka trzustki zmniejszyło się do tego samego poziomu, co u osoby niepalącej.

Po 20 latach

Po 20 latach ryzyko zgonu z przyczyn związanych z paleniem, w tym zarówno z powodu chorób płuc, jak i raka, spada do poziomu osoby, która nigdy w życiu nie paliła. Również ryzyko zachorowania na raka trzustki zmniejszyło się do poziomu osoby, która nigdy nie paliła.

Korzyści

Palenie jest szkodliwym nawykiem, który może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych i śmierci. Kiedy osoba rzuca palenie, ciało zacznie się naturalnie leczyć i odzyskać witalność niepalącego w czasie.

Niektóre efekty, takie jak obniżone ciśnienie krwi, są widoczne niemal natychmiast. Inne efekty, takie jak ryzyko zachorowania na raka płuc, choroby serca i choroby płuc, potrzebują lat, aby zejść do poziomu osoby niepalącej.

Jednak każdy rok niepalenia zmniejsza ryzyko i poprawia ogólny stan zdrowia, co sprawia, że rzucenie palenia jest doskonałym wyborem dla każdego, kto zaczął nałóg.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze