Migrena, dotykająca ponad miliard dorosłych na całym świecie, jest trzecią najczęściej występującą chorobą na świecie. Oprócz silnego bólu głowy, objawy migreny mogą obejmować nudności, zmiany nastroju, wrażliwość na światło i dźwięk, a także halucynacje wzrokowe i słuchowe. Osoby cierpiące na migrenę donoszą, że na ataki migreny mogą wpływać czynniki pogodowe, zaburzenia snu, zmiany hormonalne, stres, leki oraz niektóre pokarmy i napoje. Jednakże, niewiele badań oceniło natychmiastowe skutki tych podejrzewanych czynników wyzwalających.
W badaniu opublikowanym dzisiaj w American Journal of Medicine, naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC), Brigham and Women’s Hospital oraz Harvard T.H. Chan School of Public Health (HSPH) ocenili rolę napojów zawierających kofeinę jako potencjalnego wyzwalacza migreny. Pod kierownictwem Elizabeth Mostofsky, ScD, badaczki z Cardiovascular Epidemiology Research Unit w BIDMC i członkini Department of Epidemiology w HSPH, naukowcy odkryli, że wśród pacjentów, którzy doświadczają epizodycznej migreny, jedna do dwóch porcji napojów zawierających kofeinę nie była związana z bólem głowy w tym dniu, ale trzy lub więcej porcji napojów zawierających kofeinę mogą być związane z wyższym prawdopodobieństwem wystąpienia migrenowego bólu głowy tego dnia lub dnia następnego.
„Podczas gdy niektóre potencjalne wyzwalacze — takie jak brak snu — mogą jedynie zwiększać ryzyko migreny, rola kofeiny jest szczególnie złożona, ponieważ może ona wywołać atak, ale także pomaga kontrolować objawy” – powiedział Mostofsky. „Wpływ kofeiny zależy zarówno od dawki, jak i od częstotliwości, ale ponieważ przeprowadzono niewiele badań prospektywnych dotyczących bezpośredniego ryzyka migrenowych bólów głowy po spożyciu napojów zawierających kofeinę, istnieją ograniczone dowody na formułowanie zaleceń dietetycznych dla osób z migrenami”.
W ich prospektywnym badaniu kohortowym, Mostofsky i koledzy – w tym główny badacz Suzanne M. Bertisch, MD, MPH, z Wydziału Snu i zaburzeń rytmu okołodobowego w Brigham i Women’s Hospital, Beth Israel Deaconess Medical Center, i Harvard Medical School – 98 dorosłych z częstymi epizodycznymi migrenami wypełniło elektroniczne dzienniki codziennie rano i wieczorem przez co najmniej sześć tygodni. Każdego dnia uczestnicy podawali całkowitą ilość wypitych porcji kawy bezkofeinowej, herbaty, napojów gazowanych i energetycznych, a także wypełniali dwa razy dziennie raporty dotyczące bólu głowy, w których szczegółowo opisywali początek, czas trwania, intensywność i leki stosowane w migrenie od poprzedniego wpisu do dziennika. Uczestnicy dostarczali również szczegółowych informacji o innych typowych czynnikach wyzwalających migrenę, w tym o stosowaniu leków, spożyciu napojów alkoholowych, poziomie aktywności, objawach depresji, stresie psychologicznym, wzorcach snu i cyklach menstruacyjnych.
Aby ocenić związek między spożyciem napojów zawierających kofeinę a migrenowym bólem głowy tego samego dnia lub dnia następnego, Mostofsky, Bertisch i współpracownicy zastosowali analizę typu self-matched, porównując częstość występowania migreny u indywidualnego uczestnika w dniach ze spożyciem napojów zawierających kofeinę z częstością występowania migreny u tego samego uczestnika w dniach bez spożycia napojów zawierających kofeinę. To samodzielne dopasowanie wyeliminowało możliwość wpływu na dane takich czynników jak płeć, wiek i inne indywidualne czynniki demograficzne, behawioralne i środowiskowe. Badacze dopasowali również częstość występowania bólu głowy według dni tygodnia, eliminując zwyczaje związane z weekendami i dniami powszednimi, które również mogą mieć wpływ na występowanie migreny.
Samodzielne dopasowanie pozwoliło również na uwzględnienie różnic w dawce kofeiny w różnych rodzajach napojów i preparatów.
„Jedna porcja kofeiny jest zwykle definiowana jako osiem uncji lub jedna filiżanka kawy kofeinowej, sześć uncji herbaty, 12-uncjowa puszka napoju gazowanego i 2-uncjowa puszka napoju energetycznego” – powiedział Mostofsky. „Te porcje zawierają od 25 do 150 miligramów kofeiny, więc nie możemy określić ilości kofeiny, która jest związana z podwyższonym ryzykiem migreny. Jednakże, w tej samodopasowującej się analizie w ciągu zaledwie sześciu tygodni, wybór i przygotowanie napojów zawierających kofeinę przez każdego uczestnika powinny być dość spójne.”
Ogólnie rzecz biorąc, badacze nie zaobserwowali związku pomiędzy jedną do dwóch porcji napojów zawierających kofeinę a prawdopodobieństwem wystąpienia bólu głowy tego samego dnia, ale zaobserwowali wyższe prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy tego samego dnia w dniach z trzema lub więcej porcjami napojów zawierających kofeinę. Jednak wśród osób, które rzadko spożywały napoje zawierające kofeinę, nawet jedna do dwóch porcji zwiększała prawdopodobieństwo wystąpienia bólu głowy tego samego dnia.
„Pomimo wysokiej częstości występowania migreny i często wyniszczających objawów, skuteczna profilaktyka migreny pozostaje nieuchwytna dla wielu pacjentów” – powiedział Bertisch. „To badanie było nowatorską okazją do zbadania krótkoterminowego wpływu codziennego spożycia napojów kofeinowych na ryzyko migrenowych bólów głowy. Co ciekawe, mimo że niektórzy pacjenci z migreną epizodyczną uważają, że powinni unikać kofeiny, okazało się, że picie jednej do dwóch porcji dziennie nie było związane z wyższym ryzykiem wystąpienia bólu głowy. Potrzeba więcej pracy, aby potwierdzić te ustalenia, ale jest to ważny pierwszy krok.”