poniedziałek, 18 marca, 2024
Strona głównaZdrowieBóle głowyU osób z migreną cierpiących na otyłość, utrata wagi może zmniejszyć bóle...

U osób z migreną cierpiących na otyłość, utrata wagi może zmniejszyć bóle głowy

Dla osób cierpiących na migrenę z otyłością, utrata wagi może zmniejszyć bóle głowy i poprawić jakość życia – donoszą badacze z Włoch i Stanów Zjednoczonych. Wyniki ich metaanalizy zostaną przedstawione w sobotę, 23 marca na ENDO 2019, dorocznym spotkaniu Endocrine Society w Nowym Orleanie, La.

„Jeśli cierpisz na migrenowe bóle głowy i jesteś otyły, utrata wagi poprawi jakość twojego życia rodzinnego i społecznego, a także wydajność pracy i szkoły. Twoja ogólna jakość życia znacznie się poprawi” – powiedział główny autor badania Claudio Pagano, M.D., Ph.D., profesor nadzwyczajny chorób wewnętrznych na Uniwersytecie w Padwie we Włoszech.

„Utrata wagi u dorosłych i dzieci z otyłością znacznie poprawia migrenowy ból głowy poprzez poprawę wszystkich głównych cech, które pogarszają jakość życia migrenowców” – dodał. „Kiedy ludzie tracą na wadze, liczba dni w miesiącu z migreną zmniejsza się, podobnie jak nasilenie bólu i czas trwania ataku bólu głowy”.

Aby zbadać wpływ utraty wagi osiągniętej poprzez chirurgię bariatryczną lub interwencję behawioralną na częstotliwość i nasilenie migreny, Pagano i jego koledzy przejrzeli standardowe internetowe bazy danych badań medycznych w poszukiwaniu badań, które uwzględniały natężenie bólu, częstotliwość bólu głowy, czas trwania ataku, niepełnosprawność; oraz BMI, zmianę BMI, interwencję (chirurgia bariatryczna versus behawioralna) i populację (dorośli versus dzieci).

W metaanalizie 473 pacjentów z 10 badań, które spełniły kryteria włączenia badaczy, stwierdzili oni, że utrata masy ciała była związana z istotnym zmniejszeniem częstości bólów głowy, intensywności bólu i niepełnosprawności (wszystkie p<0,0001); jak również czasu trwania ataku (p=0,01).

Poprawa w zakresie migreny nie była związana ani ze stopniem otyłości na poziomie wyjściowym, ani z wielkością redukcji masy ciała. Również wpływ na migrenę był podobny, gdy redukcja masy ciała została osiągnięta poprzez chirurgię bariatryczną lub interwencję behawioralną i był porównywalny u dorosłych i dzieci.

„Utrata masy ciała zmniejsza wpływ warunków związanych z otyłością, w tym cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, udaru mózgu i chorób układu oddechowego” – powiedział Pagano. „Otyłość i migrena są powszechne w krajach uprzemysłowionych. Poprawa jakości życia i niepełnosprawności tych pacjentów będzie miała ogromny wpływ na te populacje i zmniejszy bezpośrednie i pośrednie koszty opieki zdrowotnej.”

Mechanizmy łączące otyłość, utratę masy ciała i migrenowy ból głowy pozostają według autorów niejasne, ale mogą obejmować zmiany w przewlekłym zapaleniu, adipocytokinach, współwystępowanie otyłości oraz behawioralne i psychologiczne czynniki ryzyka.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze