Strona główna Aktywność fizyczna Fitness 10-minutowy bieg pobudza pracę mózgu i poprawia nastrój

10-minutowy bieg pobudza pracę mózgu i poprawia nastrój

0
10-minutowy bieg pobudza pracę mózgu i poprawia nastrój

Czy krótki bieg może poprawić nastrój i sprawność poznawczą?

Bieganie jest prawdopodobnie jednym z najłatwiejszych sposobów na czerpanie korzyści z ćwiczeń fizycznych, ponieważ jest zarówno tanie, jak i dostępne.

Bieganie poprawia zdrowie sercowo-naczyniowe, wzmacnia mięśnie i poprawia wytrzymałość kości. Oprócz tych fizycznych korzyści, bieganie jest związane z poprawą zdrowia psychicznego.

Zespół naukowców z Uniwersytetu Tsukuba w Japonii zakończył niedawno badanie na niewielką skalę, które wykazało, że zaledwie 10 minut biegu o umiarkowanej intensywności poprawia zarówno nastrój, jak i przetwarzanie wykonawcze.

Obrazowanie mózgu wykazało, że bieganie zwiększyło lokalny przepływ krwi do różnych części kory przedczołowej po sesji w porównaniu z brakiem biegania. Kora przedczołowa odgrywa ważną rolę w kontrolowaniu nastroju i funkcji wykonawczych.

Wyniki badania ukazały się w czasopiśmie Scientific Reports.

Jak bieganie wpływa na mózg?

Mózg musi przetwarzać duże ilości informacji sensorycznych, aby skoordynować ruch podczas biegania przy jednoczesnym utrzymaniu równowagi ciała. Być może z tego powodu badania wykazały, że kora przedczołowa uaktywnia się podczas biegu.

Dodatkowo, mechaniczne oddziaływanie biegu zwiększa krążenie krwi, co może również korzystnie wpływać na aktywność mózgu.

Naukowcy zbadali również ruch głowy w górę i w dół, który występuje podczas biegu u zwierząt. Doszli do wniosku, że ruch ten może przyczyniać się do regulacji receptorów serotoninowych w korze przedczołowej. To, z kolei, może odgrywać rolę w poprawie nastroju i kontroli poznawczej.

Bieganie a odpoczynek

W nowym badaniu naukowcy zbadali wykonawcze funkcje mózgu i nastrój po 10-minutowej sesji biegowej na bieżni. Następnie porównali je z funkcjami mózgu i nastrojem w stanie spoczynku.

Badacze oceniali funkcje wykonawcze za pomocą zadania Stroopa, które polega na prezentowaniu uczestnikom kolorowych słów napisanych w niepasujących do siebie kolorach. Na przykład, słowo „czerwony” może pojawić się z literami w kolorze niebieskim.

Tak szybko jak to możliwe, uczestnicy muszą nazwać kolor liter, zamiast czytać samo słowo.

Podczas gdy uczestnicy wykonywali zadanie Stroopa, naukowcy oceniali aktywność mózgu poprzez monitorowanie zmian przepływu krwi za pomocą spektroskopii w bliskiej podczerwieni – nieinwazyjnej metody obrazowania optycznego.

Kiedy określony obszar mózgu ulega aktywacji, ilość krwi w tym obszarze szybko się zmienia. Spektroskopia w bliskiej podczerwieni mierzy te zmiany.

Uczestnicy wypełnili również kwestionariusz Dwuwymiarowej Skali Nastroju przed i po obu sesjach biegania i odpoczynku, aby ocenić wszelkie zmiany w nastroju.

Wnioski

Wyniki pokazały, że sesja biegowa doprowadziła do znaczącego wzrostu nastroju w porównaniu z sesją kontrolną. W szczególności, skala nastroju wykazała wzrost przyjemności i pobudzenia.

Osoby w interwencji biegowej ukończyły również test Stroopa w znacząco szybszym czasie i doświadczyły zwiększonych sygnałów mózgowych w obustronnej korze przedczołowej.

„Wyniki zaskoczyły nas tym, że 10 minut umiarkowanego biegu poprawia nie tylko funkcje wykonawcze, ale także przyjemny nastrój zbiegający się z obustronną aktywacją przedczołową.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj