poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwościCzy odpoczynek może zapobiegać komplikacjom przed i po porodzie?

Czy odpoczynek może zapobiegać komplikacjom przed i po porodzie?

Ostatnie tygodnie ciąży – i kilka pierwszych po urodzeniu dziecka – są niewygodne, czasem nawet bolesne. Bolą cię biodra, plecy, prawdopodobnie masz zgagę, a twój brzuch zawsze ci przeszkadza.

Potem, kiedy pojawia się dziecko, odczuwa to całe twoje ciało. A ból nie ustępuje z dnia na dzień.

Te okresy czasu również nie są pozbawione ryzyka. Oderwanie łożyska i zakrzepy to możliwe powikłania.

Historycznie rzecz biorąc, poród był niebezpiecznym czasem. Dlatego też od wieków lekarze i uzdrowiciele często zalecali „leżenie” pod koniec ciąży lub po urodzeniu dziecka. Ale czy to dobry pomysł?

Co oznacza leżenie w łóżku?

Leżakowanie nazywane jest czasem połogiem przed lub poporodowym. Jest to praktyka, w której ciężarna ogranicza ruch przed i po porodzie, aby zmniejszyć ryzyko powikłań ciążowych lub poporodowych, takich jak przedwczesny poród lub krwawienie.

Często wiąże się to z odpoczynkiem w łóżku – spędzaniem większości dnia w łóżku lub rozciągniętym na kanapie. Czasami może to oznaczać przykuty do łóżka w szpitalu, podłączony do monitorów.

Odpoczynek w łóżku przed urodzeniem dziecka był kiedyś dość regularnie przepisywany w medycynie zachodniej osobom, które miały ciąże podwyższonego ryzyka.

Leżenie w łóżku po urodzeniu dziecka jest praktyką kulturową, która do dziś jest stosowana w niektórych częściach świata.

Podstawowe zasady leżakowania i jak to robić

Ogólnie rzecz biorąc, leżenie polega na ograniczeniu ruchów poprzez pozostawanie w łóżku lub pozycji siedzącej przez większość dnia.

Stamtąd, zasady różnią się. Obecnie rzadko zaleca się całkowity odpoczynek w łóżku ze względu na ryzyko (więcej na ten temat poniżej), ale lekarz może zalecić spędzenie większej ilości czasu na odpoczynku i utrzymanie nieco lżejszej aktywności fizycznej, np. krótkie spacery zamiast forsownej aktywności.

Czy leżenie w rzeczywiście zapobiega powikłaniom?

Prawdopodobnie nie. Większość ekspertów sugeruje, że ścisły odpoczynek w łóżku nie zapobiega przedwczesnemu porodowi.

Jednak lekarze mogą nadal zalecać odpoczynek i ograniczenie aktywności w domu.

Poproszenie Cię o zaplanowanie czasu odpoczynku lub unikanie pewnych rodzajów forsownej aktywności może być korzystne w niektórych przypadkach. Na przykład, odpoczynek w łóżku może być zalecony, jeśli masz problem z łożyskiem lub szyjką macicy, lub jeśli spodziewasz się więcej dzieci.

Po porodzie, istnieją również dowody, że biorąc przynajmniej trochę czasu w pierwszych 2 tygodniach, aby odzyskać w domu, może pomóc Ci uzdrowić i więź z dzieckiem, potencjalnie zmniejszając depresję poporodową. Innymi słowy, wyluzowanie się i pozwolenie rodzinie i przyjaciołom, aby się Tobą zajęli, to dobra rzecz.

Minie również około 6 tygodni, zanim lekarz zezwoli ci na aktywność seksualną.

Ale nadal powinnaś wstawać i poruszać się – również po cesarskim cięciu – aby zmniejszyć ryzyko zakrzepów krwi.

Czy leżenie w pozycji leżącej może zaszkodzić?

Krótko mówiąc, tak. Zwłaszcza jeśli Twoje leżenie w jest ścisłe (tzn. więcej czasu spędzasz będąc nieaktywnym niż aktywnym).

Kiedy wojny światowe skróciły czas pobytu ludzi w szpitalu po porodzie, doprowadziło to do spadku przypadków „Mlecznej nogi”, która była nazwą nadaną zakrzepom krwi, które zaczęły się w nogach i często zamieniały się w zakrzepy, które podróżowały do płuc.

To ma sens: zakrzepy krwi są jednym z najbardziej niebezpiecznych powikłań przed i po porodzie.

Według CDC, skrzep krwi w płucach, lub zatorowość płucna, jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów związanych z ciążą w Stanach Zjednoczonych. A ryzyko to jest jeszcze większe, jeśli miałaś cesarskie cięcie.

W rzeczywistości, badania z 2014 roku sugerują, że ryzyko zakrzepów krwi pozostaje do 12 tygodni po urodzeniu dziecka, co może prowadzić do zawałów serca, udarów mózgu lub zatorów płucnych. Ćwiczenia mogą pomóc zmniejszyć to ryzyko, choć.

Ponadto, leżenie w może podnieść ryzyko innych powikłań związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Badanie chińskich kobiet z 2014 roku wykazało, że ograniczenie aktywności fizycznej przez miesiąc było złe dla ich zdrowia mięśniowego i sercowo-naczyniowego. Badanie wykazało również, że prowadziło to do zwiększenia wskaźników depresji poporodowej.

Badanie z 2015 r. chińsko-amerykańskich matek w Nowym Jorku sugerowało, że siedzenie miesiąca (leżenie w) rzeczywiście pomogło matkom wrócić do wagi sprzed ciąży. Ale okazało się również, że może to prowadzić do wysokiego poziomu cholesterolu, wysokiego poziomu glukozy we krwi i powodować „skrajny smutek”. W niektórych przypadkach wystąpiły opóźnienia w laktacji i wczesne wprowadzenie pokarmów stałych.

Odpoczynek w łóżku przed urodzeniem dziecka może również stwarzać realne zagrożenia dla zdrowia, w tym zakrzepy krwi, jak również:

  • depresja
  • lęk
  • niska waga urodzeniowa u dziecka
  • wolniejszy powrót do zdrowia po porodzie
  • osłabione kości i mięśnie

Może nasilić typowe objawy ciąży zbyt, jak zgaga, zaparcia i obrzęki – i zwiększyć swoje szanse na cukrzycę ciążową.

Właśnie dlatego American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) nie zaleca tradycyjnego odpoczynku w łóżku przed lub po urodzeniu dziecka – ponieważ aktywność fizyczna jest tak ważna dla zdrowia ciężarnych.

Uspokojenie się pod koniec ciąży i po urodzeniu dziecka może być dobrym pomysłem – Twoje ciało przechodzi przez wiele etapów.

Ale ogólnie rzecz biorąc, zbyt wiele bezczynności nie jest dobre dla Ciebie. Może to zwiększyć szanse na powstanie zakrzepu krwi i odbić się na Twoim zdrowiu fizycznym i psychicznym.

To dlatego pełny odpoczynek w łóżku nie jest już zalecane dużo, choć lekarz może nadal powiedzieć, aby odpocząć, kiedy można.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze