niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaUrodaPoradyOpuchnięta, błyszcząca i pękająca skóra? Być może nadmiernie złuszczasz skórę

Opuchnięta, błyszcząca i pękająca skóra? Być może nadmiernie złuszczasz skórę

Jeśli Twoja skóra jest matowa lub łuszczy się, ma szorstką strukturę lub nierówny koloryt, powinnaś rozważyć złuszczanie. Jeśli jest opuchnięta, błyszcząca i pęka, być może przesadzasz ze złuszczaniem.

Jestem pewna, że w pewnym momencie Twojego życia znaczenie stosowania preparatu złuszczającego do twarzy stało się tak oczywiste. Być może Twoja skóra stała się matowa lub łuszczyła się, miała szorstką strukturę lub nierówny koloryt. Bez względu na przyczynę, jestem pewna, że po pierwszym peelingu pomyślałaś: „Wow! Dlaczego nie zrobiłam tego wcześniej?”.

Złuszczanie, czyli peelingowanie skóry, to proces usuwania martwych komórek naskórka, które gromadzą się na jej powierzchni. Gdy usuwasz martwe komórki, natychmiast odsłania się nowa skóra znajdująca się pod nimi. Skóra wygląda bardziej promiennie, a w efekcie jest bardziej miękka i gładka. Szczerze mówiąc, po dobrym złuszczeniu możesz wyglądać nieco młodziej i bardziej świeżo. Ale pytanie brzmi: czy coś, co tak dobrze wygląda i jest tak przyjemne w dotyku, może być dla Ciebie szkodliwe? Niestety, odpowiedź brzmi: tak. Dobrej rzeczy może być za dużo.

Jeśli złuszczasz skórę zbyt intensywnie, zauważysz pewne subtelne zmiany na swojej skórze. Zmiany te mogą dotyczyć wyglądu skóry lub jej samopoczucia. Zaczerwienienie, podrażnienie, suche plamy i ściągnięcie to przykłady tego, co może się stać, gdy przesadzisz ze złuszczaniem.

Oznaki zbyt częstego złuszczania naskórka

Pojawiają się wypryski.

Większość ludzi nie utożsamia pęknięć skóry ze złuszczaniem. W rzeczywistości wiele osób uważa, że jeśli pojawiają się u nich wypryski, muszą złuszczać skórę, aby utrzymać pory czyste i wolne od zatorów. Zbyt częste stosowanie peelingu może jednak prowadzić do powstawania wyprysków. Kiedy wykonujesz peeling, chcesz uzyskać efekt głębokiego oczyszczenia porów. Jeśli jednak przesadzisz z ilością, możesz uzyskać efekt odwrotny do zamierzonego. Nie chcesz nigdy narażać na szwank zdrowych komórek skóry, ponieważ to właśnie one chronią naturalną barierę wilgoci skóry. Jeśli przesadzisz, zaburzysz barierę nawilżającą, co może prowadzić do nadwrażliwości, a ta z kolei do powstawania wyprysków. W takiej sytuacji nie można winić nikogo poza sobą. Unikanie wyprysków powinno być wystarczającym powodem, aby nie przesadzać z nadmiernym szorowaniem skóry.

Twoje czoło wygląda jak lustro.

Jeśli zauważyłaś, że Twoje czoło jest bardzo błyszczące, to prawdopodobnie nadmiernie się złuszczyłaś. Światło ma zdolność odbijania się od nadmiernie złuszczonej skóry, ponieważ skóra w tych miejscach jest bardzo gładka i pozbawiona tekstury. Pomyśl o jeździe samochodem po drodze. W normalny dzień widać na niej kamienie, pęknięcia i wyboje. A teraz jedź tą samą drogą w deszczu. Droga wygląda na śliską i gładką jak szkło. Ta sama droga, to samo czoło, tylko perspektywa jest inna ze względu na odbicie światła. Jeśli więc Twoje czoło wygląda na nieco błyszczące, przestań je złuszczać. Gdy połysk zniknie, możesz ponownie rozpocząć złuszczanie. Pamiętaj, aby robić to delikatnie.

Wyglądasz na opuchniętą.

Możesz w to wierzyć lub nie, ale jeśli Twoje odbicie w lustrze wygląda na nieco opuchnięte lub nabrzmiałe, to winowajcą może być nadmierne złuszczanie. Nadmierne złuszczanie może powodować stany zapalne, a nawet uszkadzać naturalną barierę lipidową skóry. Nie ma znaczenia, czy stosujesz eksfoliator fizyczny, czyli taki, który zawiera granulki i cząsteczki fizycznie usuwające komórki skóry, czy też eksfoliator chemiczny, w którym określone składniki rozkładają martwe komórki skóry. Jeśli przesadzisz z ilością złuszczanego naskórka, możesz zauważyć, że Twoja skóra wygląda na opuchniętą i spuchniętą.

Aby uzyskać oczekiwane rezultaty stosowania preparatu złuszczającego do twarzy, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

  • Zawsze bądź delikatna. Wmasuj peeling w skórę okrężnymi ruchami. Nie szlifujesz kawałka drewna. To jest Twoja delikatna skóra, więc bądź delikatny.
  • Unikaj nadmiernego złuszczania skóry w miesiącach letnich. Jeśli nie stosujesz bardzo sumiennie filtrów przeciwsłonecznych, świeżo złuszczona skóra nie ma takiej samej bariery ochronnej jak skóra, która nie została złuszczona. Pamiętaj więc, aby zawsze nakładać krem z filtrem przeciwsłonecznym 15 minut przed wyjściem na zewnątrz.
  • Po wykonaniu peelingu twarzy zastosuj serum i krem nawilżający, aby uzupełnić tak bardzo potrzebne nawilżenie. Możesz nawet zauważyć, że stosowanie innych produktów do pielęgnacji skóry przynosi doskonałe rezultaty. Regularne usuwanie martwego naskórka pozwala innym produktom lepiej wnikać w skórę.

Pamiętaj o wprowadzeniu do swojej pielęgnacji delikatnego peelingu do twarzy i wykonuj złuszczanie od jednego do trzech razy w tygodniu, w zależności od potrzeb. Pomiędzy kolejnymi peelingami należy zachować kilkudniową przerwę, aby nie pogorszyć stanu skóry i nie wywołać negatywnych reakcji. Niektórym wystarcza jeden raz w tygodniu. Tylko Ty znasz swoją skórę. Pamiętaj, że dobre złuszczanie przynosi korzyści nie tylko twarzy, ale także całemu ciału.

Korzyści płynące ze złuszczania są niesamowite, gdy jesteś delikatna i sumienna. Pamiętaj, aby dbać o swoją skórę, ponieważ najzdrowsza skóra jest zawsze najpiękniejsza.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze