niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieBóle głowyWczesne dojrzewanie u dziewcząt może być przyczyną wybuchu migreny

Wczesne dojrzewanie u dziewcząt może być przyczyną wybuchu migreny

Dorastające dziewczęta, które osiągają dojrzałość płciową w młodszym wieku, mogą mieć również większą szansę na rozwój migrenowych bólów głowy, według nowych badań badaczy z University of Cincinnati (UC) College of Medicine.

„Wiemy, że odsetek dziewcząt i chłopców, którzy mają migrenę, jest dość podobny do momentu rozpoczęcia menstruacji” – mówi Vincent Martin, MD, profesor w Division of General Internal Medicine i dyrektor Headache and Facial Pain Center w UC Gardner Neuroscience Institute. „Kiedy zaczyna się miesiączka u dziewcząt, częstość występowania znacznie wzrasta, ale to, co sugerują nasze dane, to fakt, że występuje ona nawet wcześniej”.

Odkrycia zostaną przedstawione przez Martina na American Headache Society 61st Annual Scientific Meeting w sobotę, 13 lipca, w Filadelfii.

W skali kraju, około 10 procent dzieci w wieku szkolnym cierpi na migrenę, według Migraine Research Foundation (MRF). W miarę zbliżania się okresu dojrzewania, częstość występowania migreny gwałtownie wzrasta u dziewcząt, a w wieku 17 lat, około 8 procent chłopców i 23 procent dziewcząt doświadczyło migreny, raporty MRF.

Martin i zespół badaczy byli częścią badania podłużnego patrząc na 761 dorastających dziewcząt z miejsc w Cincinnati, Nowym Jorku i San Francisco Bay area. Wiek dziewcząt wahał się od 8 do 20 lat, a badania odbywały się przez 10 lat począwszy od 2004 roku. Dziewczęta włączone do badania w wieku 8-10 lat były badane podczas wizyt kontrolnych co sześć do 12 miesięcy. Naukowcy określali, kiedy pojawiły się u nich pierwsze oznaki thelarche (rozwój piersi), pubarche (wzrost włosów łonowych) i menarche (początek miesiączki).

Dziewczęta odpowiedziały na kwestionariusz dotyczący bólu głowy, aby dowiedzieć się, czy cierpiały na migrenowy ból głowy, brak migreny lub prawdopodobną migrenę — ta ostatnia została zdefiniowana jako spełniająca wszystkie kryteria diagnostyczne dla migreny z wyjątkiem jednego. Średni wiek, w którym wypełniały ankietę, wynosił 16 lat.

Spośród badanych, 85 dziewcząt (11 procent) zdiagnozowano migrenowy ból głowy, podczas gdy 53 (7%) miało prawdopodobną migrenę, a 623 (82%) nie miało migreny, według Martina, również lekarza UC Health specjalizującego się w migrenie.

Naukowcy odkryli, że dziewczęta z migreną miały wcześniejszy wiek thelarche (rozwój piersi) i początek menarche (miesiączki) niż te, które nie miały migreny. Średnio rozwój piersi nastąpił cztery miesiące wcześniej u tych z migreną, podczas gdy miesiączka zaczęła się pięć miesięcy wcześniej. Nie było różnicy w wieku pubarche (rozwój włosów łonowych) między tymi z migreną i bez migreny.

„Było 25 procent wzrost szans na posiadanie migreny dla każdego roku wcześniej, że dziewczyna doświadczyła albo thelarche lub menarche,” mówi Susan Pinney, PhD, profesor w UC Department of Environmental Health i główny badacz na badania. „To sugeruje silny związek między wczesnym dojrzewaniem a rozwojem migreny u dorastających dziewcząt”.

Wiek początku thelarche, pubarche lub menarche nie różnił się między tymi z prawdopodobną migreną i bez migreny, mówi Pinney.

Poprzednie badania sugerują, że migrena często zaczyna się wraz z początkiem cykli menstruacyjnych podczas menarche u dorastających dziewcząt. Ale to badanie patrzy na wcześniejsze etapy dojrzewania, takie jak thelarche i pubarche, wyjaśnia Martin.

„Sugerowanie, że początki migreny mogą wystąpić właściwie przed rozpoczęciem miesiączki, jest dość nowatorskie” – mówi Martin. „Na każdym z tych etapów, różne hormony zaczynają się pojawiać u dziewcząt. Podczas pubarche, testosteron i androgeny są obecne, a podczas thelarche, jest bardzo pierwsza ekspozycja na estrogen. Menarche to moment, w którym pojawia się bardziej dojrzały wzorzec hormonalny. Nasze badanie sugeruje, że bardzo pierwsza ekspozycja na estrogen może być punktem wyjścia dla migreny w niektórych dorastających dziewcząt. To może być Teoria Wielkiego Wybuchu migreny.”

Czy jest więc coś, co można zrobić, aby zapobiec wczesnemu dojrzewaniu?

„Badania sugerują, że otyłość w dzieciństwie jest związana z wczesnym dojrzewaniem”, mówi Martin, który jest również prezesem National Headache Foundation. „Utrzymanie wagi w dół może zapobiec wczesnemu pojawieniu się dojrzewania. Przyszłe badania będą musiały być wykonane w celu ustalenia, czy strategia zmniejszy również prawdopodobieństwo rozwoju migreny.”

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze