Strona główna Zdrowie Bóle głowy Nowe dane wskazują na wzrost stosowania opioidów w leczeniu migreny

Nowe dane wskazują na wzrost stosowania opioidów w leczeniu migreny

0
Nowe dane wskazują na wzrost stosowania opioidów w leczeniu migreny

Coraz więcej Amerykanów stosuje opioidy w leczeniu migrenowych bólów głowy, mimo że opioidy w większości przypadków nie są zalecaną terapią pierwszego rzutu w leczeniu migreny. Tak wynika z badania ObserVational Survey of the Epidemiology, tReatment and Care Of MigrainE (OVERCOME), internetowej ankiety przeprowadzonej wśród osób cierpiących na migrenę. Specjalista w dziedzinie leczenia migreny, dr Sait Ashina, neurolog i dyrektor Kompleksowego Centrum Bólu Głowy w Arnold-Warfield Pain Center w Beth Israel Deaconess Medical Center (BIDMC), przedstawił wyniki badania na 61. dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Bólu Głowy.

„Dane te pokazują, że pomimo znanego potencjalnego ryzyka stosowania opioidów w migrenie, zdecydowanie zbyt wielu nadal to robi”, powiedział Ashina, który jest adiunktem w Departamencie Neurologii i Departamencie Anestezji, Opieki Krytycznej i Medycyny Bólu BIDMC i Harvard Medical School. „Na tle epidemii opioidów w USA, niepokojące jest to, że ludzie mogą używać tych leków w miejsce konwencjonalnych terapii, które okazały się bezpieczniejsze i bardziej skuteczne w przypadku migreny”.

Prospektywne, internetowe badanie pacjentów zaprojektowane w celu śledzenia dwóch amerykańskich próbek populacji 20 000 osób z migreną przez dwa lata, badanie OVERCOME rozpoczęło zapisy w 2018 roku, z drugą próbką populacji zaplanowaną do rozpoczęcia zapisów w 2020 roku. Analiza danych z pierwszej grupy wykazała, że 19 procent osób z migreną obecnie używa opioidów specjalnie do leczenia migreny — wzrost z 16 procent zgłoszonych w 2009 roku w American Migraine Prevalence and Prevention Study. Co więcej, prawie jedna czwarta osób, które zgłosiły, że mają cztery lub więcej migrenowych bólów głowy w miesiącu, obecnie używa opioidów w leczeniu bólu, a ponad połowa z tych respondentów zgłosiła, że brała opioidy co najmniej raz w leczeniu migrenowego bólu głowy.

„OVERCOME wykazało, że ogólnie rzecz biorąc, opioidy są stosowane zamiast leków, które są zatwierdzone i wskazane do leczenia migreny — szczególnie wśród tych, którzy doświadczają migrenowych bólów głowy częściej”, powiedział Ashina. „Pacjenci i lekarze powinni współpracować w celu opracowania spersonalizowanego planu leczenia dostosowanego do konkretnych problemów zdrowotnych i potrzeb pacjentów”.

Migrena jest upośledzającą chorobą neurologiczną dotykającą ponad 37 milionów Amerykanów, obciążenie nieproporcjonalnie noszone przez kobiety. Oprócz silnego bólu głowy, objawy migreny różnią się w zależności od osoby – i od epizodu migreny do epizodu – ale mogą obejmować nudności i wymioty, ekstremalną wrażliwość na światło, dźwięk, zapachy i wrażenia, zmęczenie i zmiany nastroju. Ataki migreny mogą być wywołane przez specyficzne czynniki wyzwalające, takie jak żywność, stresory, hormony lub nic, i mogą trwać przez wiele godzin lub dni w tym samym czasie.

Wytyczne kliniczne Amerykańskiego Towarzystwa Bólu Głowy zachęcają do stosowania tryptanów, klasy leków wprowadzonych w latach 90-tych, które zatrzymują około 75 procent bólów głowy w ciągu godziny i pół, oraz niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), takich jak aspiryna i ibuprofen, jako leczenia pierwszego rzutu w migrenowych bólach głowy w większości przypadków. Stosowanie opioidów w leczeniu migrenowych bólów głowy jest zwykle zarezerwowane dla pacjentów, u których stosowanie tryptanów lub NSAIDS jest przeciwwskazane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj