Strona główna Zdrowie Bóle głowy Migrena zwiększa ryzyko powikłań w czasie ciąży i porodu

Migrena zwiększa ryzyko powikłań w czasie ciąży i porodu

0
Migrena zwiększa ryzyko powikłań w czasie ciąży i porodu

Pomimo faktu, że wiele kobiet cierpiących na migreny stwierdza, że liczba i nasilenie tych silnych bólów głowy zmniejsza się w czasie ciąży, migreny są obecnie łączone z podwyższonym ciśnieniem krwi, poronieniami, cesarskim cięciem, przedwczesnymi porodami i dziećmi o niskiej masie urodzeniowej.

Zostało to udokumentowane w obszernym badaniu opartym na rejestrze, opublikowanym niedawno w czasopiśmie naukowym Headache i przeprowadzonym w Departamencie Epidemiologii Klinicznej na Uniwersytecie w Aarhus i Szpitalu Uniwersyteckim w Aarhus, Dania.

„Badanie pokazuje, że kobiety ciężarne z migreną częściej mają komplikacje w związku z ciążą i porodem niż kobiety, które nie cierpią na migrenę. Noworodki, których matki cierpiały na migrenę w czasie ciąży, mają również zwiększone ryzyko powikłań, takich jak zaburzenia oddychania i napady gorączkowe” – mówi Nils Skajaa, BSc, który jest głównym autorem badania. Jest on zatrudniony jako badacz w Departamencie Epidemiologii Klinicznej Uniwersytetu w Aarhus i Szpitalu Uniwersyteckim w Aarhus.

Naukowcy stojący za badaniem wykorzystali duńskie rejestry zdrowotne, aby zidentyfikować ponad 22 000 kobiet w ciąży z migreną, które miały kontakt ze szpitalem w wyniku migreny lub otrzymały co najmniej dwie recepty na leki na migrenę. Grupa ta została porównana z około dziesięciokrotnie większą grupą kobiet w ciąży bez znanej migreny.

Jednym z odkryć w badaniu jest to, że ryzyko cesarskiego cięcia jest od 15-25 procent wyższe dla kobiet w ciąży z migreną w porównaniu z kobietami w ciąży bez migreny. Około 20% wszystkich porodów w Danii odbywa się przez cesarskie cięcie.

Naukowcy wykorzystali również te same dane, aby wywnioskować, że leki na migrenę być może zapobiegają niektórym z tych powikłań. Jednak wyniki te należy interpretować z ostrożnością, jak wyjaśnia Nils Skajaa:

„Badanie nie było specjalnie zaprojektowane, aby zbadać ten aspekt. Wykazaliśmy jednak, że ryzyko powikłań było ogólnie niższe u kobiet w ciąży z migreną, które przyjmowały leki, w porównaniu z kobietami w ciąży z migreną, które nie były leczone. Wskazuje to również, że leki na migrenę nie są przyczyną powikłań, ale raczej sama migrena. Jest to ważna wiedza dla kobiet z migreną w ciąży” – mówi Nils Skajaa.

Migreny są stosunkowo powszechne i dotykają dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn. Rzeczywista przyczyna pozostaje nieznana, ale wcześniejsze badania sugerują, że migreny mogą być wywoływane przez stres, zmęczenie lub zmiany hormonalne, takie jak ciąża.

„Paradoksalnie, kobiety w wieku rozrodczym są szczególnie ciężko doświadczane przez migreny. Chociaż doświadczenie pokazuje, że migreny stają się łagodniejsze w czasie ciąży, to badanie podkreśla, że służba zdrowia powinna być szczególnie świadoma ciężarnych kobiet z migreną” – mówi Nils Skajaa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj