Strona główna Zdrowie Zdrowie psychiczne Jak natychmiastowa gratyfikacja może prowadzić do niezadowolenia

Jak natychmiastowa gratyfikacja może prowadzić do niezadowolenia

0
Jak natychmiastowa gratyfikacja może prowadzić do niezadowolenia

W piosence Rolling Stones „(I Can’t Get No) Satisfaction” Mick Jagger nawiązuje do kampanii marketingowych z lat 60-tych, które próbowały przekonać mężczyzn do palenia papierosów marek, które sprawiałyby, że wydawaliby się bardziej „męscy”. Jednak palenie papierosów nie satysfakcjonowało Jaggera, który śpiewał słowa piosenki: „I can’t get no satisfaction. 'Cause I try, and I try, and I try, and I try. But I can’t get no satisfaction.”

Dziś 78-letnia legenda wydaje się znajdować satysfakcję w prowadzeniu zdrowszego trybu życia. Niedawny artykuł w Vogue’u na temat atletyzmu i nawyków żywieniowych Jaggera mówi, że jego reżim treningowy obejmuje mieszankę biegania, jazdy na rowerze, kickboxingu, doskonalenia postawy, jogi, pilatesu, ćwiczeń równowagi i lekcji baletu. Jagger stosuje również zdrową dietę, która składa się głównie z owoców, warzyw, roślin strączkowych, chudego białka i pełnego ziarna.

Gromadzące się dowody sugerują, że Mick ma rację: zdrowe nawyki życiowe – które często wiążą się z opóźnioną gratyfikacją – i wyższy poziom zadowolenia z życia wydają się iść w parze.

Rola odroczonej gratyfikacji w zadowoleniu z życia

Ostatnie badanie wykazało, że jednym ze sposobów na uzyskanie większej satysfakcji z życia może być unikanie natychmiastowej gratyfikacji poprzez dokonywanie zdrowszych wyborów dotyczących stylu życia, takich jak niepalenie, picie mniejszej ilości alkoholu, jedzenie większej ilości owoców i warzyw (F&V) oraz pozostawanie aktywnym fizycznie. Ta recenzowana praca (Gschwandtner, Jewell, & Kambhampati, 2021) autorstwa trójki brytyjskich badaczy z University of Kent i University of Reading została niedawno opublikowana w Journal of Happiness Studies.

Aby zmierzyć zdolność uczestników badania do opóźniania gratyfikacji i rezygnacji z natychmiastowej satysfakcji w imię czerpania długoterminowych nagród, badacze kazali respondentom odpowiedzieć na pytania ankietowe związane z samokontrolą, takie jak „Miałbym trudny czas trzymania się specjalnej, zdrowej diety (odwrotnie zakodowanej)” i „Zawsze starałem się jeść zdrowo, ponieważ opłaca się to na dłuższą metę.”

Badacze skupili się na nawykach zdrowego stylu życia jako wskaźniku opóźnionej gratyfikacji i odkryli, że ludzie, którzy jedli więcej F&V i pozostawali aktywni fizycznie, również zgłaszali wyższy poziom zadowolenia z życia.

Oczywiście, te ustalenia są korelacyjne. Poczucie zadowolenia z życia może być również katalizatorem zwiększającym szanse na podjęcie decyzji o zdrowszym stylu życia. Zdolność do opóźniania gratyfikacji sprawia, że ludzie czują, iż codzienne życie znajduje się pod ich kontrolą. Poczucie, że jest się władcą swojego losu, zwiększa pewność siebie i subiektywne samopoczucie.

Opóźniona gratyfikacja sprawia, że ludzie czują się pod kontrolą

Co istotne, badacze odkryli, że wyższa punktacja w testach opóźnionej gratyfikacji była związana z tym, że osoby czuły się również tak, jakby miały większą kontrolę nad swoim życiem. Jak wyjaśniają autorzy:

„Opóźnianie gratyfikacji może wpływać zarówno na konsumpcję F&V, jak i na zadowolenie z życia poprzez umożliwienie jednostkom poczucia, że mają kontrolę nad swoim życiem. Osoby z „wewnętrznym” w przeciwieństwie do „zewnętrznego” umiejscowienia kontroli częściej mają zdrowe nawyki, takie jak dobre odżywianie i regularne ćwiczenia, umiarkowane picie alkoholu i unikanie palenia tytoniu.”

„W ostatnich latach nastąpiła większa zmiana w kierunku zdrowszych wyborów stylu życia” – powiedziała współautorka Uma Kambhampati w komunikacie prasowym z września 2021 r. „Ustalenie, że jedzenie większej ilości owoców i warzyw oraz ćwiczenia fizyczne mogą zwiększyć szczęście, a także zaoferować korzyści zdrowotne, jest ważnym osiągnięciem. Może to również okazać się przydatne dla kampanii politycznych wokół środowiska i zrównoważonego rozwoju.”

„Behawioralne kuksańce, które pomagają planującemu ja wzmocnić długoterminowe cele, prawdopodobnie będą szczególnie pomocne w utrzymaniu zdrowego stylu życia. Jeśli lepszy styl życia nie tylko czyni nas zdrowszymi, ale także szczęśliwszymi, to jest to wyraźna sytuacja win-win” – podsumowała współautorka Adelina Gschwandtner.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj