piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieBóle głowyRozpoznanie migreny ma pozytywny związek z występowaniem otępienia z wszystkich przyczyn

Rozpoznanie migreny ma pozytywny związek z występowaniem otępienia z wszystkich przyczyn

Celem obecnego badania, które zostanie opublikowane w następnym numerze Journal of Alzheimer’s Disease, było zbadanie związku między rozpoznaniami migreny a otępieniem u pacjentów śledzonych w praktykach ogólnych w Wielkiej Brytanii.

Badanie to oparto na danych pochodzących z bazy Disease Analyzer (IQVIA), która zestawia recepty na leki, rozpoznania oraz podstawowe dane medyczne i demograficzne uzyskane bezpośrednio i w anonimowym formacie z systemów komputerowych stosowanych w praktykach lekarzy ogólnych i specjalistów.

Obecna próba badawcza obejmowała pacjentów, którzy otrzymali diagnozę migreny w jednej z 67 praktyk ogólnych w Wielkiej Brytanii w okresie od stycznia 1997 roku do grudnia 2016 roku (data indeksowa). Kryteria włączenia były następujące: czas obserwacji wynoszący co najmniej 12 miesięcy przed datą indeksu; czas obserwacji wynoszący co najmniej 12 miesięcy po dacie indeksu; w wieku od 60 do 80 lat w dacie indeksu; oraz brak rozpoznania demencji lub łagodnych zaburzeń poznawczych przed lub w dacie indeksu. Po zastosowaniu podobnych kryteriów włączenia, pacjenci bez rozpoznania migreny zostali dopasowani w stosunku 1:1 do pacjentów z rozpoznaniem migreny na podstawie propensity scores przy użyciu algorytmu zachłannego i uzyskanego z regresji logistycznej przy użyciu wieku, płci, roku indeksowego i współdiagnoz (tj. Cukrzyca, hiperlipidemia, choroba wieńcowa, udar mózgu, w tym przemijający atak niedokrwienny, depresja, uraz wewnątrzczaszkowy, zaburzenia psychiczne i behawioralne spowodowane używaniem alkoholu, padaczka, choroba Parkinsona, osteoporoza). Datą indeksową dla uczestników bez rozpoznania migreny była losowo wybrana wizyta w okresie od stycznia 1997 do grudnia 2016 roku. Głównym wynikiem badania była częstość występowania otępienia w funkcji rozpoznania migreny w ciągu 10 lat od daty indeksowej.

Do niniejszego badania włączono 3 727 osób z rozpoznaniem migreny i 3 727 osób bez rozpoznania migreny. Średni wiek wynosił 67,7 lat, a 72,9% pacjentów stanowiły kobiety. W ciągu 10 lat od daty indeksu u 5,2% uczestników z rozpoznaniem migreny i 3,7% uczestników bez rozpoznania migreny rozpoznano otępienie (p-value<0,001). Odpowiednie wartości wynosiły 5,8% i 3,6% u kobiet (p-value<0,001) oraz 4,5% i 3,4% u mężczyzn (p-value=0,722).

Natomiast dodatni związek pomiędzy rozpoznaniami migreny a otępieniem z wszystkich przyczyn oraz chorobą Alzheimera był istotny tylko u kobiet (Hazard Ratio (HR): 1,65; choroba Alzheimera: HR=2,27), a nie u mężczyzn.

„Kilka biologicznych i klinicznych hipotez może wyjaśniać związek między migrenowymi bólami głowy a demencją” – wyjaśnił dr Louis Jacob z Uniwersytetu Wersalskiego Saint-Quentin-en-Yvelines. „Na przykład, migrenowe bóle głowy wiążą się z przewlekłym bólem, który, jak stwierdzono, w znacznym stopniu wpływa na ryzyko pogorszenia pamięci i demencji. Ponieważ kobiety zazwyczaj mają cięższe ataki migreny, ryzyko demencji u kobiet z migreną może być wyższe niż u mężczyzn z migreną.”

„W ostatnich latach przeprowadziliśmy kilka badań skoncentrowanych na demencji” – zauważył autor korespondujący prof. Karel Kostev, PhD, z działu epidemiologii IQVIA (Niemcy). „Udało nam się zidentyfikować pozytywne związki między osteoporozą a demencją oraz między padaczką a demencją, ale zaobserwowaliśmy również negatywny związek między niektórymi lekami przeciwpadaczkowymi, przeciwdepresyjnymi i przeciwnadciśnieniowymi a występowaniem demencji. Takie odkrycia wskazują na istotną rolę anonimowych danych pacjentów w badaniach epidemiologicznych, które mają pomóc ludziom w rozpoznawaniu i unikaniu czynników ryzyka zdrowotnego w przyszłości.”

Autorzy badania zauważyli również, że „dalsze badania są uzasadnione, aby uzyskać lepsze zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw związku migrena-demencja oraz różnic między płciami w związku między migreną a demencją.”

Trzy główne atuty tego badania to duża liczba pacjentów dostępnych do analizy, wykorzystanie danych z rzeczywistego świata, w tym kilku chorób współistniejących, oraz projekt dopasowanych par.

Badanie to ma jednak również dwa poważne ograniczenia. Chociaż częstość występowania migrenowych bólów głowy jest największa u młodych dorosłych i ma tendencję do zmniejszania się wraz z wiekiem, to badanie obejmowało tylko uczestników w wieku od 60 do 80 lat, co potencjalnie wprowadziło błąd do analiz statystycznych. Co więcej, bóle głowy związane z niedokrwiennym uszkodzeniem mózgu u osób starszych są często błędnie diagnozowane jako migrenowe bóle głowy, co mogło wpłynąć na wyniki obecnego badania.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze