czwartek, 11 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieBóle głowyWytyczne dotyczące leczenia migreny u dzieci i młodzieży

Wytyczne dotyczące leczenia migreny u dzieci i młodzieży

Dla dzieci i nastolatków z migreną, ból i objawy, które towarzyszą atakom migreny mogą być wyniszczające, co skutkuje opuszczonymi dniami w szkole, nieobecnością na imprezach towarzyskich lub sportowych oraz dotkniętymi czynnościami domowymi. Obecnie Amerykańska Akademia Neurologii (AAN) i Amerykańskie Towarzystwo Bólu Głowy opracowały dwa wytyczne, które zawierają zalecenia dotyczące zapobiegania i leczenia migreny u dzieci i młodzieży. Wytyczne zostały opublikowane w wydaniu online Neurology® z 14 sierpnia 2019 r., czasopisma medycznego AAN, i są zatwierdzone przez American Academy of Pediatrics i Child Neurology Society, a także American Headache Society. Wytyczne aktualizują wytyczne AAN z 2004 roku dotyczące leczenia farmakologicznego migreny u dzieci i młodzieży.

Migrena jest częstą chorobą neurologiczną charakteryzującą się nieregularnymi atakami umiarkowanych do silnych bólów głowy i objawami pokrewnymi, w tym nudnościami, wymiotami i wrażliwością na światło i dźwięk.

Wytyczne przyjrzały się dwóm obszarom: ostrym zabiegom mającym na celu zatrzymanie lub zmniejszenie bólu i innych objawów podczas ataku, a także zabiegom mającym na celu zapobieganie lub zmniejszenie częstotliwości występowania ataków migreny oraz zmniejszenie wpływu choroby na funkcjonowanie w szkole, domu i społeczeństwie.

„Przejrzeliśmy wszystkie dostępne dowody, a dobrą wiadomością jest to, że istnieją oparte na dowodach terapie dla dzieci i nastolatków, które są skuteczne w leczeniu ataków migreny, gdy występują”, powiedział główny autor wytycznych Maryam Oskoui, MD, MSc, z McGill University w Montrealu, Kanada, i Fellow of the American Academy of Neurology. „Jednak większość leków, które mają zapobiegać nawracającym napadom migreny, jest tylko tak dobra jak placebo, gdy są stosowane u dzieci, a ponadto istnieje niewiele dowodów na to, że leczenie objawów związanych z migreną, takich jak nudności i wrażliwość na światło, jest skuteczne. Należy zauważyć, że leki te, jak również placebo, były skuteczne u ponad 50 procent pacjentów.”

Wytyczne zalecają, aby dzieci i nastolatki miały szczegółowy wywiad i badanie fizykalne, w tym badanie neurologiczne, które może wymagać przeprowadzenia przez neurologa lub specjalistę medycyny bólu głowy. Wytyczne zalecają również, aby dzieci i nastolatki, wraz z rodzicami, były edukowane na temat migreny, w tym potencjalnej identyfikacji czynników związanych z migreną, takich jak brak aktywności fizycznej, nadwaga, nadmierne spożycie kofeiny, złe nawyki snu i odwodnienie.

Dodatkowo migrena może występować równolegle z zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja i lęk, które mogą pogarszać niepełnosprawność i opóźniać powrót do zdrowia. Rozwój nawyków zdrowego stylu życia, obejmujących zdrowe odżywianie, regularne ćwiczenia, odpowiednie nawodnienie i regularne wysypianie się, może rozwiązać wiele z tych problemów.

Lekarze powinni omówić ryzyko i korzyści związane z lekami zapobiegawczymi i odpowiednim ostrym leczeniem. Połączenie terapii poznawczo-behawioralnej (CBT) i amitryptyliny było korzystniejsze niż amitryptylina i edukacja dotycząca bólu głowy w zmniejszaniu częstości napadów migreny i niepełnosprawności związanej z migreną, jednak należy pamiętać, że amitryptylina może zwiększać ryzyko myśli i zachowań samobójczych.

CBT wykorzystuje połączenie umiejętności radzenia sobie, strategii pozytywnego myślenia, zarządzania adherencją, redukcji barier oraz relaksacji wspomaganej biofeedbackiem, czyli wspomaganej komputerowo informacji zwrotnej o technikach relaksacyjnych, w celu wzmocnienia pozycji dzieci i młodzieży w przeciwdziałaniu skutkom migreny.

Oskoui powiedział: „Korzyść z CBT samej lub w połączeniu z innymi metodami leczenia w zapobieganiu migreny gwarantuje dalsze badania.”

Wytyczne zalecają leczenie ataków tak szybko, jak dziecko lub nastolatek staje się świadomy ataku zaczynając. Leki takie jak ibuprofen, tryptany i kombinacja sumatriptan/naproksen mogą pomóc złagodzić ból podczas ataku.

Innym leczeniem nakreślonym w wytycznych była toksyna botulinowa do zapobiegania migrenie. Podczas gdy lek ten jest skuteczny w zapobieganiu migrenie u dorosłych, nie wykazał takiej samej skuteczności u dzieci i młodzieży.

Wreszcie, wytyczne nie odniosły się do niektórych najnowszych metod leczenia, w tym przeciwciał peptydu związanego z genem kalcytoniny (CGRP), innych podobnych leków i urządzeń do migreny u dzieci i młodzieży, ponieważ podczas gdy były badania wykazujące, że te zabiegi mogą działać dobrze w zapobieganiu migreny u dorosłych, badania tych zabiegów u dzieci i młodzieży dopiero się rozpoczynają.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze