poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieBóle głowyWiele kobiet cierpiących na ciężką migrenę może unikać ciąży, ale czy powinny?

Wiele kobiet cierpiących na ciężką migrenę może unikać ciąży, ale czy powinny?

Badanie przeprowadzone wśród 607 kobiet, które cierpią na ciężką migrenę, wykazało, że dwadzieścia procent respondentów obecnie unika ciąży z powodu migreny. Kobiety unikające ciąży z powodu ciężkiej migreny są zwykle po trzydziestce, częściej mają migrenę wywołaną miesiączką i częściej mają bardzo częste ataki (migrena przewlekła) w porównaniu z ich odpowiednikami, którzy nie unikają ciąży, zgodnie z nowym badaniem w Mayo Clinic Proceedings. Ich decyzja wydaje się być oparta na postrzeganych obawach o własne zdrowie i zdrowie dziecka, mimo że dowody wskazują, że migrena poprawia się nawet u 75 procent kobiet w czasie ciąży.

Migrena jest jedną z wiodących przyczyn niepełnosprawności na całym świecie, szczególnie dotykającą kobiety w okresie rozrodczym. „Duża liczba kobiet z migreną może unikać ciąży z powodu migreny. Aby mogły one podejmować świadome decyzje, ważne jest, aby kobiety z migreną miały dostęp do wiarygodnych informacji na temat związku między migreną a ciążą” – wyjaśnia główny autor Ryotaro Ishii, MD, PhD, wizytujący naukowiec w Mayo Clinic, Phoenix, AZ, USA.

W badaniu badano wpływ migreny na plany ciążowe wśród pacjentek leczonych w klinikach specjalizujących się w bólach głowy i zapisanych do American Registry for Migraine Research (ARMR), krajowego prospektywnego, podłużnego rejestru pacjentów i biorepozytorium American Migraine Foundation. Todd J. Schwedt, Mayo Clinic, Phoenix, AZ, USA, główny badacz ARMR, zauważył: „ARMR jest wieloośrodkowym rejestrem pacjentów, który gromadzi szczegółowe dane kliniczne, biopierwiastki i dane neuroobrazowe od dużej liczby osób z migreną i innymi rodzajami bólu głowy. ARMR zapewnia dogłębny wgląd w objawy kliniczne, postępowanie i wyniki leczenia pacjentów z bólami głowy.”

Pacjenci podają dane demograficzne podczas zapisywania się do ARMR i wypełniają kwestionariusze dotyczące historii choroby. Dołączony jest kwestionariusz planowania rodziny. Baza danych zawiera diagnozę specjalisty dotyczącą podtypów migreny, takich jak migrena z aurą, migrena bez aury, migrena przewlekła (co najmniej 15 dni z bólem głowy w miesiącu) i/lub migrena menstruacyjna.

Kwestionariusz planowania rodziny został wypełniony przez 607 pacjentów w ramach ARMR w okresie od lutego 2016 r. do września 2019 r. Pacjentki zostały zapytane: „Czy migreny wpłynęły na Twoje plany dotyczące ciąży?”. Wybierali jedną z następujących odpowiedzi: „Unikanie ciąży — Znaczący”; „Unikanie ciąży — Nieznaczny”; „Brak wpływu/Nie jestem pewna”; „Zwiększone pragnienie zajścia w ciążę — Nieznaczny” oraz „Zwiększone pragnienie zajścia w ciążę — Znaczący”. Sześć indywidualnych pytań, które pytały o to, jak migrena może wpłynąć na ciążę, zdolność do wychowywania dziecka i zdrowie dziecka, zostały ocenione na skali od „Zdecydowanie zgadzam się” do „Zdecydowanie nie zgadzam się”.

Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy w zależności od tego, czy zgłaszali unikanie ciąży z powodu migreny, czy też nie. Dwadzieścia procent pacjentów wskazało, że unikali ciąży z powodu ich migreny. Średni wiek dla tych, którzy zgłosili unikanie ciąży był 37,5 roku, młodszy niż w grupie, która zgłosiła brak wpływu migreny na ich plany ciążowe (47,2 roku). Kobiety, które doświadczały ataków migreny związanych z cyklem miesiączkowym, częściej unikały ciąży w porównaniu z tymi, które nie doświadczały ataków migreny związanych z miesiączką. Częściej zgłaszały one występowanie depresji, większą miesięczną częstość dni z bólem głowy oraz większą niepełnosprawność związaną z migreną w ciągu trzech poprzednich miesięcy.

Wśród tych, które unikały ciąży z powodu migreny, 72,5 procent wierzyło, że ich migrena pogorszy się podczas lub tuż po ciąży, 68,3 procent wierzyło, że ich niepełnosprawność utrudni ciążę, a 82,6 procent wierzyło, że niepełnosprawność spowodowana migreną utrudni wychowanie dziecka. Istniały również obawy, że przyjmowane przez nich leki będą miały negatywny wpływ na rozwój dziecka i że przekażą dziecku geny zwiększające ryzyko wystąpienia migreny u dziecka.

Badacze zauważyli, że badania nie potwierdzają tego, co pacjentki w ARMR sądziły o wpływie migreny na ciążę. Zgodnie z opublikowaną literaturą około połowa do trzech czwartych kobiet z migreną doświadcza wyraźnej poprawy w czasie ciąży, ze znacznym zmniejszeniem częstości i intensywności ataków. Ponieważ rokowanie w przypadku migreny w czasie ciąży jest na ogół dobre, możliwe jest ograniczenie stosowania leków, a tym samym zmniejszenie ryzyka wystąpienia działań niepożądanych związanych z lekami. Migrena nie wydaje się zwiększać ryzyka wad rozwojowych płodu, chociaż niektóre badania sugerują niewielki wzrost niekorzystnych wyników ciążowych i płodowych.

Autorzy zastrzegli, że ponieważ pacjenci ARMR są rekrutowani ze specjalistycznych ośrodków leczenia bólu głowy i są bardziej dotknięci migreną, wyniki niekoniecznie mogą być uogólnione na ogólną populację osób z migreną. Mogą istnieć pewne cechy pacjenta związane z tym, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że dana osoba zapisze się do badania.

Istotne jest, aby kobiety w wieku rozrodczym z migreną otrzymały edukację na temat potencjalnego wpływu migreny na ciążę, zauważyli autorzy. „Jako główna przyczyna lat przeżytych z niepełnosprawnością na świecie, i jeden, który dotyka jedną na trzy kobiety w ciągu ich życia, dane te podkreślają znaczący wpływ migreny na ciążę i planowanie rodziny,” dodał współautor David Dodick, MD, Mayo Clinic, Phoenix, AZ, USA, i główny badacz ARMR. „Klinicyści muszą być czujni i proaktywnie zarządzać tymi ważnymi problemami swoich pacjentek”.

„To badanie jest świadectwem nieubłaganej, destrukcyjnej natury tej przewlekłej, niewidocznej diagnozy, która może przenikać wszystkie aspekty życia, jeśli pozostanie bez kontroli, w tym potencjalnie pozbawiając kobiety możliwości macierzyństwa, gdyby tego pragnęły, jak również innych ważnych relacji” – skomentowali Rashmi B. Halker Singh, MD, Department of Neurology, Mayo Clinic, Phoenix, AZ, USA, i Joseph I. Sirven, MD, Department of Neurology, Mayo Clinic, Jacksonville, FL, USA, w towarzyszącym artykule redakcyjnym. „Musimy nie tylko wspierać kobiety, które mają migrenę, zajmując się tą luką w edukacji pacjentów i poprawiając nasze metody leczenia, aby lepiej zaspokoić ich potrzeby, ale także musimy być celowe w naszych wysiłkach, aby poprawić społeczne zrozumienie i akceptację tej powszechnej choroby neurobiologicznej”.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze