Krwawienie między miesiączkami jest częstym skutkiem ubocznym stosowania środków antykoncepcyjnych. Jest ono szczególnie częste w ciągu pierwszych 3 miesięcy stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Może ono również wystąpić po zmianie jednego rodzaju antykoncepcji na inny lub po zmianie pigułki na inną, zawierającą inną dawkę estrogenu.
Chociaż zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju, oto co powinnaś wiedzieć.
Przyczyny
Kilka czynników może prowadzić do krwawień między miesiączkami podczas stosowania środków antykoncepcyjnych, w tym rodzaj stosowanego środka antykoncepcyjnego i inne leki, które możesz przyjmować.
Rodzaj stosowanego środka antykoncepcyjnego
Niektóre rodzaje środków antykoncepcyjnych częściej niż inne powodują krwawienia międzymiesiączkowe. Pigułki antykoncepcyjne w małych dawkach są powszechnie kojarzone z krwawieniami międzymiesiączkowymi, ale inne rodzaje hormonalnych środków antykoncepcyjnych również mogą być przyczyną krwawień międzymiesiączkowych.
Pigułki złożone
Pigułki złożone są najczęściej stosowanym rodzajem doustnych środków antykoncepcyjnych. Zawierają one syntetyczne formy hormonów: progestyny i estrogenu.
Pigułki te są dostępne w różnych długościach cyklu, które określają częstotliwość występowania miesiączki. Cykle trwają od 28 dni do miesięcy, w zależności od wybranego rodzaju.
Od 30 do 50 procent osób stosujących złożone tabletki antykoncepcyjne doświadcza przełomowych krwawień w ciągu pierwszych 3 do 6 miesięcy ich stosowania. Do trzeciego miesiąca odsetek ten spada do 10-30%.
Niższe dawki estrogenów są związane z większą liczbą krwawień.
Pigułki zawierające wyłącznie progestyny
Pigułka antykoncepcyjna zawierająca tylko progestynę, zwana również minipigułką, zawiera progestynę, ale nie estrogen. Pigułki te są najczęściej przepisywane osobom, które nie mogą przyjmować estrogenów ze względów zdrowotnych, takich jak przebyta zakrzepica żył głębokich (DVT), lub osobom w wieku powyżej 35 lat, które palą papierosy.
Minipigułka jest ciągła, co oznacza, że składa się wyłącznie z aktywnych tabletek, więc nie ma przerwy. Podczas przyjmowania tych tabletek może nie wystąpić miesiączka, ale u niektórych osób tak się dzieje.
Krwawienie z przełomu to najczęstsze działanie niepożądane minipigułki. Wzorzec nieplanowanego krwawienia jest również bardziej nieprzewidywalny w przypadku minipigułki niż w przypadku złożonych tabletek antykoncepcyjnych.
Jest to bardziej prawdopodobne, jeśli nie przyjmujesz pigułki o tej samej porze każdego dnia. Pominięcie tabletki o zaledwie 3 godziny znacznie zwiększa ryzyko krwawienia, jak również ryzyko nieplanowanej ciąży.
Inne rodzaje hormonalnych środków antykoncepcyjnych
Krwawienie z przełomu może również wystąpić w przypadku stosowania a:
- implantu antykoncepcyjnego
- zastrzyk antykoncepcyjny
- hormonalne urządzenie wewnątrzmaciczne (IUD)
- plaster na skórę
- pierścień dopochwowy
Cykl działania pigułki
W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych o działaniu ciągłym istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia krwawienia międzymiesiączkowego. Pigułki antykoncepcyjne o działaniu ciągłym, takie jak Yaz i Seasonale, zawierają wyłącznie aktywne tabletki, które są przyjmowane w sposób ciągły przez 3 miesiące lub bez przerwy.
Jak często przyjmować pigułki?
Pominięcie dawki jest częstą przyczyną krwawienia międzymiesiączkowego po przyjęciu pigułki. Pamiętanie o codziennym przyjmowaniu tabletek może zmniejszyć lub zapobiec wystąpieniu krwawienia międzymiesiączkowego.
Jeśli stosujesz minipigułkę, ważne jest, aby przyjmować ją o tej samej porze każdego dnia.
Palenie
Osoby palące papierosy są bardziej narażone na wystąpienie krwawień przełomowych podczas stosowania pigułki niż osoby niepalące. Palenie tytoniu znacznie zwiększa również ryzyko wystąpienia innych powikłań związanych z przyjmowaniem tabletek, takich jak zawał serca i udar mózgu.
Rozpoczęcie przyjmowania nowego leku lub suplementu
Rozpoczęcie przyjmowania nowego leku lub suplementu może zaburzać kontrolę urodzeń i powodować krwawienia międzymiesiączkowe.
Leki i suplementy, które mogą powodować krwawienia międzymiesiączkowe
- niektóre antybiotyki
- niektóre leki na epilepsję
- niektóre leki antyretrowirusowe stosowane w leczeniu HIV
- Ziele dziurawca
Przed rozpoczęciem stosowania nowego leku lub suplementu diety należy zawsze skonsultować się z lekarzem. Jest to szczególnie ważne, jeśli przyjmujesz pigułki.
Wymioty lub biegunka
Utrzymujące się wymioty lub biegunka mogą uniemożliwić organizmowi wchłanianie hormonów zawartych w środkach antykoncepcyjnych. Może to powodować plamienie lub nieskuteczność środka antykoncepcyjnego.
Wystąpienie tych objawów jest bardziej prawdopodobne u osób z zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego (IBS) lub choroba zapalna jelit (IBD).
Ciąża
Przełomowe krwawienie podczas przyjmowania pigułek nie oznacza, że twoje środki antykoncepcyjne są nieskuteczne. Ciąża jest mało prawdopodobna, jeśli konsekwentnie przyjmujesz pigułki zgodnie z zaleceniami. Jeśli pominięto dawkę lub masz objawy ciąży, lekarz może wykonać test ciążowy, aby ją wykluczyć.
Chociaż niewielkie krwawienie i skurcze we wczesnej ciąży są powszechne. Może to również oznaczać poronienie lub ciążę pozamaciczną.
Krwawienie implantacyjne
Lekkie krwawienie lub plamienie może być oznaką krwawienia implantacyjnego. Występuje ono na bardzo wczesnym etapie ciąży, zaledwie 1 do 2 tygodni po zapłodnieniu, kiedy zapłodnione jajo przyczepia się do macicy.
We wczesnej ciąży w szyjce macicy rozwija się więcej naczyń krwionośnych, co może wywołać lekkie krwawienie lub plamienie po stosunku lub badaniu wewnętrznym.
Poronienie
Utrata ciąży w ciągu pierwszych 13 tygodni ciąży nazywana jest poronieniem lub wczesną utratą ciąży. Może to również prowadzić do krwawienia i skurczów. W przypadku wystąpienia krwawienia w czasie ciąży należy skontaktować się z lekarzem.
Ciąża pozamaciczna
Gdy zapłodnione jajo zagnieżdża się w innym miejscu niż macica, jest to tzw. ciąża pozamaciczna. Zazwyczaj występuje ona w jajowodach i może wywołać nieprawidłowe krwawienie wewnętrzne oraz ból we wczesnej ciąży.
Ciąża pozamaciczna nie jest zdolna do przeżycia i wymaga leczenia w celu jej zakończenia. Bez leczenia, gdy ciąża pozamaciczna rośnie, może dojść do pęknięcia jajowodu. Może to prowadzić do zagrażającego życiu krwawienia wewnętrznego, które wymaga nagłej pomocy medycznej.
Jeśli lekarz podejrzewa, że jesteś w ciąży pozamacicznej, może przeprowadzić badania i test krwi, aby to potwierdzić. W ten sposób można leczyć ciążę, zanim stanie się ona niebezpieczna dla zdrowia.
Jak długo to trwa?
Krwawienie z przełomu związane z większością rodzajów hormonalnej kontroli urodzeń zwykle ustępuje w ciągu 3 do 6 miesięcy od rozpoczęcia jej stosowania.
Epizody krwawienia mogą trwać dłużej, jeśli przyjmujesz pigułki antykoncepcyjne w sposób ciągły lub jeśli często zapominasz o ich przyjmowaniu.
W przypadku implantu, krwawienie występujące w ciągu pierwszych 3 miesięcy jest często oznaką tego, jak będzie wyglądało w przyszłości.
Jak je kontrolować lub zatrzymać?
Jeśli palisz papierosy, rzucenie palenia może pomóc w kontrolowaniu krwawienia przełomowego.
Jeśli przyjmujesz pigułki, najlepszym sposobem na zatrzymanie krwawienia międzymiesiączkowego jest przyjmowanie pigułek o tej samej porze każdego dnia.
U większości osób krwawienie międzymiesiączkowe ustępuje po 3 do 6 miesiącach od rozpoczęcia stosowania hormonalnej antykoncepcji. Jeśli po upływie tego czasu nadal występują u Ciebie krwawienia międzymiesiączkowe związane z kontrolą urodzeń, porozmawiaj ze swoim lekarzem.
Czy musisz szukać pomocy?
Jeśli nadal występują krwawienia międzymiesiączkowe, należy porozmawiać z lekarzem o innych sposobach ich zatrzymania. Pomocna może być zmiana pigułki na mniejszą dawkę lub zastosowanie nowej metody antykoncepcji.
Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie tej choroby?
Wystąpienie krwawienia z przełomu jest bardziej prawdopodobne, jeśli:
- palisz papierosy
- chorować na chlamydię lub rzeżączkę
- nieregularnie przyjmuje tabletki
- przyjmowanie ciągłej dawki hormonów w celu pominięcia miesiączki
- przyjmowanie tabletek antykoncepcji awaryjnej
Czy powinnam pójść do ginekologa-położnika?
Krwawienie międzymiesiączkowe nie jest zazwyczaj powodem do niepokoju, ale czasami może być oznaką choroby podstawowej. Lekkie plamienia nie są tak niepokojące, jak obfite lub ciągłe krwawienia międzymiesiączkowe.
Zwracaj uwagę na to, jak obficie krwawisz, kiedy to się dzieje i jak długo trwa. Informacje te mogą dostarczyć ważnych wskazówek, które pomogą Twojemu lekarzowi ustalić przyczynę krwawienia.
Zgłoś się do lekarza, jeśli
- krwawienie trwa dłużej niż 7 dni z rzędu
- krwawienie nasila się lub jest ciężkie
- masz ból w podbrzuszu lub miednicy
- myślisz, że możesz być w ciąży
- masz gorączkę
Tabletki antykoncepcyjne mogą powodować rzadkie, ale poważne działania niepożądane, takie jak zakrzepy krwi i udar. Należy zwrócić się o pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli wystąpią:
- znacznego krwawienia
- nagły silny ból brzucha
- silny lub nagły ból głowy
- ból w klatce piersiowej, pachwinie lub nodze – zwłaszcza w łydce
- ból, osłabienie lub drętwienie ręki lub nogi
- nagła duszność
- nagła niewyraźna mowa
Krwawienie z przełomu podczas stosowania antykoncepcji jest powszechne, zwłaszcza w pierwszych kilku miesiącach. Jest to pewna niedogodność, ale nie jest to znak, że antykoncepcja nie działa i nie powinno to powstrzymywać Cię przed jej stosowaniem.
Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli krwawienie z pochwy nie ustępuje, jeśli towarzyszą mu inne objawy lub jeśli istnieje podejrzenie, że pacjentka może być w ciąży.