Strona główna Uroda Porady Czy można samodzielnie usunąć znamię?

Czy można samodzielnie usunąć znamię?

0
Czy można samodzielnie usunąć znamię?

Znamiona skórne są powszechnymi, nieszkodliwymi naroślami. Niektóre z wielu domowych technik usuwania są bardziej skuteczne niż inne. Lekarze jednak często ostrzegają przed ich stosowaniem.

Prawie połowa wszystkich dorosłych ma znamiona skórne. Nie powodują one żadnych komplikacji medycznych, ale mogą być uciążliwe.

Podczas gdy znamiona skóry nie wymagają leczenia i mogą odpaść na własną rękę, lekarz może zalecić prostą procedurę medyczną, aby usunąć wszelkie, które złapać na ubrania lub powodować ból.

Ludzie mogą również chcieć usunąć znaczniki skóry z powodów kosmetycznych, zwłaszcza gdy są one na widocznych obszarach, takich jak twarz.

Domowe sposoby na usuwanie znamion skórnych

Niektóre techniki usuwania „pieprzyków” skórnych w domu są bardziej skuteczne i bezpieczne niż inne. Na rynku dostępnych jest również wiele produktów przeznaczonych do tego celu.

Sprawdź z lekarzem przed próbą któregokolwiek z następujących:

Opaski i plastry do usuwania znamion skórnych

Opaska do usuwania znamion skórnych odcina dopływ krwi do podstawy pieprzyka. Bez dopływu krwi komórki obumierają, a przywieszka odpada. Proces ten znany jest jako podwiązanie.

Plastry do usuwania zawierają leki. Jeśli dana osoba pozostawi plaster na metce przez kilka dni lub tygodni, metka może się odkleić.

Zamiast tego, ona zdecydowanie zaleca posiadanie tagów skóry usunięte w środowisku medycznym.

Kremy do usuwania

Kremy te mogą być skuteczne w niektórych przypadkach. Lekarze zalecają unikanie produktów, które zawierają kwas salicylowy i olejek z drzewa herbacianego, ponieważ składniki te mogą podrażniać skórę lub powodować kontaktowe zapalenie skóry.

Instrukcje dotyczące stosowania niektórych z tych kremów zalecają oczyszczenie skóry chusteczką z alkoholem i spiłowanie metki przed nałożeniem kremu, aby zapewnić, że skóra w pełni go wchłonie.

Zgodnie z etykietą na niektórych z tych produktów, tag skóry powinien odpaść w ciągu 2-3 tygodni.

Zestawy do zamrażania

W warunkach klinicznych, pracownicy służby zdrowia używają ciekłego azotu do niszczenia niechcianej tkanki skórnej. Jest to znane jako krioterapia.

Krioterapia może obejmować temperatury rzędu -320,8°F (-195°C). Łagodne zmiany, wymagają temperatur od -4°F do -58°F.

Lekarze zalecają prowadzenie badań i wybór zestawu bez recepty, który może osiągnąć najniższą temperaturę, gdy jest odpowiednio stosowany.

Jak zawsze, postępuj zgodnie z instrukcjami. Ludzie mogą potrzebować zastosować produkt kilka razy, zanim wzrost odpadnie.

Podczas korzystania z domowych zestawów do zamrażania, unikaj, aby spray dotykał otaczającej skóry. Wcześniejsze nałożenie wazeliny na obszar wokół przywieszki może pomóc w ochronie skóry.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego jest olejkiem eterycznym, który może pomóc w leczeniu kilku chorób skóry. Niepotwierdzone dowody sugerują, że może on pomóc pozbyć się znaimon skórnych.

Ludzie, którzy go próbują, nakładają kilka kropli olejku na wacik, który następnie przyklejają do metki za pomocą bandaża. Pozostawiają wacik na skórze przez 10 minut, trzy razy dziennie. Może to potrwać kilka dni lub tygodni, zanim znamię odpadnie.

Jednak osoba powinna zachować ostrożność, ponieważ olejek z drzewa herbacianego może podrażniać wrażliwą skórę. Nie należy używać tego olejku na znamionach w okolicy oczu.

Ocet jabłkowy

Niewiele badań przyjrzało się temu, czy ocet jabłkowy może usunąć znamię skórne.

Ludzie, którzy tego próbują, często moczą wacik w occie i przykładają go do znamiona za pomocą bandaża na 10 minut, dwa lub trzy razy dziennie, aż znamię odpadnie.

Należy jednak uważać na podrażnienia skóry i przestać go używać, jeśli wystąpią jakiekolwiek oznaki reakcji. Ocet jabłkowy jest bardzo kwaśny i może powodować oparzenia chemiczne. Nie używaj go w pobliżu oczu.

Jodyna

Anegdotyczne doniesienia sugerują, że ludzie mogą używać płynnej jodyny do usuwania znamion skórnych. Istnieje niewiele dowodów naukowych na to, jednak.

Każdy, kto chce spróbować, powinien najpierw chronić skórę wokół znamoiona przez zastosowanie wazeliny lub oleju kokosowego do niego. Następnie należy nasączyć końcówkę Q jodyną i rozprowadzić płyn na przywieszce. Przykryj miejsce bandażem, dopóki jodyna nie wyschnie.

Powtarzaj ten zabieg dwa razy dziennie, aż przywieszka odpadnie.

Cięcie lub przycinanie

Może być kuszące, aby wyciąć lub przyciąć tag skóry z ostrym ostrzem, cążkami do paznokci lub nożyczkami. Należy to robić wyłącznie za zgodą pracownika służby zdrowia i dokładnie oczyścić skórę i narzędzie, aby zapobiec zakażeniu.

Chociaż zapewnia to natychmiastową gratyfikację usunięcia, jest to bolesne. Ludzie, którzy używają rozcieńczalników krwi lub mają zaburzenia krwawienia powinni unikać tej metody, dodaje.

Nie należy również odcinać średnich lub dużych zmian – może to spowodować krwawienie. Znamiona zazwyczaj mierzą od kilku milimetrów do 2 centymetrów szerokości.

Ponadto, nie należy próbować tej metody na znamionach wokół oczu lub genitaliów.

Lekarze ostrzegają, że próba usunięcia znamienia lub zmiany skórnej w domu może spowodować głęboko zakorzenione zakażenie. Ponadto łatwo może dojść do nieumyślnego nacięcia naczynia krwionośnego lub żyły, co może prowadzić do znacznego krwawienia.

Kiedy domowe metody nie są odpowiednie?

Nie należy próbować domowych technik usuwania na tagach skórnych, które są:

  • zlokalizowane wokół oczu
  • zlokalizowane wokół genitaliów
  • bardzo duży lub długi
  • powodujące ból, krwawienie lub swędzenie

Szukajcie pomocy medycznej w tych przypadkach. Poniżej przedstawiono medyczne metody usuwania tagów skórnych:

  • Kauteryzacja: Polega to na wypaleniu tagu skórnego. Większość znaczników odpada po kilku zabiegach.
  • Krioterapia: Polega na zastosowaniu ciekłego azotu w celu odmrożenia znacznika. Zazwyczaj wystarcza jeden lub dwa zabiegi.
  • Ligacja: Polega to na tym, że pracownik służby zdrowia zawiązuje nić chirurgiczną wokół znacznika, aby zmniejszyć przepływ krwi, powodując, że w końcu odpadnie.
  • Wycięcie: Polega na użyciu ostrza do odcięcia znacznika.

Usuwanie zmian skórnych jest zwykle uważane za kosmetyczne i jest mało prawdopodobne, aby być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Eksperci w dziedzinie zdrowia doradzają ludziom, aby skontaktowali się z dermatologiem przed próbą usunięcia jakiejkolwiek metki skórnej.

Jest to najbezpieczniejsze dla doświadczonego profesjonalisty, aby usunąć tag w środowisku medycznym – zwłaszcza jeśli zmiana jest duża, bolesna, lub znajduje się w obszarze wrażliwym.

Szukajcie szybkiej pomocy medycznej, jeśli zmiana skóry lub znamię zmienia. W niektórych przypadkach może to oznaczać raka skóry.

Znaczniki skóry nie są zazwyczaj powodem do niepokoju medycznego. Po potwierdzeniu przez lekarza, że narośl jest łagodna, zazwyczaj nie ma potrzeby podejmowania dalszych działań.

Dla małych znamion, które nie są zlokalizowane w obszarach wrażliwych, osoba może rozważyć technikę usuwania w domu. Jednak najbezpieczniej jest zgłosić się do lekarza w celu usunięcia w warunkach medycznych.

Ponadto, należy skontaktować się z lekarzem, jeśli jakikolwiek znamię skóry zmienia lub zaczyna powodować problemy, takie jak ból lub krwawienie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj