niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwościMasz trądzik? Kwas hialuronowy może pomóc

Masz trądzik? Kwas hialuronowy może pomóc

Kwas hialuronowy ma swój moment, ale ten popularny składnik do pielęgnacji skóry może być czymś więcej niż tylko modą.

Choć jest on najlepiej znany jako humektant, czyli składnik, który pomaga zatrzymać wilgoć, może zrobić więcej niż tylko uchronić skórę przed wysuszeniem.

Inne powody, aby kochać kwas hialuronowy obejmują jego zdolność do:

 • zapewnia wsparcie w starzeniu się
 • koją skórę skłonną do wyprysków
 • tworzy efekt rosy
 • pomaga w leczeniu trądziku i zmniejsza widoczność blizn

To prawda – jeśli szukasz nowego podejścia do leczenia skóry trądzikowej, kwas hialuronowy może być wart wypróbowania.

Jak kwas hialuronowy może pomóc w leczeniu trądziku?

W rzeczywistości masz już kwas hialuronowy w całym swoim ciele, gdzie pełni ważne funkcje, takie jak pomoc w amortyzacji stawów. W produktach do pielęgnacji skóry jest on stosowany głównie ze względu na swoje właściwości humektantu: Pomaga skórze zatrzymać wodę i zwalcza suchość.

Sucha skóra wygląda na matową, bladą i podrażnioną, dlatego też nawilżenie i zatrzymanie wody w skórze pomaga jej nawilżyć i uelastycznić, dzięki czemu zyskuje ona zdrowszy wygląd.

Więc, co może zrobić dla skóry trądzikowej?

Jak być może już wiesz, niektóre trądzik może wystąpić z powodu nadprodukcji oleju. Sebum, tłusta substancja produkowana przez gruczoły łojowe, może zatykać pory i prowadzić do powstawania wyprysków. Kontrolowanie nadprodukcji sebum może więc pomóc w zapobieganiu zatykaniu porów i powstawaniu wyprysków.

Badania z 2017 roku sugerują, że kwas hialuronowy nie tylko pomaga zablokować wilgoć. Może również pomóc kontrolować produkcję sebum, co czyni go potencjalnie użytecznym składnikiem w zapobieganiu trądzikowi.

Osoby z trądzikiem mogą również mieć dysfunkcję bariery skórnej. Bariera skórna chroni Cię przed zagrożeniami zewnętrznymi, takimi jak ekspozycja na słońce, warunki środowiskowe i inne. Uszkodzona bariera może prowadzić do problemów skórnych, takich jak nadmierna suchość i trądzik.

Ponieważ kwas hialuronowy pomaga zapobiegać utracie wody, stosowanie go może poprawić funkcję bariery skórnej, co z kolei może tonować zaczerwienienia i zmniejszać podrażnienia.

Co z bliznami potrądzikowymi?

Kilka badań wskazuje na korzyści płynące z zastrzyków kwasu hialuronowego w przypadku blizn potrądzikowych:

 • Badanie z 2018 r. z udziałem 12 uczestników znalazło dowody sugerujące, że trzy zastrzyki żelu kwasu hialuronowego, rozmieszczone w odstępie 4 tygodni, skutecznie zmniejszyły umiarkowane do ciężkich blizn potrądzikowych bez działań niepożądanych.
 • W badaniu z 2020 roku, w którym również wzięło udział 12 uczestników z umiarkowanym lub ciężkim bliznowaceniem, znaleziono podobne wyniki. W tym badaniu uczestnicy otrzymali dwa zastrzyki w odstępie 4 tygodni. Autorzy badania odnotowali znaczącą poprawę w zakresie głębokości blizny.

Miejscowo stosowany kwas hialuronowy również może pomóc:

 • Badanie z 2017 roku sugeruje, że miejscowe serum kwasu hialuronowego może pomóc w zmniejszeniu wyglądu blizn potrądzikowych w połączeniu z resurfacingiem laserowym CO2. Porównując wyniki połączonego leczenia z wynikami samego resurfacingu laserem CO2, naukowcy odkryli, że dodanie serum z kwasem hialuronowym doprowadziło do większej poprawy w zakresie blizn. Dodatkową zaletą było skrócenie czasu rekonwalescencji i ograniczenie skutków ubocznych.

Inne korzyści wynikające z pielęgnacji skóry

Kwas hialuronowy może zrobić inne rzeczy dla Twojej skóry, zbyt.

Według badań z 2014 roku, kwas hialuronowy może pomóc zmniejszyć widoczność zmarszczek i drobnych linii oraz poprawić elastyczność skóry. To powiedziawszy, prawdopodobnie uzyskasz najbardziej zauważalne korzyści z zastrzykami kwasu hialuronowego, a nie serum, które stosujesz miejscowo.

Plus, ponieważ kwas hialuronowy pomaga utrzymać skórę nawilżoną i poprawia funkcję bariery skórnej, może również pomóc złagodzić objawy egzemy.

Czy kwas hialuronowy może powodować trądzik?

Anegdotyczne doniesienia sugerują, że u niektórych osób występują wypryski po zastosowaniu serum, kremów do twarzy i innych produktów do pielęgnacji skóry zawierających kwas hialuronowy.

Rzecz w tym, że trudno powiedzieć, czy winowajcą jest w rzeczywistości kwas hialuronowy, czy też inny składnik, na przykład olejki.

Co więcej, ponieważ Twoja skóra jest wyjątkowa dla Ciebie, zawsze istnieje szansa, że doświadczysz reakcji na produkt, który nie wywołuje negatywnych skutków u innych osób.

Dlatego właśnie zawsze dobrym pomysłem jest wykonanie testu płatkowego podczas wypróbowywania nowych produktów do pielęgnacji skóry po raz pierwszy.

A co z oczyszczaniem skóry?

Oczyszczanie skóry ma miejsce wtedy, gdy dany składnik powoduje zwiększenie tempa obrotu komórkowego skóry. Reakcja ta przyspiesza zrzucanie komórek skóry i może spowodować, że skóra stanie się bardziej sucha niż zwykle.

Jeśli masz trądzik, odróżnienie oczyszczania od prawdziwego wyprysku może być trudne. Skąd więc możesz wiedzieć, czy Twoje nowe serum hialuronowe wywołało oczyszczanie, czy też wysłało Cię prosto do Zit City?

Pęknięcie związane z reakcją, które ma tendencję do trwania dłużej niż oczyszczanie, może trwać nawet 10 dni, aby się oczyścić. Zazwyczaj zauważysz też, że pryszcze pojawiają się w miejscach, w których zazwyczaj ich nie masz. Z drugiej strony, oczyszczanie skóry z produktów zwykle ma miejsce w tych samych miejscach, w których regularnie pojawiają się wypryski.

Potencjalne ryzyko i skutki uboczne

Zawsze istnieje szansa na wystąpienie reakcji podczas wypróbowywania nowych produktów do pielęgnacji skóry.

Mimo to, kwas hialuronowy jest o wiele mniej skłonny do podrażniania skóry niż inne produkty, takie jak ostrzejsze retinoidy, zwłaszcza że Twój organizm już naturalnie go produkuje. Możesz również bezpiecznie stosować miejscowo kwas hialuronowy będąc w ciąży lub karmiąc piersią.

Zastrzyki z kwasu hialuronowego wiążą się z większym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych, ale ma to na ogół więcej wspólnego z samą procedurą kosmetyczną.

Jeśli obawiasz się potencjalnych skutków ubocznych, nigdy nie zaszkodzi skonsultować się z dermatologiem przed wypróbowaniem nowych produktów na przewlekłe choroby skóry, takie jak ciężki trądzik.

Jak stosować kwas hialuronowy na trądzik

Serum to jeden z najpopularniejszych produktów z kwasem hialuronowym.

Serum nakładasz po umyciu twarzy, maksymalnie dwa razy dziennie. Do większości buteleczek dołączony jest kroplomierz, który pomoże Ci dozować produkt bez marnowania go. Nałóż kilka kropli na palce i delikatnie wklep w skórę twarzy.

Możesz nadal stosować krem nawilżający lub inne produkty na wierzchu serum, gdy Twoja skóra będzie miała szansę wchłonąć kwas hialuronowy.

Jeśli używasz kremu nawilżającego z kwasem hialuronowym, nakładaj go zawsze wtedy, kiedy zwykle nawilżasz skórę.

Wybór produktu

Jeśli masz uporczywy trądzik, zwykle będziesz chciała zdecydować się na produkty oznaczone jako niekomedogenne, co oznacza, że nie będą zatykać porów. Najlepiej jest również stosować produkty przetestowane przez dermatologów lub zalecane przez nich.

Możesz również przeczytać listę składników – zawsze jest to dobra praktyka – aby sprawdzić, czy nie ma na niej powszechnych składników komedogennych:

 • masło kakaowe
 • olej lniany
 • olej kokosowy
 • kwas oleinowy
 • kwas lanolinowy
 • laureth-4
 • skwalen
 • stearynian butylu
 • mirystynian izopropylu
 • linoleinian izopropylu
 • izostearynian izopropylu
 • alkohol oleilowy

Jeśli masz umiarkowany lub ciężki trądzik, warto połączyć się z dermatologiem przed wypróbowaniem nowych produktów. Mogą oni również zaoferować wskazówki dotyczące tego, czy zastrzyki z kwasu hialuronowego mogą pomóc w zmniejszeniu wyglądu blizn potrądzikowych.

Ostatecznie, Twój dermatolog prawdopodobnie nie zaleci kwasu hialuronowego jako leczenia pierwszego rzutu w przypadku trądziku. Mimo to, może on przynieść pewne korzyści jako część Twojej regularnej rutyny pielęgnacji skóry.

Wnioseki

Kwas hialuronowy pomaga utrzymać skórę nawilżoną bez obciążania jej. Jest bezpieczny w użyciu dla większości ludzi i obiecująco sprawdza się jako uzupełniające leczenie trądziku.

Pamiętaj jednak, że jest to tylko jedno narzędzie w swoim zestawie narzędzi do leczenia trądziku, i nie zawsze może to być właściwe narzędzie. Dermatolog może zaoferować więcej wsparcia w znalezieniu najlepszego podejścia do leczenia dla Twoich potrzeb w zakresie pielęgnacji skóry.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze