Strona główna Zdrowie Choroby i dolegliwości Czy przewlekły ból zwiększa ryzyko wystąpienia demencji, choroby Alzheimera lub udaru mózgu?

Czy przewlekły ból zwiększa ryzyko wystąpienia demencji, choroby Alzheimera lub udaru mózgu?

0
Czy przewlekły ból zwiększa ryzyko wystąpienia demencji, choroby Alzheimera lub udaru mózgu?

Nowe badanie sugeruje, że przewlekły ból może zwiększać ryzyko wystąpienia demencji i choroby Alzheimera z wszystkich przyczyn. Eddie Pearson/Stocksy

  • Pacjenci, którzy zgłaszali doświadczanie rozległego bólu, mieli zwiększoną częstość występowania demencji typu all-cause, choroby Alzheimera i udaru mózgu.
  • To zwiększone ryzyko jest niezależne od czynników takich jak wiek, stan zdrowia czy okoliczności socjodemograficzne.
  • Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 2 464 uczestników kohorty Framingham Offspring Study, którzy w latach 1990-1994 poddali się badaniom przeprowadzonym przez lekarzy służby zdrowia.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Chongqing Medical University w Chinach, które pojawia się online w czasopiśmie Regional Anesthesia & Pain Medicine, odkryło, że pacjenci, którzy zgłaszali rozległy ból, mieli zwiększoną częstość występowania demencji i udaru mózgu.

Naukowcy dr Kanran Wang i dr Hong Liu stwierdzili, że to zwiększone ryzyko jest niezależne od takich aspektów jak wiek, stan zdrowia czy czynniki socjodemograficzne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w 11. rewizji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Powiązanych Problemów Zdrowotnych definiuje rozległy ból przewlekły jako ból w co najmniej czterech z pięciu regionów ciała. Rozległy ból jest charakterystycznym objawem fibromialgii.

Wcześniejsze badania wykazały, że osoby, które zgłaszają doświadczanie rozległego bólu, mają zwiększone ryzyko zgonu z przyczyn sercowo-naczyniowych, a także zwiększoną zapadalność na raka i zmniejszoną przeżywalność z powodu raka. Jednak naukowcy uważają, że jest to pierwsze badanie, które wykorzystuje szczegółowy przegląd dokumentacji medycznej i autopsji, aby rozważyć, czy istnieje związek między rozległym bólem, demencją i udarem.

Wyższe ryzyko demencji, udaru mózgu

Do swojego badania naukowcy z Chongqing Medical University wyciągnęli dane z Framingham Heart Study (FHS). FHS to duże badanie kohortowe, które rozpoczęło się w 1948 roku, z udziałem 5,209 białych mężczyzn i kobiet w wieku od 30 do 62 lat z miasta Framingham w stanie Massachusetts. Pierwotnie celem badania było lepsze zrozumienie chorób serca.

Obecnie studiuje już trzecie pokolenie uczestników, FHS objęło ponad 15 000 uczestników. Dla swojej pracy, naukowcy z Chongqing Medical University spojrzeli na około 2,464 uczestników kohorty Framingham Offspring Study. Lekarze medycyny badali tych uczestników między 1990 a 1994 rokiem.

Uczestnicy przeszli również badania laboratoryjne i otrzymali kwestionariusz, aby określić, czy doświadczają bólu, czy nie. Spośród uczestników, 347 zgłosiło odczuwanie rozległego bólu.

Badacze stwierdzili, że uczestnicy ci mieli:

  • o 43% wyższe ryzyko demencji z przyczyn ogólnych.
  • o 47% wyższe ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera
  • o 29% wyższe ryzyko udaru mózgu

Badacze przedstawili trzy hipotezy dotyczące tego, dlaczego osoby doświadczające rozległego bólu mogą mieć zwiększone ryzyko rozwoju demencji lub wystąpienia udaru mózgu.

Może to być związane z czynnikami stylu życia związanymi z doświadczaniem przewlekłego bólu. Na przykład, ludzie, którzy mają przewlekły ból mogą nie czuć się wystarczająco dobrze, aby regularnie ćwiczyć lub robić zakupy spożywcze, których potrzebują, aby stosować pożywną dietę.

Badacze teoretyzują również, że rozległy ból może bezpośrednio konkurować o zasoby w mózgu, które obsługują przetwarzanie poznawcze. „Afektywny stres związany z [widespread pain] może, jak inne stresujące ekspozycje są, zaangażowane w szybki spadek poznawczy poprzez uznane ścieżki oparte na kortyzolu”, piszą autorzy badania.

Wreszcie, zespół postawił hipotezę, że rozległy ból może być przedkliniczną fazą otępienia z wszystkich przyczyn i choroby Alzheimera.

Jednak obserwacyjny charakter badania uniemożliwia badaczom ustalenie mechanizmów leżących u podstaw wzrostu ryzyka. Radzą oni również, że przy małej liczbie przypadków udaru mózgu i demencji, związek ten jest prawdopodobnie wieloczynnikowy.

Autorzy zauważają również, że przy próbie badawczej będącej homogenicznie białą, wyniki mogą nie być możliwe do uogólnienia na osoby innych ras lub grup etnicznych.

Powiązanie bólu i demencji, ryzyko udaru mózgu

W wywiadzie dla Medical News Today, dr Rebecca Edelmayer, starszy dyrektor ds. zaangażowania naukowego dla Alzheimer’s Association, nazwała badanie Chongqing Medical University „bardzo pierwszym krokiem w próbie zrozumienia, czy istnieje jakikolwiek związek” pomiędzy bólem a zwiększonym ryzykiem rozwoju wszystkich rodzajów demencji i wystąpienia udaru mózgu.

„Właściwie byłem podekscytowany czytaniem tego papieru, ponieważ miałem nadzieję zobaczyć naprawdę dogłębne badanie przyglądające się różnym rodzajom bólu, które mogą narażać ludzi na większe ryzyko demencji”, powiedział dr Edelmayer, który ukończył swój doktorat i szkolenie podoktorskie w farmakologii medycznej z naciskiem na neurofarmakologię. „Myślę, że ten artykuł przynosi więcej pytań niż odpowiedzi”.

Dr Edelmayer zwróciła również uwagę, że ból rozległy jest szeroką kategorią. Ona powiedziała MNT:

„To, co powoduje ból, jest bardzo różne w całym ciele. Może to być ból spowodowany nowotworem, ból zapalny – jak zapalenie stawów, ból kości – jak choroba zwyrodnieniowa stawów, [and] ból neuropatyczny, który jest rodzajem nieprawidłowej sygnalizacji bólu i uszkodzonych nerwów. Jest tak wiele różnych powodów, dla których ludzie odczuwają ból.”

Dodatkowo, jeden rodzaj bólu może odgrywać większą rolę w zmianie poznania niż inne rodzaje bólu, według Edelmayer. „Myślę, że dużo więcej badań jest jeszcze potrzebnych,” powiedziała.

Implikacje badania w świecie rzeczywistym

Dr Vernon Williams, dyrektor założyciel Centrum Neurologii Sportowej i Medycyny Bólu w Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Institute w Los Angeles, CA, powiedział MNT, że ma nadzieję, że wyniki badania Chongqing Medical University rzucą światło na znaczenie leczenia bólu.

„Co to mówi nam jest to, że, miejmy nadzieję, jak poprawić zarządzanie bólem, zmniejszamy ryzyko ludzi mających zaburzenia funkcji poznawczych. Zmniejszamy ryzyko ludzi mających udary,” Dr Williams powiedział.

Raport z 2019 roku stwierdził, że 83% lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej uważa, że trudno jest leczyć ludzi z przewlekłym bólem ze względu na ryzyko związane z przyjmowaniem opioidów i szerszym kryzysem opioidowym. Dr Williams ma nadzieję, że to nowe badanie przypomni praktykom zdrowotnym o znaczeniu zarządzania bólem.

„Myślę, że to również pomaga wzmocnić do innych zainteresowanych stron – i to może być fizykoterapeutów, ubezpieczycieli, pacjentów i członków rodziny – o tym, jak ważne jest, aby być świadomym rozległego bólu i zarządzać nim skutecznie, ponieważ nie tylko poprawia funkcję i wydajność i jakość życia w tej chwili, może również mieć wpływ na funkcje poznawcze w dół linii”, powiedział dr Williams.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj