czwartek, 11 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieProfilaktyka i dobre samopoczucieLista kontrolna dotycząca bólu gardła: Co rodzice powinni wiedzieć

Lista kontrolna dotycząca bólu gardła: Co rodzice powinni wiedzieć

Ból gardła zdarza się dzieciom cały czas – i w większości przypadków nie ma się czym przejmować. Czasami jednak rodzice muszą się martwić. Oto, co rodzice powinni wiedzieć o bólu gardła.

Oznaki świadczące o tym, że ból gardła może być stanem nagłym

Po pierwsze i najważniejsze, oto kiedy ból gardła może być oznaką prawdziwego zagrożenia:

 • Gdy Twoje dziecko ma jakiekolwiek problemy z oddychaniem. Ból gardła może być oznaką obrzęku lub blokady w układzie oddechowym.
 • Kiedy Twoje dziecko ma problemy z połykaniem, zwłaszcza jeśli się ślini. To również może być oznaką niebezpiecznego obrzęku lub blokady.
 • Gdy Twoje dziecko ma wysoką gorączkę, która nie chce ustąpić, lub niezwykłą senność. Temperatura 102° F lub wyższa, która nie ustępuje po podaniu acetaminofenu lub ibuprofenu, lub niezwykła senność, może być oznaką poważnej infekcji.
 • Kiedy twoje dziecko ma silny, nieustępliwy ból. Taki rodzaj bólu, gdziekolwiek, wymaga natychmiastowej uwagi.

Jeśli którekolwiek z nich się wydarzy, należy zabrać dziecko do najbliższej izby przyjęć.

Częstsze przyczyny bólu gardła u dzieci

Na szczęście takie nagłe przypadki zdarzają się rzadko. Ból gardła może być spowodowany przez wiele rzeczy, w tym:

 • Infekcje wirusowe. Najprawdopodobniej jest to wirus, jeśli wraz z bólem gardła dziecko ma katar i kaszel, być może z bólami ciała, gorączką, rozstrojem żołądka lub biegunką. Objawy te może wywołać wiele różnych wirusów, w tym ten, który wywołuje COVID-19. Jeśli u Twojego dziecka występują takie objawy, powinieneś skontaktować się z lekarzem w celu wykonania testów na obecność COVID, nawet jeśli uważasz, że nie było ono narażone na zakażenie. W dzisiejszych czasach nawet sam ból gardła może oznaczać zakażenie wirusem COVID. Jeśli ból gardła u Twojego dziecka nie ustępuje po wypiciu czegoś i odwróceniu uwagi, skontaktuj się z lekarzem.
 • Alergie. Ból gardła często towarzyszy alergiom, zwłaszcza gdy duszny nos prowadzi do oddychania przez usta, co z kolei prowadzi do suchości w ustach. Odróżnienie alergii od wirusa może być trudne. Jeśli ból gardła jest łagodny i towarzyszy mu duszność nosa, kichanie i swędzenie oczu, są szanse, że to alergia. Jeśli nie jesteś pewien, skonsultuj się z lekarzem.
 • Infekcje bakteryjne, takie jak angina. Jest bardziej prawdopodobne, że jest to infekcja bakteryjna, jeśli występuje gorączka i nie ma kataru lub kaszlu. Czasami dzieci z anginą będą miały również bóle głowy, brzucha i wysypkę piaskową, a także głos, który brzmi jakby trzymały gorącego ziemniaka w ustach.
 • Substancje drażniące, które są wdychane lub połykane. Narażenie na czynniki drażniące w powietrzu, takie jak zanieczyszczenie powietrza, może powodować ból gardła – podobnie jak połknięcie czegokolwiek, co podrażnia gardło, np. kwasów. Pamiętaj, aby wszystkie niebezpieczne przedmioty trzymać poza zasięgiem dziecka. Zadzwoń do swojego lekarza lub do Poison Center (800-222-1222), jeśli uważasz, że dziecko dostało się do czegoś.
 • Refluks żołądkowo-przełykowy. Kiedy kwas wypływa z żołądka, może to prowadzić do bólu gardła. Jeśli Twoje dziecko ma problemy z bólem brzucha i/lub zgagą wraz z bólem gardła, może to być przyczyną. Porozmawiaj o tym z lekarzem.

Zapobieganie bólowi gardła

Aby pomóc w zapobieganiu infekcjom, które mogą powodować ból gardła, to zawsze dobry pomysł, aby

 • regularnie myć ręce (lub używać środka odkażającego do rąk, jeśli mydło i woda nie są dostępne)
 • unikaj dotykania twarzy
 • wycieraj powierzchnie publiczne przed ich dotknięciem
 • rób wszystko, aby trzymać się z dala od osób chorych.

W obszarach, gdzie infekcje COVID-19 są powszechne, noszenie maski może zrobić prawdziwą różnicę – podobnie jak bycie zaszczepionym, jeśli się kwalifikujesz.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze