poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieProfilaktyka i dobre samopoczucieJakie są korzyści i zagrożenia związane z przyjmowaniem aminokwasów?

Jakie są korzyści i zagrożenia związane z przyjmowaniem aminokwasów?

Suplementacja aminokwasami może przynieść Ci korzyści, jeśli w Twoim organizmie brakuje jednego lub więcej niezbędnych aminokwasów.

Aminokwasy są czasami określane jako budulec życia lub budulec białka. Są to związki organiczne, które organizm ludzki wykorzystuje do tworzenia białek. Wszystkie aminokwasy zawierają tlen, węgiel, wodór i azot.

Istnieją trzy różne rodzaje aminokwasów, a są to:

Aminokwasy niezbędne
Aminokwasy warunkowe
Aminokwasy nieistotne

Aminokwasy zbędne i warunkowe są wytwarzane przez organizm niezależnie od przyjmowanych pokarmów, podczas gdy aminokwasy niezbędne pochodzą z pożywienia, które spożywamy. Dieta bogata w białko jest uważana za ważną część ciała otrzymującego wystarczającą ilość niezbędnych aminokwasów.

Ogólnie rzecz biorąc, kiedy ludzie mówią o suplementach aminokwasowych, mówią o suplementach, które zawierają jeden lub więcej z dziewięciu niezbędnych aminokwasów, których organizm nie wytwarza samodzielnie. Należą do nich:

Lizyna
Leucyna
Tryptofan
Histydyna
Izoleucyna
Metionina
Fenyloalanina
Treonina
Walina

Arginina jest wymagana dla dzieci, ale zazwyczaj nie jest zawarta w suplementach aminokwasowych.

Aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach są grupą niezbędnych aminokwasów powszechnie występujących w suplementach dostępnych bez recepty. Łańcuch rozgałęziony odnosi się do trzech niezbędnych aminokwasów: leucyny, izoleucyny i waliny.

Niezbędne aminokwasy są zazwyczaj otrzymywane poprzez właściwą dietę i odżywianie. Czasami zalecana jest suplementacja aminokwasów.

Dieta, która zawiera wystarczającą ilość białka pochodzącego z mięsa, ryb, produktów mlecznych i jaj jest zazwyczaj wszystkim, co jest potrzebne. Dodatkowe aminokwasy mogą być zalecane w przypadku leczenia chorób takich jak rak lub podczas nadmiernego stresu.

Aminokwasy są przydatne, ponieważ:

Pomagają w trawieniu pokarmu
Pomagają w naprawie tkanek ciała i procesie wzrostu
Są wykorzystywane przez organizm jako źródło energii

Korzyści płynące z suplementacji aminokwasami

Jak w przypadku każdego leku lub suplementu, istnieją zagrożenia i korzyści. Porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia, aby sprawdzić, czy suplementacja mieszanką aminokwasów egzogennych poprawiłaby Twój ogólny stan zdrowia.

Funkcjonowanie mięśni

Odpowiedni poziom aminokwasów jest ważny dla rozwoju i siły mięśni. Pomagają one kontrolować równowagę między atrofią a wzrostem ludzkich mięśni.

Uzupełnienie diety o niezbędne aminokwasy może zwiększyć dostawy azotu do organizmu. Może również pomóc w utrzymaniu ilości aminokwasów przechowywanych w mięśniach szkieletowych.

Wydajność sportowa

Aminokwasy są często sprzedawane sportowcom wraz z dietą wysokobiałkową. Wzrost mięśni może być zwiększony, jeśli spożywa się niezbędne aminokwasy krótko przed lub po ćwiczeniach.

Aminokwasy mogą również pomóc w okresie regeneracji po ćwiczeniach. Nie jest jednak jasne, czy istnieje znacząca różnica między suplementacją aminokwasami a zwykłą dietą wysokobiałkową.

Poziom glukozy we krwi

Wykazano, że aminokwasy korzystnie wpływają na poziom cukru we krwi. Niektóre osoby z cukrzycą typu 2, które przyjmują aminokwasy są w stanie obniżyć poziom cukru we krwi bez wpływu na poziom insuliny. Nie jest jasne, jaki może być długoterminowy wpływ suplementów aminokwasów na poziom cukru we krwi.

Choroby skóry

Młode kobiety, które przyjmują suplementy aminokwasów mogą poprawić ogólny stan skóry i poziom jej nawilżenia. Mogą one również poprawić swoją masę mięśniową.

Wnioski

Suplementacja aminokwasami może przynieść Ci korzyści, jeśli w Twoim organizmie brakuje jednego lub więcej niezbędnych aminokwasów. Pracownik służby zdrowia lub dietetyk może pomóc przeanalizować Twoją dietę, aby określić, czy powinieneś rozważyć przyjmowanie suplementów aminokwasów.

Trzy z najczęściej wymienianych zagrożeń związanych z długotrwałą suplementacją aminokwasów to nudności, ból głowy i ból.

Suplementy aminokwasów mogą wpływać na poziom cukru we krwi. Oznacza to, że należy ich unikać przed i po operacji.

Wielu ekspertów odradza przyjmowanie suplementów, które zawierają jeden aminokwas. Aminokwasy o najgorszych skutkach ubocznych w przypadku zażycia zbyt dużej ilości to metionina, cysteina i histydyna.

Suplementy aminokwasów mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, które przyjmujesz, w tym z lekami na cukrzycę i tarczycę. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji aminokwasami.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze