poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwościJak pozbyć się bólu zęba w nocy

Jak pozbyć się bólu zęba w nocy

Zamieszczamy produkty, które naszym zdaniem są przydatne dla naszych czytelników. Jeśli kupisz za pośrednictwem linków na tej stronie, możemy zarobić niewielką prowizję. Oto nasz proces.

Ból zęba jest bolesną dokuczliwością, zwłaszcza w nocy. Ból zęba w nocy może bardzo utrudnić zasypianie lub pozostanie w stanie snu.

Istnieje jednak szereg środków zaradczych, które mogą pomóc ludziom znaleźć ulgę i zasnąć, w tym przyjmowanie leków przeciwbólowych lub stosowanie zimnego okładu, a nawet goździków na ząb.

W tym artykule dowiedz się więcej o dziewięciu domowych sposobach na złagodzenie bólu zęba w nocy.

9 sposobów na ból zęba w nocy

Leczenie bólu zęba w nocy może być trudniejsze, ponieważ nie ma zbyt wiele rzeczy, które mogłyby odwrócić uwagę człowieka od bólu.

Jednak ludzie mogą spróbować następujących metod, aby złagodzić ból:

1. Doustne leki przeciwbólowe

Oralne leki przeciwbólowe mogą pomóc w leczeniu bólu zęba w nocy.

Przyjmowanie leków przeciwbólowych bez recepty, takich jak acetaminofen (Tylenol) lub ibuprofen (Advil) jest szybkim, prostym sposobem dla wielu osób, aby skutecznie zmniejszyć łagodny do umiarkowanego ból zęba.

Zawsze należy trzymać się zalecanego dawkowania na opakowaniu.

Jeśli ból zęba jest silny, najlepiej udać się do stomatologa i porozmawiać z nim o silniejszych środkach przeciwbólowych.

2. Zimny okład

Stosowanie zimnego okładu może pomóc złagodzić ból zęba.

Nałożenie torebki z lodem owiniętej w ręcznik na dotkniętą stronę twarzy lub szczęki pomaga zwęzić naczynia krwionośne w tym obszarze, co może zmniejszyć ból, aby umożliwić osobie zasypianie.

Przykładanie zimnego kompresu na ten obszar przez 15-20 minut co kilka godzin wieczorem może również pomóc w zapobieganiu bólowi podczas kładzenia się spać.

3. Uniesienie

Pooling krwi w głowie może powodować dodatkowy ból i stan zapalny. Dla niektórych osób, podniesienie głowy za pomocą dodatkowej poduszki lub dwóch może złagodzić ból na tyle, aby mogli zasnąć.

4. Maści lecznicze

Niektóre maści lecznicze mogą również pomóc w zmniejszeniu bólu zęba. Dostępne bez recepty żele i maści znieczulające, które zawierają składniki takie jak benzokaina, mogą znieczulić dany obszar.

Jednak benzokaina nie jest odpowiednia do stosowania przez małe dzieci.

5. Płukanie słoną wodą

Zwykła płukanka z wody z solą jest częstym domowym środkiem na ból zęba.

Słona woda jest naturalnym środkiem antybakteryjnym, więc może zmniejszyć stan zapalny. To z kolei pomaga chronić uszkodzone zęby przed infekcją.

Płukanie słoną wodą może również pomóc w usunięciu wszelkich cząstek jedzenia lub zanieczyszczeń utkniętych w zębach lub dziąsłach.

6. Płukanie nadtlenkiem wodoru

Zapalenie przyzębia jest poważną infekcją dziąseł, która zazwyczaj występuje w wyniku złej higieny jamy ustnej. Może powodować problemy, takie jak bolesność, krwawienie dziąseł i zęby, które są luźne w ich gniazdach.

Autor badania z 2016 roku stwierdził, że płukanie ust nadtlenkiem wodoru pomogło zmniejszyć płytkę nazębną i objawy zapalenia przyzębia.

Ludzie powinni zawsze rozcieńczać spożywczy nadtlenek wodoru z równymi częściami wody. Zamieść roztwór w ustach, ale nie połykaj go.

Środek ten nie jest odpowiedni dla dzieci, ponieważ istnieje ryzyko, że mogą one przypadkowo połknąć mieszaninę.

7. Herbata z mięty pieprzowej

Swishing peppermint tea or sucking on peppermint tea bags may also help temporarily relief pain from a tooth pain.

Naukowcy zauważają, że mięta pieprzowa zawiera związki przeciwbakteryjne i przeciwutleniające. Mentol, aktywny składnik mięty pieprzowej, może mieć również łagodne działanie znieczulające na wrażliwe miejsca.

8. Goździk

Eugenol, który jest jednym z głównych związków w goździkach, może zmniejszyć ból zęba. Wyniki badania klinicznego z 2015 roku wskazały, że osoby, które stosowały eugenol na dziąsła i gniazdo po usunięciu zęba, miały mniejszy ból i stan zapalny podczas gojenia.

Eugenol działa jako środek przeciwbólowy, co oznacza, że znieczula dany obszar. Aby zastosować goździki na ból zęba, namocz zmielone goździki w wodzie, aby uzyskać pastę. Następnie nałóż pastę na ząb lub umieść ją w pustej torebce po herbacie i włóż do ust.

Alternatywnie, delikatnie żując lub ssąc pojedynczy goździk, a następnie pozwalając mu usiąść w pobliżu bolesnego zęba, może pomóc złagodzić ból.

Nie jest to odpowiednie remedium dla dzieci, ponieważ mogą połknąć zbyt dużo goździków. Pojedyncze goździki mogą być kolczaste i bolesne, jeśli osoba je połknie.

9. Czosnek

Przeciwbakteryjne działanie czosnku może pomóc w zabijaniu bakterii w jamie ustnej.

Czosnek jest powszechnym składnikiem gospodarstwa domowego, który niektórzy ludzie używają do łagodzenia bólu zęba.

Allicyna, która jest głównym związkiem w czosnku, ma silne działanie przeciwbakteryjne, które może pomóc w zabiciu bakterii w jamie ustnej, które prowadzą do ubytków i bólu zębów.

Po prostu żucie ząbka czosnku i pozwalając mu siedzieć w pobliżu zęba może pomóc złagodzić ból. Należy jednak pamiętać, że smak surowego czosnku może być zbyt silny dla niektórych osób, więc może to nie być właściwe rozwiązanie dla każdego.

Przyczyny

Próchnica zębów jest bardzo częstą przyczyną bólu zęba. Próchnica zębów może prowadzić do ubytków, jeśli dana osoba nie otrzyma leczenia.

Ubytki występują, gdy kwasy i bakterie przebijają się przez szkliwo i zjadają delikatne tkanki wewnątrz zęba. Może to odsłonić nerw, powodując łagodny do silnego bólu.

Infekcje zatok mogą również powodować ból zęba u niektórych osób. Objaw ten występuje, ponieważ infekcja odpływa z głowy. Objawy takie jak ból i ucisk spowodowane infekcją mogą boleć bardziej w nocy.

Inne potencjalne przyczyny bólu zęba obejmują:

  • utrata wypełnienia
  • ropnie zębów
  • urazy szczęki i żuchwy
  • pojawiający się ząb mądrości lub ząb dorosłego
  • jedzenie utknęło w zębach lub dziąsłach
  • zgrzytanie zębami w nocy
  • choroby dziąseł

Dlaczego niektóre bóle zębów bolą bardziej w nocy?

Ból zęba może być bolesny w ciągu dnia, ale może się wydawać, że nasila się w nocy.

Jednym z powodów, że może to wystąpić jest to, że gdy osoba jest w pozycji leżącej, krew pędzi do głowy. Ta dodatkowa krew w tym obszarze może zwiększyć ból i ciśnienie, które ludzie czują z powodu bólu zęba.

Innym powodem, dla którego wiele bóle czują się gorzej w nocy jest to, że istnieje mniej rozproszenia. Niewiele innych spraw, na których można się skupić poza bólem zęba, może utrudniać zasypianie.

Kiedy należy zgłosić się do dentysty

Stomatolog może zalecić antybiotyki, jeśli w obrębie jamy ustnej występują jakiekolwiek oznaki infekcji.

Osoby z bólem zęba w nocy powinny jak najszybciej udać się do dentysty. Wszelkie domowe środki zaradcze mają na celu jedynie tymczasową ulgę.

Jeśli ból zęba towarzyszy również innym oznakom infekcji, osoba może potrzebować antybiotyków, aby oczyścić infekcję.

Kiedy pęknięty lub próchniejący ząb jest przyczyną bólu, osoba powinna zobaczyć swojego dentystę. Będzie on w stanie znaleźć trwałe rozwiązanie.

Ignorowanie oznak próchnicy, takich jak bolący ząb, może prowadzić do poważniejszych problemów, w tym ropni, chorób dziąseł i utraty zębów.

Podsumowanie

Radzenie sobie z bólem zęba jest bolesnym doświadczeniem. Chociaż wiele domowych środków zaradczych może przynieść tymczasową ulgę i pomóc osobie zasnąć, nie są to rozwiązania trwałe.

Każdy, kto doświadcza bólu zęba przez dłużej niż 1 lub 2 dni bez objawów infekcji zatok, powinien zgłosić się do dentysty w celu uzyskania pełnej diagnozy i leczenia.

Być może będą musieli wyczyścić ubytek lub rozważyć poważniejsze opcje, takie jak kanały korzeniowe lub ekstrakcje zębów.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze