Strona główna Zdrowie Profilaktyka i dobre samopoczucie Przykłady zakażeń bakteryjnych

Przykłady zakażeń bakteryjnych

0
Przykłady zakażeń bakteryjnych

Zakażenia bakteryjne

Bakterie to mikroorganizmy, które ze względu na swój rozmiar są niewidoczne gołym okiem.

Bakterie to mikroorganizmy, które ze względu na swoje rozmiary są niewidoczne gołym okiem. Można je obserwować pod mikroskopem.

Istnieją dwa rodzaje bakterii:

  • bakterie pożyteczne (lub dobre) i
  • szkodliwe (lub złe) bakterie.

Te pożyteczne pozostają w organizmie i pomagają w trawieniu, wytwarzają niektóre witaminy i zwalczają infekcje. Bakterie szkodliwe znajdują się w środowisku i mogą przedostać się do naszego organizmu, gdy mamy z nimi kontakt, powodując choroby, gdy nasza odporność jest słaba. Powodują one infekcje i stąd nazywane są również bakteriami zakaźnymi.

To, jak poważna jest infekcja bakteryjna, zależy od tego, jakie rodzaje bakterii biorą w niej udział. Bakterie najczęściej infekują jelita, skórę, układ oddechowy, w tym płuca, drogi moczowe i pochwę. Istnieje ponad sto infekcji bakteryjnych, ale najczęstsze przykłady są następujące:

  • Bakteryjne zakażenia przewodu pokarmowego: Zatrucie pokarmowe, zwane również zatruciem salmonellowym, jest najczęściej wywoływane przez nietyfoidalne bakterie z rodzaju Salmonella, występujące w przewodzie pokarmowym ludzi i innych zwierząt. Najczęściej występuje po zjedzeniu niedogotowanego drobiu. Infekcja powoduje wzdęcia, biegunkę i wymioty. Infekcje żołądkowo-jelitowe mogą być również wywoływane przez Escherichia coli (E. coli). Korzystny szczep żyje w jelitach, ale szkodliwy szczep powoduje infekcje w żołądku i jelitach. Zakażenie zwykle ustępuje samoistnie, ale czasami może zagrażać życiu. Typowymi objawami są skurcze brzucha, wymioty i biegunka. Bakterie E. coli powszechnie rozprzestrzeniają się poprzez skażoną żywność, a czasem kontakt ręka w rękę. Zakażenie żołądka i jelit bakterią Helicobacter pylori (H. pylori) może prowadzić do przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka i wrzodów żołądka. Zaburzenia te są w większości przypadków przewlekłe i mogą powodować silne bóle brzucha i utratę wagi. Niektóre pokarmy są znane, aby wywołać objawy przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka i wrzodów.
  • Bakteryjne zakażenia płuc: Gruźlica jest chorobą wysoce zakaźną lub zaraźliwą, wywoływaną przez bakterie Mycobacterium tuberculosis (M. tuberculosis). może powodować przewlekły kaszel trwający miesiącami i gorączkę wieczorami; niekiedy kaszel krwią, a wielokrotnie dochodzi do drastycznej utraty masy ciała, dającej wychudzony wygląd. Bakteryjne zapalenie płuc to zakażenie płuc, które może być wywołane przez każdą z bakterii: Streptococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa i inne. Bakterie przenoszą się z osoby zakażonej na osobę zdrową poprzez kaszel lub kichanie. Choroba powoduje wysoką gorączkę, silny kaszel i duszności.
  • Bakteryjne zakażenia pochwy i dróg moczowych: Waginoza bakteryjna to zakażenie pochwy, które może prowadzić do swędzenia pochwy, szarawej, lepkiej wydzieliny z pochwy i bolesnego oddawania moczu. Korzystne i szkodliwe bakterie tworzą normalną florę pochwy. Jeśli liczba szkodliwych bakterii wzrasta w pochwie, prowadzi to do bakteryjnej waginozy. Infekcje dróg moczowych są najczęściej wywoływane przez bakterie. Występują one częściej u kobiet niż u mężczyzn. Obejmują one zapalenie pęcherza moczowego (zakażenie pęcherza moczowego) i zapalenie cewki moczowej (zakażenie cewki moczowej). Wspólne objawy obejmują pieczenie lub bolesne oddawanie moczu, częste wizyty w toalecie, a czasami ból brzucha. Rzeżączka jest drugą najczęściej zgłaszaną bakteryjną infekcją przenoszoną drogą płciową w Stanach Zjednoczonych. Wywoływana jest przez bakterię Neisseria gonorrhoeae i zaraża zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Najczęściej dotyka cewki moczowej, odbytnicy lub gardła, a u kobiet może również dotyczyć szyjki macicy.
  • Bakteryjne zakażenia skóry: Do częstych bakteryjnych zakażeń skóry należą:
    • Cellulitis (opuchnięta i czerwona skóra, która jest zazwyczaj bolesna i ciepła w dotyku)
    • Erysipelas (podobny do cellulitis, ale dotykający górnej lub powierzchownej warstwy skóry)
    • Impetigo (czerwone owrzodzenia na twarzy, które pękają i pokrywają się skorupą, zwłaszcza wokół nosa i ust dziecka oraz na dłoniach i stopach)
    • Folliculitis (małe czerwone lub białe guzki wokół mieszków włosowych)
    • Furuncle (czyrak)
    • Carbuncles (skupisko czyraków)

Wibrioza (nie-cholera) jest infekcją bakteryjną, która zakaża rany. Może być wywołana przez każdy z gatunków Vibrio, które żyją w ciepłej wodzie morskiej: Vibrio vulnificus, Vibrio parahaemolyticus, Vibrio vulnificus i Vibrio alginolyticus. Ludzie zarażają się poprzez spożywanie surowych lub niedogotowanych skorupiaków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj