Czym zajmuje się wątroba?
Obok skóry, wątroba jest największym organem w ludzkim ciele. Kontroluje ona sposób, w jaki organizm rozkłada pożywienie, filtruje toksyny i odgrywa rolę w detoksykacji organizmu. Pomaga zarządzać kilkoma rzeczami, takimi jak:
- Trawienie i rozkład pokarmu
- Produkcja niezbędnych białek, które pomagają naszej krwi krzepnąć
- Magazynowanie glikogenu (cukru), który jest wykorzystywany do produkcji energii
- Tworzenie witaminy D
- Rozkład wielu toksyn i leków
- Usuwanie odpadów z organizmu
Dlaczego człowiek wymaga przeszczepu wątroby?
Wspaniałą rzeczą w wątrobie jest to, że może ona sama się zregenerować po wielu uszkodzeniach. Jeśli jednak uszkodzenie jest zbyt duże, wątroba przestaje funkcjonować. Gdy u danej osoby wystąpią objawy niewydolności wątroby, mogą wystąpić następujące objawy:
- Żółtaczka (żółta skóra i oczy)
- Wymioty
- Drżenie rąk
- Dezorientacja
- Encefalopatia (stan śpiączki)
- Zmęczenie
- Utrata mięśni
- Swędzenie na całym ciele
- Słabe krzepnięcie krwi
- Opuchlizna nad nogami
- Wodobrzusze (nieprawidłowe gromadzenie się płynu w jamie brzusznej)
- Krwawienie z przełyku (wpustu), żołądka lub odbytnicy
W pewnym momencie, będzie etap, w którym żadne leczenie nie może pomóc wątrobie funkcjonować prawidłowo. Gdy choroba wątroby osiągnie pewien stopień zaawansowania, nie ma innej możliwości, jak tylko jej zastąpienie. Nazywa się to przeszczepem wątroby (LT) i jest to jedyny sposób na uratowanie życia danej osoby.
Kiedy lekarz zasugeruje przeszczep wątroby?
Kiedy wątroba ulega poważnemu uszkodzeniu z bliznowaceniem, nie może się sama wyleczyć. To stadium nazywane jest marskością wątroby. Gdy choroba wątroby zaczyna się pogarszać, osoba może wykazywać objawy takie jak:
- Niewydolność wątroby: Wątroba zawodzi, gdy nie jest w stanie wykonywać normalnych funkcji, które są niezbędne do utrzymania człowieka przy życiu.
- Wysokie ciśnienie krwi w żyle wrotnej: Blizny w wątrobie zatrzymuje krew z przepływu przez nią normalnie. Prowadzi to do wzrostu ciśnienia we krwi w żyle wrotnej (żyle, która zasila wątrobę). Objawia się to wymiotami wypełnionymi krwią i krwią w stolcu.
- Hepatocellular carcinoma (rak wątroby): Może rozwijać się w obrębie zbliznowaciałej wątroby.
Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej lub specjalista, który leczy problemy żołądkowe (gastroenterolodzy) skieruje pacjenta na ocenę przeszczepu do dużego ośrodka medycznego.