sobota, 13 kwietnia, 2024
Strona głównaAktywność fizycznaFitnessJakie są wczesne objawy cukrzycy typu 2?

Jakie są wczesne objawy cukrzycy typu 2?

Cukrzyca typu 2 powoduje, że poziom cukru we krwi danej osoby staje się zbyt wysoki. Rozpoznanie wczesnych oznak i objawów tego przewlekłego schorzenia może spowodować, że dana osoba szybciej rozpocznie leczenie, co zmniejsza ryzyko poważnych powikłań.

Cukrzyca typu 2 jest powszechnym schorzeniem. W raporcie z 2017 roku Centers for Disease Control and Prevention (CDC) stwierdzono, że 30,3 miliona dorosłych w Stanach Zjednoczonych choruje na cukrzycę. W raporcie oszacowano również, że kolejne 84,1 miliona dorosłych mieszkańców USA ma prediabetes.

Osoby z prediabetes mają wyższy niż normalny poziom cukru we krwi, ale lekarze nie uważają ich jeszcze za chorych na cukrzycę. Według CDC, osoby z prediabetes często rozwijają cukrzycę typu 2 w ciągu 5 lat, jeśli nie otrzymają leczenia.

Początek cukrzycy typu 2 może być stopniowy, a objawy mogą być łagodne podczas wczesnych etapów. W rezultacie, wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że cierpi na ten stan.

W tym artykule przyglądamy się wczesnym oznakom i objawom cukrzycy typu 2 oraz znaczeniu wczesnej diagnozy. Omawiamy również czynniki ryzyka rozwoju tego schorzenia.

Wczesne oznaki i objawy

Wczesne oznaki i objawy cukrzycy typu 2 mogą obejmować:

1. Częste oddawanie moczu

Kiedy poziom cukru we krwi jest wysoki, nerki próbują usunąć jego nadmiar poprzez filtrowanie go z krwi. Może to prowadzić do konieczności częstszego oddawania moczu, szczególnie w nocy.

2. Zwiększone pragnienie

Częste oddawanie moczu, które jest niezbędne do usunięcia nadmiaru cukru z krwi, może powodować utratę przez organizm dodatkowej ilości wody. Z czasem może to spowodować odwodnienie i doprowadzić do tego, że dana osoba będzie odczuwała większe pragnienie niż zwykle.

3. Ciągłe uczucie głodu

Stały głód lub pragnienie mogą być wczesnymi objawami cukrzycy typu 2.

Osoby z cukrzycą często nie otrzymują wystarczającej ilości energii z jedzenia, które spożywają.

Układ trawienny rozkłada pokarm na cukier prosty zwany glukozą, który organizm wykorzystuje jako paliwo. U osób z cukrzycą niewystarczająca ilość tej glukozy przemieszcza się z krwiobiegu do komórek organizmu.

W rezultacie, osoby z cukrzycą typu 2 często czują się stale głodne, niezależnie od tego, jak niedawno jadły.

4. Uczucie bardzo dużego zmęczenia

Cukrzyca typu 2 może mieć wpływ na poziom energii u danej osoby i powodować uczucie dużego zmęczenia lub znużenia. Zmęczenie to występuje w wyniku niewystarczającej ilości cukru przemieszczającego się z krwiobiegu do komórek ciała.

5. Niewyraźne widzenie

Nadmiar cukru we krwi może uszkodzić drobne naczynia krwionośne w oczach, co może powodować nieostre widzenie. To nieostre widzenie może wystąpić w jednym lub obu oczach i może pojawiać się i znikać.

Jeśli osoba z cukrzycą przechodzi bez leczenia, uszkodzenie tych naczyń krwionośnych może stać się bardziej poważne, a trwała utrata wzroku może w końcu wystąpić.

6. Powolne gojenie się ran i skaleczeń

Wysoki poziom cukru we krwi może uszkadzać nerwy i naczynia krwionośne organizmu, co może upośledzać krążenie krwi. W rezultacie, nawet niewielkie skaleczenia i rany mogą wymagać tygodni lub miesięcy, aby się zagoić. Powolne gojenie się ran zwiększa również ryzyko infekcji.

7. Mrowienie, drętwienie lub ból w dłoniach lub stopach

Wysoki poziom cukru we krwi może wpływać na krążenie krwi i uszkadzać nerwy organizmu. U osób z cukrzycą typu 2, może to prowadzić do bólu lub uczucia mrowienia lub drętwienia w dłoniach i stopach.

Stan ten jest znany jako neuropatia, i może pogorszyć się w czasie i prowadzić do bardziej poważnych powikłań, jeśli osoba nie uzyskać leczenie dla ich cukrzycy.

8. Plamy ciemnej skóry

Płaty ciemnej skóry tworzące się na załamaniach szyi, pachy lub pachwiny mogą również oznaczać podwyższone ryzyko cukrzycy. Plamy te mogą być bardzo miękkie i aksamitne w dotyku.

Ten stan skóry jest znany jako acanthosis nigricans.

9. Swędzenie i infekcje drożdżakowe

Nadmiar cukru we krwi i moczu stanowi pokarm dla drożdży, co może prowadzić do zakażenia. Infekcje drożdżakowe mają tendencję do występowania na ciepłych, wilgotnych obszarach skóry, takich jak usta, okolice narządów płciowych i pachy.

Dotknięte obszary są zwykle swędzące, ale osoba może również doświadczyć pieczenia, zaczerwienienia i bolesności.

Znaczenie wczesnej diagnozy

Wczesna diagnoza może pomóc w zapobieganiu powikłaniom.

Rozpoznanie wczesnych objawów cukrzycy typu 2 może pozwolić osobie na wcześniejsze postawienie diagnozy i podjęcie leczenia. Uzyskanie odpowiedniego leczenia, wprowadzenie zmian w stylu życia i kontrolowanie poziomu cukru we krwi może znacznie poprawić stan zdrowia i jakość życia danej osoby oraz zmniejszyć ryzyko powikłań.

Bez leczenia, utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do poważnych, a czasem zagrażających życiu powikłań, w tym:

  • choroby serca
  • udar mózgu
  • uszkodzenie nerwów, lub neuropatia
  • problemy ze stopami
  • choroba nerek, która może spowodować, że osoba będzie potrzebowała dializy
  • choroba oczu lub utrata wzroku
  • problemy seksualne zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet

Nieleczona cukrzyca może również prowadzić do hiperosmolarnego hiperglikemicznego zespołu nieketotycznego (HHNS), który powoduje ciężki i uporczywy wzrost poziomu cukru we krwi. Choroba lub infekcja zazwyczaj wywołuje HHNS, który może wymagać hospitalizacji. To nagłe powikłanie zwykle dotyka osoby starsze.

Utrzymanie poziomu cukru we krwi pod kontrolą jest kluczowe dla zapobiegania niektórym z tych powikłań. Im dłużej poziom cukru we krwi pozostaje niekontrolowany, tym większe ryzyko wystąpienia innych problemów zdrowotnych.

Czynniki ryzyka dla cukrzycy typu 2

Każdy może rozwinąć cukrzycę typu 2, ale pewne czynniki mogą zwiększyć ryzyko danej osoby. Te czynniki ryzyka obejmują:

  • bycie w wieku 45 lat lub starszym
  • prowadzenie siedzącego trybu życia
  • nadwaga lub otyłość
  • stosowanie niezdrowej diety
  • występowanie cukrzycy w rodzinie
  • posiadanie zespołu policystycznych jajników (PCOS)
  • występowanie w przeszłości cukrzycy ciążowej, chorób serca lub udaru mózgu
  • posiadanie prediabetes
  • pochodzenie afroamerykańskie, rdzenne z Alaski, latynoskie lub hispanoamerykańskie, indiańskie, azjatyckie, hawajskie lub z Wysp Pacyfiku

Cukrzyca typu 2 jest powszechnym schorzeniem, które powoduje wysoki poziom cukru we krwi. Wczesne oznaki i objawy mogą obejmować częste oddawanie moczu, zwiększone pragnienie, uczucie zmęczenia i głodu, problemy ze wzrokiem, powolne gojenie się ran i infekcje drożdżakowe.

Każdy, kto doświadcza możliwych oznak i objawów cukrzycy, powinien zgłosić się do lekarza w celu oceny, zwłaszcza jeśli ma inne czynniki ryzyka rozwoju tego stanu. Wczesne wykrycie i leczenie cukrzycy typu 2 może poprawić jakość życia danej osoby i zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze