Nie wszystkie rany goją się w tym samym tempie.
Jakie są cztery etapy gojenia się ran?
Gojenie się ran jest złożonym procesem, który przebiega w czterech etapach w sposób zorganizowany. Są to następujące fazy gojenia się ran
Hemostaza: Jest to etap, w którym krew wydostaje się z rany. Krwawienie zostaje zatrzymane poprzez utworzenie skrzepu krwi (trombusa). Skrzep ten składa się głównie ze składników krwi, które są znane jako płytki krwi.
Zapalenie: Podczas tej fazy uszkodzone naczynia krwionośne w ranie wydzielają płyn, który powoduje obrzęk rany. Podczas fazy zapalnej rozpoczyna się proces naprawy rany, a uszkodzone komórki i bakterie zostają usunięte z rany. Proces ten zatrzymuje dalsze krwawienie, a także zapobiega infekcji.
Proliferacja: W tej fazie dochodzi do tworzenia się nowej tkanki (tzw. tkanki ziarninowej), która obkurcza się wraz z raną. Rozwija się również nowa sieć naczyń krwionośnych, które dostarczają tlen do wzrostu nowych tkanek w ranie.
Dojrzewanie (remodeling tkanki): Komórki, które gromadziły się w ranie w celu jej naprawy, zostają usunięte, a rana się zamyka.
Jakie czynniki wpływają na gojenie się ran?
Nie wszystkie rany goją się w tym samym tempie. Niektóre czynniki wpływają na sposób gojenia się rany:
Wiek: Odpowiedź zapalna organizmu generalnie zmniejsza się wraz ze starzeniem się. Może to spowolnić proces gojenia się rany.
Rodzaj rany: Głębsze i dłuższe rany wymagają więcej czasu, aby się zagoić. Również nieregularne lub zanieczyszczone rany mogą goić się dłużej w porównaniu z czystymi ranami.
Zakażenie: Inwazja otwartej rany przez drobnoustroje takie jak bakterie utrudnia proces gojenia się rany.
Złe odżywianie: Brak białek i innych składników odżywczych w diecie może opóźnić gojenie się ran.
Wilgotność skóry: Wilgoć przy ranie jest istotnym czynnikiem niezbędnym do fazy proliferacyjnej gojenia się ran. Dlatego podczas procesu gojenia należy pić dużo wody, która nawilży ranę.
Słabe krążenie krwi: Ponieważ krew dostarcza do rany wszystkie niezbędne składniki odżywcze wymagane do jej gojenia, słabe krążenie krwi może prowadzić do opóźnionego gojenia się rany.
Problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca i otyłość, mogą opóźniać gojenie się ran.
Niektóre leki mogą mieć wpływ na gojenie się ran.
Stres może opóźniać gojenie się rany.
Palenie papierosów może zmniejszyć przepływ krwi, a tym samym opóźnić gojenie się rany.
Nadużywanie alkoholu szkodzi ogólnemu zdrowiu i może opóźniać gojenie się ran.
Osłabiona odporność organizmu, np. w przypadku AIDS, może spowolnić proces gojenia się rany.
Kiedy należy wezwać lekarza w związku z raną?
Po opatrzeniu rany i wykonaniu wszystkich czynności związanych z jej pielęgnacją, należy obserwować ranę przez kilka dni, aż do całkowitego zagojenia. Zadzwoń do lekarza, jeśli czujesz, że rana uległa zakażeniu. Zwracaj uwagę na oznaki zakażenia:
Zaczerwienienie, obrzęk, ciepło lub zwiększenie bólu wokół rany
Z rany sączy się ropa
Krwawienie z rany, które nie ustępuje nawet pod wpływem ucisku
Gorączka