poniedziałek, 15 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwościCzy olej z siemienia lnianego leczy suchość oczu?

Czy olej z siemienia lnianego leczy suchość oczu?

Suche oczy to powszechny problem, który może powodować, że twoje oczy czują się drapiące, podrażnione i wrażliwe. Może również wystąpić niewyraźne widzenie.

Stan ten może wystąpić, gdy twoje oczy nie wytwarzają wystarczającej ilości łez lub gdy łzy, które wytwarzasz, nie dostarczają wystarczającej ilości wilgoci do twoich oczu. Czasami suchość oczu jest tymczasowa i spowodowana takimi czynnikami jak przebywanie na zewnątrz w wietrzny dzień lub pozostawienie kontaktów na zbyt długo. Suchość oczu może być jednak również przewlekła.

Niektórzy ludzie znajdują ulgę dla przewlekłej suchości oczu z ponad-the-counter krople do oczu, ale te krople nie są rozwiązaniem dla wszystkich.

Istnieje wiele różnych opcji, które mogą pomóc w zarządzaniu przewlekłą suchość oczu. Jedną z popularnych opcji alternatywnych jest olej lniany. Olej lniany jest olejem wykonanym z tłoczonych i mielonych nasion lnu. Jest on czasami nazywany olejem lnianym i jest znany jako źródło kwasów tłuszczowych omega-3.

Niektóre dowody sugerują, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być korzystne dla osób z przewlekłą suchością oczu. Ten związek jest dlaczego niektórzy ludzie donoszą, że olej lniany pomaga im złagodzić suchość oczu.

Korzyści z przyjmowania oleju lnianego w leczeniu suchych oczu

Olej z nasion lnu zawiera duże ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Jednym z ważnych kwasów tłuszczowych omega-3 jest kwas alfa-linolenowy (ALA). Ponieważ ALA ulega rozkładowi podczas trawienia, organizm przekształca go w dwa różne kwasy tłuszczowe omega: kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA).

Twój organizm wykorzystuje DHA i EPA do ochrony błon komórkowych. Badania nad pełnymi korzyściami płynącymi z kwasów tłuszczowych omega-3 wciąż trwają. Jednak badania, które zostały przeprowadzone wskazują, że istnieje wiele pozytywnych efektów zdrowotnych związanych z kwasami tłuszczowymi omega-3.

Możliwe korzyści z kwasów tłuszczowych omega-3 znajdujących się w oleju lnianym w leczeniu suchych oczu omówiono poniżej.

Zwiększona produkcja zdrowych łez

Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą pomóc gruczołom w Twoich oczach zwanym gruczołami meibomianowymi lepiej pracować. Gruczoły te produkują oleistą część łez. Poprawa funkcjonowania Twoich gruczołów meibomijskich zwiększa produkcję tłustej części łez. Może to złagodzić objawy suchego oka.

Zmniejszony stan zapalny

Suche oczy mogą powodować opuchliznę powiek i na powierzchni oczu. To może sprawić, że suche oczy poczują się gorzej i doprowadzić do jeszcze większej opuchlizny. Kwasy tłuszczowe omega-3 są znane z tego, że zmniejszają stan zapalny. To może zatrzymać cykl zapalenia i złagodzić objawy suchego oka.

Uregulowany poziom hormonów

Suchość oczu może być czasami spowodowana przez niezrównoważone hormony. Kwasy tłuszczowe omega-3 zostały powiązane z bardziej stabilną produkcją hormonów i ich regulacją. Może to poprawić suchość oczu i poprawić ogólny stan zdrowia oczu.

Potencjalne ryzyko i skutki uboczne

Istnieją pewne zagrożenia, o których powinieneś wiedzieć, zanim spróbujesz oleju lnianego na suche oczy. Dodatkowo, wiele twierdzeń dotyczących oleju lnianego nadal wymaga badań.

Po prostu nie ma wystarczającej ilości danych, aby powiedzieć, jak dobrze olej lniany działa na przewlekłą suchość oczu. Na przykład, niektóre badania wykazały, że kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w oleju lnianym mogą złagodzić suchość oczu, ale inne badania wykazały, że nie jest on bardziej skuteczny niż placebo.

Inne zagrożenia obejmują:

  • Interakcje lekowe. Niebezpieczne jest przyjmowanie oleju lnianego z kilkoma lekami na receptę, w tym lekami rozrzedzającymi krew, regulatorami poziomu cukru we krwi, lekami na ciśnienie krwi i lekami na receptę, które wpływają na poziom estrogenów. Aspiryna i niektóre niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs) mogą również wchodzić w interakcje z olejem lnianym.
  • Niski poziom cukru we krwi. Olej z siemienia lnianego może obniżyć poziom cukru we krwi. Ludzie z warunkami, które wpływają na poziom cukru we krwi lub którzy biorą leki regulujące poziom cukru we krwi mogą nie być w stanie używać oleju lnianego.
  • Zwiększone krwawienie. Olej lniany może powodować łatwiejsze krwawienie niż w innym przypadku.
  • Niskie ciśnienie krwi. Możesz doświadczyć spadku ciśnienia krwi od przyjmowania oleju lnianego. Może to być niebezpieczne, jeśli ciśnienie krwi było już niskie lub jeśli przyjmujesz leki, które obniżają ciśnienie krwi.
  • Brak gwarancji jakości. Olej z nasion lnu nie jest regulowany przez Food and Drug Administration. Oznacza to, że nie istnieją żadne normy i przepisy dotyczące zawartości suplementów i produktów z olejem lnianym.
  • Alergie. Jak w przypadku każdego pokarmu lub suplementu, możliwe jest uczulenie na olej lniany. Ważne jest, aby obserwować wszelkie oznaki reakcji alergicznej, gdy po raz pierwszy zaczynasz używać oleju lnianego. Należy natychmiast zaprzestać jego stosowania, jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy alergii.

Jak przyjmować olej lniany na suche oczy

Ostrzeżenie

Nie należy nakładać oleju lnianego bezpośrednio na oczy lub w ich pobliżu. Nie jest to uważane za bezpieczne i może powodować podrażnienia, jak również inne objawy.

Dodatkowo, porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia przed jego spożyciem.

Musisz spożywać olej lniany, aby używać go do leczenia suchych oczu. Nie ma oficjalnego zalecanego dawkowania oleju lnianego. Porozmawiaj z pracownikiem służby zdrowia przed podjęciem oleju lnianego, aby zobaczyć, czy mają one zalecaną maksymalną dawkę dla Twojego zdrowia i sytuacji.

Dla wielu ludzi, jednym z najlepszych sposobów, aby uzyskać olej lniany jest jeść go jako część ich diety. Nie można gotować z olejem lnianym, ale można go używać jako bazy olejowej do sosów sałatkowych i sosów.

Olej lniany może być również dodawany do smoothies, jogurtów, owsianki i innych pokarmów. Olej lniany jest również już składnikiem niektórych produktów. Można znaleźć płatki śniadaniowe, batony odżywcze i inne pakowane produkty spożywcze, które zawierają olej lniany.

Możesz również użyć oleju lnianego jako suplementu. Jest on dostępny w formie kapsułek i płynów. Suplementy z olejem lnianym będą miały dołączone zalecenia dotyczące dawkowania.

Ale zalecenia dotyczące dawkowania często będą się różnić, ponieważ różne suplementy są sformułowane tak, aby zawierały różne ilości oleju lnianego. Należy pamiętać, że suplementy nie są ściśle monitorowane przez FDA, więc mogą zawierać nieprawidłową ilość składników aktywnych lub składników, które nie są wymienione na etykiecie.

Gdzie można dostać produkty z olejem lnianym w leczeniu suchych oczu

Olej lniany można znaleźć w sklepach spożywczych, sklepach z naturalną żywnością i drogeriach.

Kupuj produkty z olejem lnianym online.

Olej lniany vs. olej rybi na suche oczy

Olej rybny i olej lniany zarówno zawierają wysokie ilości kwasów tłuszczowych omega-3. Możesz uzyskać korzyści z kwasów tłuszczowych omega-3 z każdego z tych źródeł. Jednak olej rybny zawiera kwas dokozaheksaenowy (DHA) i kwas eikozapentaenowy (EPA), podczas gdy olej lniany zawiera kwas alfa-linolenowy (ALA).

Kiedy spożywasz olej lniany, twoje ciało przekształca ALA w DHA i EPA. Twoje ciało nie musi nic przekształcać, gdy spożywasz olej rybny. Oznacza to, że twoje ciało może wykorzystać więcej kwasów tłuszczowych omega-3, a to może oznaczać, że zobaczysz więcej ulgi suchego oka z oleju rybnego niż z oleju lnianego.

Jednak to nie znaczy, że olej rybny jest właściwym wyborem dla każdego z suchymi oczami. Ludzie, którzy przestrzegają wegetariańskich i wegańskich diet, na przykład, są mało prawdopodobne, aby chcieć wziąć suplementy oleju rybnego. W tym przypadku, olej lniany może być doskonałym wyborem. Ponadto, niektórzy ludzie uważają, że suplementy z olejem rybnym mają posmak i wolą smak oleju lnianego.

Wnioski

Olej lniany jest bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3. Istnieją pewne dowody wskazujące na to, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą być korzystne dla osób z suchymi oczami. Kwasy tłuszczowe omega-3 mogą złagodzić suchość oczu poprzez zwiększenie zdrowej produkcji łez, zmniejszenie stanu zapalnego i zrównoważenie hormonów.

Jednak te twierdzenia wymagają więcej badań. Ważne jest, aby zachować ostrożność podczas przyjmowania oleju lnianego na suche oczy. Przed zażyciem oleju lnianego lub jakiegokolwiek innego suplementu należy skonsultować się z lekarzem specjalistą.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze