piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczneSposoby na stworzenie trwałego związku

Sposoby na stworzenie trwałego związku

Trzy najczęstsze powody rozwodów to brak zaangażowania lub oddalanie się od siebie, niewierność i konflikty/kłótnie. Odporność w małżeństwie to zdolność do „odbicia się” lub odzyskania sił po trudnych doświadczeniach. Zawsze będą wyzwania, zranienia, nieporozumienia, kłótnie, niezaspokojone potrzeby i błędy. W odpornym małżeństwie będziecie stawiać im czoła i wspólnie przez nie przechodzić. Nie wszystkie małżeństwa mogą być odporne, ale wiele z nich, które doprowadzają do rozwodu, mogło zostać wzmocnionych dzięki tym wskazówkom.

Odporne małżeństwa wymagają pracy i wytrwałości. Nie ma łatwych małżeństw. Alternatywą jest rozwód. Jednak rozwód jest trwałym rozwiązaniem tego, co może być tymczasowym problemem. Kiedy składaliście przysięgę małżeńską, zamierzaliście przejść przez trudne chwile. Teraz te trudne czasy nadeszły i jesteś przytłoczony, zły, przestraszony lub czujesz się beznadziejnie. Zanim zadzwonisz do prawnika i zanim zaczniesz wpisywać w google hasło „rozwód”, zastanów się, czy możesz naprawić swój związek. Nie będzie to łatwe, ale zaoszczędzi ci to bólu serca i życiowego kryzysu związanego z rozwodem.

Nie pozwól, by narosły urazy.

Zbyt często zamiatamy urazy pod dywan, ponieważ zmierzenie się z nimi jest zbyt przerażające. Nie popełniaj błędu myśląc, że problemy po prostu znikną lub że zajmiesz się nimi w późniejszym czasie, np. gdy dzieci podrosną. Taka strategia nigdy się nie sprawdza. Nie ignoruj wczesnych sygnałów ostrzegawczych. Małe problemy wymagają o wiele mniej walki niż góra problemów nagromadzonych przez miesiące i lata.

Bądź odpowiedzialny za swój udział w kłopotach.

Przyjmij odpowiedzialność, jeśli problem dotyczy ciebie. Jeśli uczciwie i szczerze przyznasz się do swojego udziału w problemach, twój współmałżonek będzie bardziej skłonny stawić czoła także swoim. Zanim zrzucisz całą winę na współmałżonka, zajrzyj w głąb siebie. Bądź otwarty i przejrzysty, jeśli chodzi o twoje samopoczucie, a jeśli masz żal lub prośby, mów o nich. Przeproś, jeśli to konieczne. Przyznawaj się do nieporozumień, zwłaszcza tych, za które jesteś odpowiedzialny.

Niewierność może wstrząsnąć fundamentami waszego małżeństwa. Jednak dzięki waszej ciężkiej pracy i zaangażowaniu, małżeństwo może się odbudować. Przyznaj, że masz problemy z zaufaniem, jeśli takowe istnieją, i porozmawiaj o tym, jak odbudować zaufanie i jak pielęgnować wzajemny szacunek. W ten sposób zapraszasz współmałżonka do wspólnej pracy nad naprawą waszego związku. Nie możecie zrobić tego sami. Musicie współpracować.

Przeanalizuj swoje oczekiwania wobec związku i współmałżonka.

Czy twoje oczekiwania są realistyczne? A co z oczekiwaniami współmałżonka? Czy zmieniły się one od czasu, gdy urodziły się dzieci, rozpoczęliście karierę zawodową lub przeszliście na emeryturę? Nie oczekuj, że twój partner bardzo się zmieni! Akceptuj współmałżonka takim, jakim jest, z jego wadami i wszystkimi innymi. Oznacza to pozwolenie współmałżonkowi na bycie sobą, chyba że ma on motywację, by coś zmienić. Rozpoznaj problemy, na które nie masz wpływu. Nie możesz zmusić współmałżonka do zmiany, ale możesz pracować nad własnym rozwojem osobistym i zmianą. Na przykład, nie możesz kontrolować uzależnienia alkoholika, ale możesz zmienić swoje zachowania, ucząc się o nich na terapii. Trzeźwość będzie wyborem, którego dokona lub nie dokona twój współmałżonek.

Wyznaczcie sobie co tydzień godzinę ciszy, aby sprawdzić, co u was słychać.

Daj sobie nawzajem czas na rozmowę, podczas gdy ty słuchasz uważnie i z empatią. Aby zachęcić partnera do większego otwarcia się, zadawaj pytania. Słuchaj bez planowania swojej riposty, kiedy partner mówi. Pokaż, że rozumiesz, co powiedział, powtarzając to, co wydaje ci się, że zrozumiałeś. Pozwól partnerowi poczuć się wysłuchanym i zrozumianym. Tylko wtedy będzie otwarty na słuchanie Ciebie.

Porozmawiaj o swoich wartościach i o tym, co jest dla ciebie ważne w życiu.

Rozmawiajcie o swoich celach na przyszłość i o tym, jak możecie się wspierać, abyście oboje osiągnęli swoje cele. Kultywujcie głęboką przyjaźń, która jest podstawą małżeństwa.

Stańcie się lepsi we wspólnym rozwiązywaniu problemów.

Czasami możesz pójść na kompromis, aby zachować pokój. Wybierzcie swoje bitwy. Nie w każdej sprawie trzeba walczyć i wygrywać. Ważne sprawy, takie jak zarządzanie pieniędzmi, rodzicielstwo czy kariera, wymagają dobrych umiejętności rozwiązywania problemów. Częściej niż rzadziej można znaleźć rozwiązanie korzystne dla obu stron.

Nie bądź kolekcjonerem złych doświadczeń.

Odpuść sobie urazy. Trzymanie się gniewu jest toksyczne dla ciebie i dla związku. Praktykuj przebaczenie i rozwijaj kulturę przebaczenia w swoim związku.

Znajdź czas na zabawę.

Jeśli czujesz, że się rozproszyliście, zaplanuj kilka randek, tak jak wtedy, gdy byliście w trakcie zalotów. Róbcie razem nowe rzeczy. Wyznaczcie sobie czas, który będziecie spędzać razem co tydzień, robiąc coś, co sprawia wam przyjemność.

Nie czekaj, aż będzie za późno, aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Smutną statystyką jest to, że większość par szuka poradnictwa małżeńskiego o 6 lat za późno. Terapia może pomóc wam obojgu nauczyć się umiejętności dobrego słuchania i tego, kiedy wziąć oddech. Możecie również nauczyć się pewnych strategii uspokajających, które umożliwią racjonalne dyskusje i podejmowanie rozsądnych decyzji.

Niektóre małżeństwa nie są w stanie przetrwać burzy, a wszystkie te narzędzia mogą nie wystarczyć, aby je uratować. Jeśli po zrobieniu wszystkiego, co powyżej, okaże się, że waszego związku nie da się uratować, będziecie wiedzieć, że nie zostawiliście kamienia na kamieniu. Jeśli rozwód jest jedyną opcją, wybierz pełen szacunku proces, taki jak mediacja lub rozwód kooperacyjny.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze