Czy jesteś dobry w długoterminowym planowaniu? Czy potrafisz trzymać się celu, nawet jeśli droga do niego jest długa i nudna?
A może jesteś kimś, kto jest bardziej impulsywny? Czy żyjesz chwilą, nawet jeśli na dłuższą metę może to nie być dla Ciebie najlepsze?
Wszyscy różnimy się pod względem samoregulacji zachowań, którą potocznie nazywamy samokontrolą, lub na odwrót – impulsywnością. Prawdopodobnie słyszałeś o słynnym teście Marshmallow, przeprowadzonym w latach 60-tych, w którym badacze odkryli, że można wykryć różnice w samokontroli u małych dzieci (czy chciały dostać marshmallow teraz, czy też mogły poczekać, by otrzymać podwójną nagrodę). Co najciekawsze, te różnice w samokontroli wiązały się z szerokim wachlarzem wyników życiowych w okresie dorastania tych dzieci, od używania substancji po osiągnięcia edukacyjne. Okazuje się, że nasza zdolność do opóźniania gratyfikacji jest ważna dla wielu rzeczy, na których nam zależy.
Teraz badacze zrobili kolejny duży krok naprzód w zrozumieniu samokontroli.
W jednym z największych badań, jakie kiedykolwiek przeprowadzono, międzynarodowy zespół naukowców, któremu przewodzę, zebrał dane od prawie 1,5 miliona ludzi i zidentyfikował setki genów, które wpływają na samoregulację.
Wykorzystując te odkrycia, stworzyliśmy genetyczne wyniki, które zsumowały, jak wiele miejsc w genomie związanych z samoregulacją nosi dana osoba. Wyniki te przewidują szeroki zakres ważnych wyników życiowych. Osoby, które mają wyższe genetyczne predyspozycje do samokontroli, mają niższe wskaźniki problemów behawioralnych w dzieciństwie, używania substancji, uzależnień, otyłości i zakażenia wirusem HIV. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że ukończą one studia i będą zatrudnione. Wyniki genetyczne odpowiadają za około 10 procent zmienności wyników związanych z samokontrolą, co stanowi wielkość efektu podobną do innych ważnych czynników społecznych, takich jak niekorzystna sytuacja w sąsiedztwie czy poziom dochodów rodziny. Jest to jeden z najsilniejszych genetycznych predyktorów jakiegokolwiek zachowania.
Odkrycia te nie oznaczają, że niektórzy ludzie są skazani na rozwijanie problemów. DNA to nie przeznaczenie. Ale pokazują, że nasze geny wpływają na sposób, w jaki nasz mózg jest okablowany, co wpływa na naszą naturalną tendencję do samokontroli lub impulsywności. To, jak ta tendencja się objawia, może mieć daleko idące skutki dla wszystkich aspektów naszego życia.
Ale ważne jest, aby pamiętać, że impulsywność, jak wszystkie cechy behawioralne, niekoniecznie jest dobra lub zła. Bycie zbyt impulsywnym może powodować problemy, ale dyrektorzy generalni, przedsiębiorcy i piloci myśliwców mają tendencję do podejmowania większego ryzyka. Kluczem jest zrozumienie swojej naturalnej skłonności, dzięki czemu można pracować nad uniknięciem potencjalnych wyzwań i wykorzystać swoje unikalne atuty.