sobota, 13 kwietnia, 2024
Strona głównaUrodaPoradyZdrowe paznokcie to mocne paznokcie

Zdrowe paznokcie to mocne paznokcie

Wygląd i siła Twoich paznokci są dobrymi wskaźnikami ich ogólnego stanu zdrowia. Zdrowo wyglądające paznokcie to zazwyczaj mocne paznokcie.

Czy twoje paznokcie są takie jakie chcesz aby były, czy może są łamliwe? Czy łatwo się łamią lub nigdy nie rosną? Jeśli nie są w najlepszym stanie, to nie jesteś sama. Oczywiście, istnieją sposoby na zakamuflowanie stanu Twoich paznokci za pomocą lakieru, żeli, a nawet akryli. Ale czy wiesz, że jest kilka nawyków, które możesz wypracować, aby naprawdę zmienić stan swoich paznokci?

6 wskazówek, które pomogą Ci wzmocnić paznokcie

Właściwe odżywianie dla mocnych paznokci

Podobnie jak nasza skóra i włosy, zdrowie paznokci jest również związane z dietą. Jeśli twoje paznokcie są kruche i słabe, to warto sprawdzić ile białka spożywasz. Twoje paznokcie składają się z białka, więc jeśli nie masz go wystarczająco dużo w swojej diecie, będzie to miało odzwierciedlenie w Twoich paznokciach. Koktajle proteinowe są świetnym sposobem na dodanie niezbędnego białka do diety, podobnie jak jajka, mięso, ryby, fasola i rośliny strączkowe. Jeśli twoje paznokcie są słabe i łamliwe, zwracaj uwagę na produkty, które spożywasz. Oczywiście mogą istnieć inne powody, dla których paznokcie mogą nie być mocne. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli martwisz się o krążenie lub masz przewlekłe problemy z palcami i paznokciami.

Regularna pielęgnacja to podstawa

Regularne przycinanie paznokci pomoże utrzymać je w dobrej kondycji. Jeśli pozwolisz paznokciom stale rosnąć bez przycinania, staną się one szorstkie i poszarpane. W takiej sytuacji istnieje większe prawdopodobieństwo, że staną się słabe lub będą się łamać. Pomyśl o swoich paznokciach w taki sam sposób jak o swoich włosach. Regularne obcinanie paznokci pomoże usunąć słabsze, uszkodzone obszary, które powstają na ich końcach, zachęcając resztę paznokcia do wzmocnienia się. W rezultacie paznokcie będą wyglądały świeżo i zdrowo.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek dotyczących przycinania:

  • Upewnij się, że masz obcinaczki lub nożyczki do paznokci, które są ostre i przeznaczone do paznokci. Innymi słowy, zwykłe, stare nożyczki nie są odpowiednim narzędziem.
  • Nie przycinaj paznokci zbyt krótko. Zbyt krótkie paznokcie to ryzyko pojawienia się odrostów, a wszyscy wiemy, że nie są one przyjemne. Są po prostu zbyt kuszące, aby je dłubać lub obgryzać i, niestety, jeśli to zrobisz, ryzykujesz infekcją, nie wspominając już o brzydko wyglądających paznokciach.
  • Niech białe krawędzie paznokci będą twoim przewodnikiem i nigdy nie obcinaj ich poza tym obszarem. Po obcięciu zawsze powinny być widoczne białe krawędzie.

Jest dobry i zły sposób na pilnikowanie

Tak, coś tak prostego jak opiłowywanie paznokci może w rzeczywistości je osłabić, jeśli nie robi się tego prawidłowo. Ważne jest aby wybrać szmergiel do opiłowywania paznokci. Są one dostępne w drobnych lub oczywiście tekstury, podobne do papieru ściernego. Kiedy opiłowujesz paznokcie nie powinieneś nigdy opiłowywać ich tam i z powrotem, tak jakbyś piłował paznokcie. Pilnik należy zawsze opiłowywać w jednym kierunku. I rób to w sposób delikatny. Pamiętaj, że twoim celem jest wzmocnienie paznokcia poprzez usunięcie poszarpanych miejsc tak aby się nie rozdwajały i nie strzępiły. Jeśli pilnik jest zbyt twardy lub wykonuje ruchy w przód i w tył, istnieje ryzyko uszkodzenia włókien paznokcia, co prowadzi do jego dalszego osłabienia. Regularne i delikatne opiłowywanie paznokci sprawi, że będą one w dobrej kondycji i będą mniej podatne na rozdwajanie.

Nawilżaj i odżywiaj

Podobnie jak dłonie, również paznokcie mogą stać się suche i skorzystają z dobrej odżywki. Kremy i balsamy do rąk są świetne zarówno dla skóry jak i paznokci. Pamiętaj o regularnym stosowaniu kremu do rąk, szczególnie po ich umyciu. Poświęć kilka dodatkowych sekund na wmasowanie kremu w paznokcie i otaczające je skórki. Składniki takie jak aloes, masło shea i oliwa z oliwek są świetne, jeśli chodzi o odżywianie. Trzymaj swój ulubiony krem do rąk na nocnej szafce i nakładaj go przed pójściem spać. Obudzisz się z nawilżonymi dłońmi i paznokciami, które nie tylko będą dobrze wyglądać, ale również będą się dobrze czuć. Pamiętaj, że kiedy Twoje paznokcie stają się suche, mogą stać się łamliwe i bardziej podatne na złamania.

Goły

Jasne, większość kobiet uwielbia mieć zrobione paznokcie. Ale jeśli Twoim celem są mocne paznokcie, to dobrze jest raz na jakiś czas pójść au naturel. Pomyśl o tym: opiłowywanie, polerowanie, lakier bazowy, kolor, lakier nawierzchniowy, żele, wypełnienia akrylowe i wiele innych czynności z pewnością wpłynie na Twoje paznokcie. Daj im odpocząć. Tak jak w przypadku włosów, kiedy zrobisz sobie przerwę od urządzeń do stylizacji i urządzeń grzewczych, twoje włosy rozkwitną. Ta sama zasada odnosi się do paznokci. Daj im przerwę, aby mogły pozostać mocne i nie łamać się.

Ochrona jest niezbędna

Podczas wykonywania prac domowych, zwłaszcza tych, które wiążą się z gorącą wodą lub ostrymi chemikaliami, noś rękawice. Za wszelką cenę chcesz chronić swoje ręce i paznokcie przed szkodliwymi i wysuszającymi chemikaliami. Noszenie rękawiczek podczas mycia naczyń lub sprzątania domu jest najlepszym sposobem na to, aby paznokcie nie stały się słabe i uszkodzone z powodu kontaktu z chemikaliami.

Każdy chce mieć zdrowo wyglądające paznokcie. Stosując się do tych prostych kroków, Ty również będziesz miała bajeczne paznokcie w krótkim czasie. Pamiętaj, że to co wkładasz do i na swoje ciało jest równie ważne. Tak więc dbaj o swoje paznokcie a będą one silniejsze w krótkim czasie.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze