czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaZdrowieChoroby i dolegliwościSzczepionka COVID-19 w czasie ciąży: Czy to bezpieczne?

Szczepionka COVID-19 w czasie ciąży: Czy to bezpieczne?

W nowym badaniu badano reakcje na szczepionkę COVID-19 w czasie ciąży. JOEL SAGET/AFP via Getty Images

  • W jednym z największych badań tego typu naukowcy doszli do wniosku, że szczepionki COVID-19 są dobrze tolerowane przez osoby w ciąży, karmiące lub planujące ciążę.
  • W badaniu porównano odczyny poszczepienne wśród osób, które są w ciąży i karmią piersią oraz osób, które nie są ani w ciąży, ani w laktacji.
  • Badania, choć nadal trwają, sugerują, że korzyści z otrzymania szczepionek COVID-19 przewyższają ryzyko dla osób w ciąży i karmiących.

Jak podkreślają Centers for Disease Control and Prevention (CDC), szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 chronią przed ciężką chorobą i śmiercią.

Niedawno naukowcy wyruszyli w celu porównania doświadczeń poszczepiennych wśród osób w ciąży i karmiących oraz osób, które nie są ani w ciąży, ani karmiące. W badaniu wykorzystano dane z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 17 000 osób, które otrzymały szczepionkę COVID-19.

Bądź na bieżąco z aktualizacjami na żywo dotyczącymi aktualnego ogniska COVID-19 i odwiedź nasz hub koronawirusowy, aby uzyskać więcej porad na temat zapobiegania i leczenia.

Naukowcy opublikowali swoje wstępne ustalenia w liście badawczym w JAMA Network Open. Stwierdzili, że „szczepionki COVID-19 były dobrze tolerowane wśród osób w ciąży, karmiących lub planujących ciążę.”

Główny badacz dr Alisa Kachikis, położnik-ginekolog w UW Medicine, w Seattle, opisał badanie, które rozpoczęło się w styczniu 2021 roku, do Medical News Today.

„Rozpoczęliśmy badanie University of Washington COVID-19. [Vaccine] in Pregnancy and Lactation Registry, gdy szczepionki COVID-19 były początkowo wprowadzane na rynek bez żadnych danych dotyczących szczepionki w populacjach ciężarnych i karmiących” – powiedziała.

„Nasze prospektywne, oparte na ankiecie badanie następnie zaczęło przechwytywać informacje na temat doświadczeń osób w ciąży i karmiących, a także osób, które nie były ani w ciąży, ani laktacji, ale planują ciążę”.

Nowe szczegóły dotyczące szczepionek z mRNA

W badaniu zebrano dane od 17 525 osób w Stanach Zjednoczonych. Uczestnikami były osoby dorosłe, które w momencie szczepienia COVID-19 były w ciąży, karmiły piersią lub planowały ciążę.

Badacze rekrutowali i zapisywali uczestników online za pośrednictwem uniwersyteckiego rejestru COVID-19 Vaccine in Pregnancy and Lactation Registry.

Badacze poprosili uczestników o dostarczenie danych na temat ich demografii, statusu ciąży i percepcji szczepień, a także danych dotyczących wyników – w tym zgłoszeń reakcji poszczepiennych. Wstępne wyniki oparte są na analizie danych zebranych od stycznia do marca 2021 roku.

Wyniki po szczepieniu

Aby przeanalizować efekty działania szczepionki COVID-19, zespół podzielił uczestniczki na trzy grupy: 7 809 uczestniczek było w ciąży, 6 815 w laktacji, a 2 901 nie było ani w ciąży, ani w laktacji, ale planowało ciążę. Grupy te stanowiły odpowiednio 44,6%, 38,7% i 16,5% badanej populacji. Naukowcy przypisali uczestników do jednej z trzech grup w momencie podania pierwszej dawki szczepionki.

Większość uczestników otrzymała szczepionkę Pfizer-BioNTech BNT162b2 lub szczepionkę Moderna mRNA-1273.

Wyniki wykazały, że około 17 005 (97%) uczestników zgłosiło reakcje po pierwszej dawce. Najczęstszymi reakcjami były ból w miejscu wstrzyknięcia i zmęczenie.

Były również doniesienia o zwiększonych reakcjach na drugą dawkę, w porównaniu z pierwszą dawką. Reakcje te były jednak podobne we wszystkich grupach.

Kiedy badacze przeanalizowali swoje dane, 6 586 uczestników w grupie ciążowej otrzymało drugą dawkę szczepionki. Wśród tych uczestniczek 6 244 (94,8%) nadal było w ciąży, 288 (4,3%) urodziło dziecko, a 49 (0,7%) zgłosiło utratę ciąży w momencie otrzymania drugiej dawki szczepionki COVID-19.

Tymczasem 155 (2,3%) karmiących uczestniczek zgłosiło przerwanie karmienia piersią po podaniu pierwszej dawki, a 130 (2,2%) zgłosiło to po podaniu drugiej dawki.

Pojawiły się również doniesienia o zauważalnym spadku podaży mleka przez mniej niż 24 godziny po podaniu szczepionki. Zaobserwowano to u 339 (5,0%) uczestniczek po podaniu pierwszej dawki i u 434 (7,2%) po podaniu drugiej dawki.

Badacze wnioskują, że korzyści ze stosowania szczepionki COVID-19 przewyższają ryzyko dla osób w ciąży i karmiących.

Wniosek ten podziela Olajumoke Adebayo, ekspert ds. zdrowia matek i liderka młodych położnych w Międzynarodowej Konfederacji Położnych. Adebayo wyjaśnił: „Było wiele niepewności co do wpływu szczepionek na kobiety w ciąży i karmiące, więc to [research] jest dobrym punktem wyjścia”.

Dr Amy Roskin, główny oficer medyczny firmy dostarczającej kontrolę urodzeń The Pill Club, również potwierdził ustalenia:

„Jestem naprawdę zadowolona, że to badanie zapewnia dodatkowe wsparcie dla zaleceń głównych organizacji medycznych, takich jak American College of Obstetrics and Gynecology, które wspierają szczepienia dla osób, które planują ciążę, są w ciąży lub karmią piersią”.

Badanie to nie jest jednak pozbawione ograniczeń. Naukowcy przyznają, że może zawierać pewną tendencyjność. Wynika to z faktu, że uczestnicy zostali wylosowani z dogodnej próby, w większości sami zgłaszali swoje reakcje i w dużej mierze składali się z pracowników służby zdrowia – wszystko z powodu kwalifikowalności szczepionek w czasie prowadzenia badania.

Naukowcy powiedzieli MNT, że dochodzenie jest w toku, a zainteresowane osoby są mile widziane do udziału.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze