wtorek, 19 marca, 2024

Siła zaskoczenia

Zaskoczenie to sygnał błędu, jaki produkują nasze mózgi, gdy dzieje się coś nieoczekiwanego lub błędnie oczekiwanego. Było ono niezbędnym przystosowaniem dla naszych przodków, ponieważ zmuszało ich do zamrożenia i skupienia się na zagrożeniach i możliwościach. Ci, którzy nie mogli doświadczyć zaskoczenia, nie mogli reagować lub uczyć się wystarczająco szybko, aby przetrwać.

Na poziomie neuronalnym zaskoczenie jest wyzwalaczem dopaminy, wytwarzającym neuroprzekaźnik, który napędza uwagę i motywację. Mówiąc wprost, zaskoczenie jest dla naszych mózgów czymś wielkim. Sprawia, że się zatrzymujemy, zauważamy i uczymy.

Jak niespodzianka może zmienić czyjeś życie?

Zaskoczenie jest kluczowym składnikiem naszych formatywnych momentów. Wydarzenia formatywne to doświadczenia, które ukształtowały to, kim wierzymy, że jesteśmy. Tworzą one naszą koncepcję siebie.

Wszyscy jesteśmy pod wpływem kombinacji naszych przeszłych doświadczeń, a większość naszych doświadczeń jest częścią powolnej, stopniowej ewolucji w postrzeganiu siebie. Wydarzenia formatywne są jak nagła rewolucja, powodująca nagłą zmianę w tym, jak postrzegamy siebie.

Jak wywołać zmianę w postrzeganiu siebie przez ludzi:

  • Zidentyfikuj postrzeganą słabość: Zauważ samokrytykę, którą chciałbyś pomóc komuś zrewidować. Na przykład, może twój uczeń uważa się za osobę wolno uczącą się, twój pracownik uważa, że brakuje mu kreatywności, albo twój małżonek bije się z myślami, że jest zbyt ostrożny.
  • Przerzuć „słabość” na mocną stronę: Następnie zidentyfikuj siłę, która jest przeciwną stroną tej samej monety. Na przykład, może uczeń, który uważa, że uczy się powoli, jest również bardzo dokładny. Pracownik, który uważa, że brakuje mu kreatywności, jest bardzo logiczny. A odwrotna strona troski Twojego współmałżonka to jego dbałość o szczegóły.
  • Dostarcz wiadomość: Na koniec podziel się swoim szczerym postrzeganiem siły danej osoby. Psycholodzy sugerują, żebyś przekazał wiadomość szybko i w punkt, tak jakbyś stwierdzał empiryczny fakt. Im bardziej rozwodzisz się nad tematem lub ubierasz go w kwieciste pochwały, tym mniej zaskakujące będzie to przesłanie i tym mniejszą moc będzie miało, by zmienić czyjeś zdanie. Na przykład:

Zaskoczenie ma moc pomagania innym w zmianie tego, jak postrzegają siebie. Ale, co kluczowe, daje nam również moc, aby zmienić, jak widzimy siebie. Uzbrojony w te nowe umiejętności zaskakiwania, możesz teraz zobaczyć siebie jako agenta zaskoczenia – odblokowującego pewność siebie i poczucie własnej wartości ludzi, gdziekolwiek jesteś.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze