niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczneKonopie indyjskie i psychozy

Konopie indyjskie i psychozy

Konopie indyjskie (marihuana, haszysz, zioło, narkotyki) są najczęściej używanym nielegalnym narkotykiem rekreacyjnym w Australii. Jest to depresyjna substancja psychoaktywna, która może powodować przejściowe objawy psychotyczne, a w niektórych przypadkach pełne zaburzenia psychotyczne, takie jak schizofrenia.

Fakty dotyczące konopi

  • To uzależniające: konopie zawierają THC, bardzo uzależniającą substancję chemiczną.
  • To powszechne: więcej niż 1 na 10 Australijczyków w wieku powyżej 14 lat używał konopi indyjskich w ciągu ostatniego roku
  • Występuje bardzo często u osób z zaburzeniami psychotycznymi: używanie konopi indyjskich jest znacznie wyższe u osób żyjących z zaburzeniami psychotycznymi niż w populacji ogólnej, a nawet osób z innymi chorobami psychicznymi. Nawet jedna czwarta osób, u których zdiagnozowano schizofrenię, może mieć również zaburzenie używania konopi indyjskich.

Konopne mity

  • Mit: „Trochę jest nieszkodliwe”
  • Rzeczywistość: konopie indyjskie mogą powodować objawy psychotyczne nawet w małych dawkach.
  • Mit: „Mój kumpel ma się dobrze, więc będzie dobrze”
  • Rzeczywistość: Konopie indyjskie wpływają na różne osoby w różny sposób. Użycie innych osób nie może przewidzieć twojej reakcji.
  • Mit: „Konopie indyjskie są największą przyczyną psychozy”
  • Rzeczywistość: Używanie konopi zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia psychozy, ale twoja genetyka, wczesny rozwój i doświadczenia życiowe mają znacznie większy wpływ na twoje szanse zachorowania.

Czy marihuana może powodować psychozę?

Oto, co mówią badania na temat używania konopi indyjskich i psychozy:

Używanie marihuany może powodować objawy psychotyczne

Wraz z tradycyjnym hajem, używanie konopi może powodować paranoję, urojenia i halucynacje u osób, które nie cierpią jeszcze na chorobę psychiczną, nawet w małych dawkach.

Używanie konopi indyjskich może również wywoływać lub nasilać objawy psychotyczne u osób żyjących z chorobą taką jak schizofrenia, nawet jeśli ich choroba jest poza tym stabilna i dobrze reaguje na leczenie.

Konopie indyjskie mogą wywołać chorobę psychotyczną u osób podatnych

Niektóre rzeczy mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń psychotycznych w pewnym momencie swojego życia. Należą do nich: twoja budowa genetyczna, zdrowie twojej matki w czasie ciąży, komplikacje po porodzie, maltretowanie dzieci, niektóre rodzaje urazów głowy i infekcji, nadużywanie narkotyków, życie w miastach i doświadczanie dużego stresu i niekorzystnej sytuacji społecznej.

Jeśli masz już takie predyspozycje, używanie konopi może wywołać chorobę. Może również powodować wystąpienie objawów znacznie wcześniej niż w innym przypadku.

Chociaż każdy może doświadczyć objawów psychotycznych w wyniku używania konopi indyjskich, nie wykazano jeszcze, czy konopie indyjskie mogą powodować chorobę psychotyczną u kogoś, kto nie jest podatny na inne czynniki.

A co z medyczną marihuaną?

Medyczna marihuana została zalegalizowana w Australii pod koniec 2016 roku. Ma coraz szerszy zakres zastosowań, ale nie jest sprawdzonym sposobem leczenia chorób psychotycznych.

Jeśli martwisz się ryzykiem psychozy podczas używania medycznej marihuany w leczeniu innego schorzenia, porozmawiaj ze swoim lekarzem.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze