niedziela, 14 kwietnia, 2024
Strona głównaZdrowieZdrowie psychiczneKiedy trzymanie sekretu może cię zranić

Kiedy trzymanie sekretu może cię zranić

Nie jest tajemnicą, że trzymasz sekret w tej chwili. W rzeczywistości, jeśli jesteś jak większość ludzi, prawdopodobnie można policzyć około tuzina kawałków informacji osobistych, które nigdy nie podzielił się z nikim i prawdopodobnie nigdy nie będzie.

Może to być ten jednonocny romans z nieznajomym. A może popełniłeś kiedyś drobne przestępstwo i uszło ci to na sucho.

To nie musi być aż tak ekstremalne. Wielu ludzi trzyma w tajemnicy swoje poglądy polityczne i religijne, zwłaszcza gdy sądzą, że nikt inny się z nimi nie zgodzi. Niektórzy ukrywają finanse, niezależnie od tego, czy mają ich dużo więcej, czy dużo mniej, niż inni myślą. Podobnie orientacja seksualna i ogólnie zachowania seksualne są dla większości ludzi sprawą prywatną.

Jakiego rodzaju sekrety zachowują ludzie?

Tajemnica to celowe powstrzymywanie informacji osobistych przed jedną lub większą liczbą innych osób. Utrzymywanie sekretów może być często szkodliwe na dłuższą metę, zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Jednak według psychologa z Uniwersytetu Columbia, Michaela Slepiana i psychologa z Uniwersytetu w Chicago, Alexa Kocha, to nie zatajanie informacji przed innymi jest dla nas krzywdzące. To raczej fakt, że mamy tendencję do roztrząsania naszych sekretów.

Niektóre tajemnice, które zachowujemy, nie ranią nas, ponieważ i tak nie są niczyją sprawą. Ale inne obciążają nasze umysły i to właśnie one z czasem nam szkodzą. Aby zrozumieć, dlaczego tak się dzieje, Slepian i Koch przeprowadzili serię badań.

Wcześniejsze badania ujawniły, że sekrety, które ludzie powszechnie utrzymują, można pogrupować w 36 podstawowych kategorii. Obejmują one zakres od niewierności do zachowań przestępczych, od romantycznych pragnień do niezadowolenia z pracy, od traumatycznych przeżyć do realizowania nietypowego hobby.

To, co jest niejasne z tej listy, to dlaczego niektóre sekrety są szkodliwe, podczas gdy inne nie. W pierwszym badaniu naukowcy poprosili uczestników, aby ułożyli 36 wspólnych sekretów w dowolną liczbę grup. Analizując grupy, które ludzie utworzyli, badacze byli w stanie zidentyfikować trzy wymiary opisujące każdy sekret:

  • Niemoralność: Niektóre tajemnice wiążą się z zachowaniami, które ludzie, w tym posiadacz tajemnicy, uznaliby za niemoralne. Przykłady sekretów, które znajdują się wysoko w wymiarze niemoralnym, obejmują krzywdzenie innych osób, kradzież lub inne nielegalne działania. Inne sekrety nie mają szczególnego moralnego komponentu, np. ambicje, hobby lub uczucia niezadowolenia w pracy.
  • Connectedness: Ludzie na ogół utrzymują w tajemnicy szczegóły swoich intymnych związków. Przykładami sekretów wysoko postawionych w wymiarze relacyjnym są romantyczne pożądanie, niewierność i ogólnie pojęte zachowania seksualne. Z kolei inne tajemnice mają niewiele wspólnego z naszymi związkami, np. problemy w szkole lub pracy, a także przekonania religijne lub polityczne.
  • Insight: W naszym życiu zawodowym często musimy utrzymywać pewne informacje w tajemnicy. Dobrze rozumiemy, dlaczego zachowujemy te tajemnice. Innymi słowy, mamy w nie wgląd. Z drugiej strony, często mamy niewielki wgląd w przyczyny naszych problemów małżeńskich lub zdrowotnych, dlatego też oceniamy je nisko w wymiarze wglądu.

W dalszych badaniach Slepian i Koch odkryli, że mogą przewidzieć, które tajemnice spowodują szkody, rozważając, jak każdy z nich plasuje się na tych trzech wymiarach. Dzieje się tak dlatego, że każdy z wymiarów ma szczególne doświadczenie emocjonalne, które jest z nim związane.

Dlaczego niektóre sekrety są tak szkodliwe?

Tajemnice mogą być psychologicznie szkodliwe, ponieważ osoba je posiadająca nie ma możliwości omówienia ich treści z innymi ludźmi. Kiedy mamy problemy, pomaga nam dzielenie się nimi z innymi, którzy mogą dać nam wgląd w to, jak sobie z nimi poradzić. Jednak w przypadku sekretów o wysokim stopniu niemoralności czujemy wstyd i niechętnie się nimi dzielimy, często nie bez powodu.

Jednak sekrety wysokie na pozostałych dwóch wymiarach są mniej prawdopodobne, że doprowadzą do szkód psychologicznych. Na przykład sekrety wysokie na wymiarze więzi utwierdzają nas w przekonaniu, że mamy wartościowe relacje społeczne lub intymne. Tak więc, jeśli masz sekretnego kochanka, myśli o tym intymnym związku z pewnością poprawiają nastrój, nawet jeśli nie możesz się nimi podzielić z innymi ludźmi.

Podobnie, sekrety wysoko na wymiarze wglądu wywołują poczucie kompetencji. Na przykład, wiedza o tym, że powierzono ci tajne informacje w pracy upewnia cię, że jesteś osobą zdolną i godną zaufania, a ten wgląd jest wzmacniający.

Oczywiście, sekret może być wysoki na dwóch, a nawet wszystkich trzech wymiarach jednocześnie. Na przykład sekret dotyczący romansu może być wysoko oceniany zarówno pod względem niemoralności, jak i więzi. W ten sposób posiadacz sekretu może jednocześnie odczuwać wstyd z powodu oszukiwania współmałżonka i dreszczyk emocji związany z intymnym związkiem z inną istotą ludzką.

Jak utrzymać sekret bez ranienia siebie lub innych?

Zauważając, że tajemnica głównie boli jej posiadacza, ponieważ rozmyśla on o niej, Slepian i Koch zaproponowali, że uzyskanie wglądu w powód, dla którego tajemnica jest utrzymywana, może pomóc złagodzić cierpienie psychologiczne. W tym celu opracowali proste ćwiczenie z zakresu framingu, które przetestowali na 300 uczestnikach.

Dla każdego posiadanego przez nich sekretu uczestnicy zostali poproszeni o rozważenie następujących trzech stwierdzeń, które są związane z trzema wymiarami sekretów:

  • Nie ma nic złego w posiadaniu tego sekretu. (Niemoralność)
  • Ten sekret chroni kogoś, kogo znam. (Connectedness)
  • Mam dobry wgląd w ten sekret. (Insight)

Ci, którzy zaangażowali się w to ćwiczenie kadrowania na co dzień, zgłaszali mniej ruminacji na temat swojego sekretu i ogólnie lepszy nastrój w ciągu następnego tygodnia. Mówiąc bardziej ogólnie, wynik ten sugeruje, że posiadanie jasności co do powodu utrzymywania sekretu może zmniejszyć szkody psychologiczne wynikające z ruminowania o nim.

Wszyscy mamy osobiste informacje, którymi wolimy nie dzielić się z innymi ludźmi. Podczas gdy niektóre sekrety utrzymujemy ze wstydu, inne mogą nas wzmocnić. Tak długo, jak jasno rozumiemy powód utrzymywania tajemnicy, możemy powstrzymać się przed wpadnięciem w szkodliwą spiralę myślenia o niej w kółko.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze