piątek, 12 kwietnia, 2024

Czy Rogaine działa?

Jeśli tracisz włosy, być może już słyszałeś o minoksydylu, znanym również jako Rogaine.

To popularne leczenie utraty włosów. Jest on dostępny bez recepty w postaci płynu lub pianki do leczenia łysienia typu męskiego i żeńskiego.

Rogaine działa tylko dla niektórych rodzajów łysienia i tylko wtedy, gdy nadążyć z jego stosowania. Ale nie działa dla wszystkich.

Jeśli zadziała, prawdopodobnie nie odrosną Ci wszystkie włosy, które straciłeś, a zobaczenie rezultatów może potrwać do 4 miesięcy. Będziesz musiał używać Rogaine przez czas nieokreślony, aby utrzymać jakikolwiek odrost.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o skuteczności Rogaine i dowiedzieć się, czy jesteś dobrym kandydatem.

Jak działa Rogaine

Rogaine jest uważany za środek rozszerzający naczynia krwionośne. Chociaż dokładny mechanizm działania minoksydylu (składnika aktywnego) nie jest właściwie jasny, uważa się, że działa on poprzez częściowe powiększenie mieszków włosowych i wydłużenie fazy wzrostu włosa. Większa liczba mieszków włosowych w fazie wzrostu powoduje, że na skórze głowy pojawia się więcej włosów.

Kto uzyskuje najlepsze rezultaty po zastosowaniu Rogaine

Rogaine jest stosowany na skórę głowy, aby pomóc we wzroście włosów i zapobiec utracie włosów spowodowanej łysieniem typu męskiego lub żeńskiego. Jest to najczęstszy typ łysienia, występujący rodzinnie.

Rogaine działa najlepiej u osób z dziedzicznym wypadaniem włosów na wierzchołku skóry głowy (obszar z tyłu głowy, tuż pod koroną) lub u kobiet z ogólnym przerzedzeniem włosów na czubku skóry głowy. Rogaine nie jest przeznaczony dla cofającej się linii włosów lub łysienia z przodu skóry głowy.

Rogaine jest najbardziej skuteczny u osób poniżej 40 roku życia i dla tych, którzy zaczynają go używać przy pierwszych oznakach utraty włosów. Nie pomoże on osobom, które już całkowicie wyłysiały.

Rogaine dla kobiet

Rogaine może być również skuteczny dla kobiet. Starsze badanie z 2004 r. wykazało, że 5-procentowy miejscowy minoksydyl był lepszy w porównaniu z 2-procentowym miejscowym minoksydylem.

Badanie przeprowadzono w ciągu 48 tygodni, a zarówno wersja 5 procent i 2 procent pomogła poprawić psychologiczne postrzeganie utraty włosów u kobiet, które miały łysienie typu żeńskiego.

Rogaine nie jest zalecany dla osób, które karmią piersią lub są w ciąży.

Kto nie powinien stosować leku Rogaine

Nie należy stosować Rogaine, jeśli:

 • U pacjenta nie występuje utrata włosów w wywiadzie rodzinnym.
 • Wypadanie włosów pojawia się nagle i wypada płatami.
 • Jesteś w wieku poniżej 18 lat.
 • Twoja skóra głowy jest przebarwiona, swędząca, zainfekowana lub bolesna w dotyku.
 • Twoja utrata włosów jest spowodowana produktami do włosów, chemikaliami lub metodami pielęgnacji włosów, takimi jak wrastanie włosów.
 • Utrata włosów jest spowodowana inną chorobą, taką jak choroba tarczycy lub łysienie plackowate, niedobory żywieniowe, blizny skóry głowy lub leki, takie jak chemioterapia.

Jeśli masz chorobę serca, skonsultuj się z lekarzem przed wypróbowaniem Rogaine.

Inne produkty na porost włosów

Rogaine vs. Propecia

Propecia, znana również jako finasteryd, jest blokerem DHT stosowanym w leczeniu łysienia typu męskiego. DHT jest jedną z głównych przyczyn łysienia u mężczyzn, ponieważ wiąże się z mieszkami włosowymi i miniaturyzuje je. Propecia zapobiega wypadaniu włosów i łysieniu poprzez zatrzymanie przekształcania testosteronu w DHT.

W porównaniu do Rogaine, Propecia zatrzymuje wypadanie włosów, podczas gdy Rogaine wyzwala wzrost nowych włosów. Oba są skuteczne w leczeniu łysienia typu męskiego. W rzeczywistości, badanie z 2015 roku wykazało, że te dwa leki mogą być nawet stosowane razem dla ostatecznej skuteczności.

Rogaine vs. minoxidil

Minoxidil jest formą generyczną Rogaine, więc aktywny składnik w generycznej lub nazwy marki Rogaine jest taki sam. Jedyne główne różnice można by znaleźć na listach składników nieaktywnych różnych marek.

Efekty uboczne Rogaine

Według starszego badania z 2003 roku, Rogaine jest uważany za bezpieczny, a jego skutki uboczne zazwyczaj nie są poważne. Do najczęstszych należą:

 • podrażnienie skóry głowy
 • wzrost włosów w przyległych obszarach, takich jak czoło
 • zmiany w strukturze lub kolorze włosów

Podczas stosowania Rogaine należy uważać, aby nie dostać się do oczu. Jeśli tak się stanie, przepłucz oczy dużą ilością chłodnej wody z kranu.

Rogaine może prowadzić do poważniejszych działań niepożądanych, ale zdarza się to rzadko. Porozmawiaj z lekarzem natychmiast, jeśli wystąpi którykolwiek z poniższych objawów:

 • nagłe, niewyjaśnione zwiększenie masy ciała
 • omdlenia lub zawroty głowy
 • opuchlizna rąk lub stóp
 • ból w klatce piersiowej

Kiedy po raz pierwszy zaczynasz używać Rogaine, możesz zauważyć zwiększone wypadanie włosów przez pierwsze kilka tygodni, ponieważ mieszki włosowe wypychają stare włosy, aby zrobić miejsce dla nowego wzrostu.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące Rogaine

Oto kilka powszechnie zadawanych pytań na temat Rogaine i jak to działa.

Czy Rogaine naprawdę działa? Czy odzyskam wszystkie moje włosy?

Rogaine rzeczywiście działa do pewnego stopnia, co potwierdzają badania kliniczne. Ale to jest tylko dla niektórych rodzajów łysienia (i tylko wtedy, gdy jest używany w sposób ciągły). To powiedziawszy, nie będzie działać dla wszystkich. Dla tych, których to dotyczy, Rogaine nie pomoże odzyskać wszystkich utraconych włosów.

Kiedy zobaczę rezultaty stosowania Rogaine?

Może to potrwać nawet 4 miesiące.

Czy Rogaine działa tylko dla mężczyzn?

Nie, Rogaine jest również dostępny i skuteczny dla niektórych kobiet.

Czy Rogaine jest bezpieczny?

Tak.

Jak często powinienem używać Rogaine?

Jeśli widzisz wyniki z Rogaine, zaleca się przylegać do niego na czas nieokreślony, ponieważ wyniki nie są trwałe bez ciągłego stosowania.

The bottom line

Chociaż udowodniono, że Rogaine jest skuteczny w odrastaniu włosów, jest pewien haczyk. Rogaine działa tylko u osób z dziedziczną formą utraty włosów na szczycie i z tyłu skóry głowy. Istnieje szansa, że może nie działać dla Ciebie w ogóle.

Jeśli zadziała w Twoim przypadku, prawdopodobnie nie odrosną Ci wszystkie włosy. Musisz również używać go w sposób ciągły, jeśli chcesz utrzymać swoje wyniki. Aby to ułatwić, możesz zapisać się na program dostaw Rogaine poprzez stronę internetową produktu. Dostępne są również tańsze generyki.

CZYTAJ WIĘCEJ

Najpopularniejsze