Strona główna Uroda Porady Jak poradzić sobie z hormonalnymi chorobami skóry?

Jak poradzić sobie z hormonalnymi chorobami skóry?

0
Jak poradzić sobie z hormonalnymi chorobami skóry?

Niezależnie od tego, czy masz 20 lat, czy zmierzasz w kierunku 60-tki, istnieją pewne zmiany hormonalne skóry, których doświadczą wszystkie kobiety.

Kobiety i hormony idą ze sobą w parze. Na różnych etapach życia, czy to w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy, nasze ciała doświadczają znaczących zmian spowodowanych wahaniami hormonalnymi. Te zmiany w naszym organizmie mogą wywołać wiele różnych zmian w naszej skórze. Niezależnie od tego, czy mamy 20 lat, czy zbliżamy się do 60-tki, istnieją pewne zmiany hormonalne skóry, których doświadczamy.

Dla większości z nas, kiedy mamy 20 i 30 lat, nasza skóra jest całkiem zdrowa. Nasze poziomy kolagenu i elastyny są pozytywne i nadal się produkują. Zazwyczaj nie mamy żadnych poważnych zmarszczek ani przebarwień, a nasza skóra zachowuje bardzo młody wygląd. Ale kiedy nasze hormony zaczynają się wahać, zaczynamy doświadczać hormonalnych zmian skórnych. I nie mówię tu tylko o menopauzie. Na czym polegają te zmiany i co możemy z nimi zrobić?

Z wiekiem nasza skóra się zmienia, a niektóre z tych zmian są wynikiem działania naszych hormonów. Hormony, mówiąc najprościej, są chemicznymi posłańcami, które są produkowane w naszych jajnikach, nadnerczach i tarczycy. Mogą one wpływać na określone tkanki organizmu.

Menopauza wydaje się być najbardziej popularne, ale te zmiany mogą wystąpić na długo przed menopauzą uderza. Kobiety w ich wczesnych lat 20-tych mogą doświadczyć negatywnych skutków hormonów w różnych zmian w ich skórze.

Najczęstsze choroby skóry o podłożu hormonalnym

Skazy i wypryski

Niestety, jeden z pierwszych hormonalnych wpływów na naszą skórę pojawia się w postaci pryszczy. Możesz doświadczyć zaledwie kilku małych pryszczy lub kilku większych. W każdym z tych przypadków, pryszcze te wydają się pojawiać mniej więcej w tym samym czasie, co twój miesięczny przyjaciel. Jest to prawdopodobnie największy problem skórny, z jakim borykają się młode kobiety, ponieważ w wieku 20 i 30 lat nasze ciało ma tendencję do przechodzenia w tryb reprodukcji. Jest to bezpośrednio związane z naszymi hormonami. Pryszcze te będą najbardziej widoczne na dolnej części policzków, podbródku i wzdłuż linii żuchwy. Mogą się one jednak pojawiać również na wierzchołkach ramion i na plecach. Aby pomóc w oczyszczeniu skóry trądzikowej, użyj dostępnego bez recepty produktu przeciwtrądzikowego. Jeśli problem jest poważny, udaj się do dermatologa, aby ustalić faktyczną przyczynę i wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Skóra tłusta

W tym szczególnym okresie miesiąca, kiedy Twoje hormony zaczynają wariować, możesz zauważyć, że Twoja skóra zaczyna wyglądać i czuć się tłusto. Te comiesięczne zmiany hormonalne sprawiają, że nasze przewody olejowe produkują o wiele więcej oleju niż byśmy chciały. Tak więc wraz z miesiączką pojawia się nadprodukcja oleju i gromadzenie się go na skórze. Czy jest coś, co możesz zrobić, aby pomóc? Oczywiście. Oczyszczaj skórę delikatnym preparatem do mycia twarzy przeznaczonym do skóry tłustej. Poszukaj takiego, który nie tylko usuwa nadmiar sebum z powierzchni skóry, ale także pomaga ograniczyć jego produkcję. Miej też pod ręką bibułki, które pomogą Ci pozbyć się nadmiaru sebum w krótkim czasie między kolejnymi oczyszczaniami.

Swędząca, sucha skóra

Jeśli kiedykolwiek byłaś w ciąży, możesz pamiętać, że Twoja skóra czuła się bardziej sucha i nieprzyjemna niż zwykle. Jest to bardzo częste dla większości kobiet i również bardzo normalne. Twoja skóra rozciąga się, aby pomieścić Twoje małe dziecko, a także aby umożliwić oczekiwany przyrost wagi. Z tym rozciąganiem i ciągnięciem skóry wiąże się czasem pewna suchość i swędzenie. Dbaj o nawilżenie skóry, stosując bogaty, nawilżający balsam do ciała. Dzięki temu Twoja skóra będzie bardziej elastyczna i złagodzisz chęć drapania się. Nakładaj balsam do ciała natychmiast po kąpieli lub prysznicu, gdy skóra jest jeszcze wilgotna.

Hiperpigmentacja

Kolejnym hormonalnym schorzeniem skóry, które wydaje się iść w parze z ciążą, jest hiperpigmentacja, czyli przebarwienia skóry. Prawdę mówiąc, hormony i ekspozycja na słońce są głównymi przyczynami przebarwień, które objawiają się na naszej skórze w postaci melismy. W czasie ciąży możesz zauważyć, że skóra na piersiach, pod pachami i w niektórych miejscach na twarzy zaczyna ciemnieć. Wszelkie znamiona lub istniejące blizny również mogą zacząć ciemnieć w tym czasie. Wiele z tych przebarwień zniknie po urodzeniu dziecka. Musisz jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może upłynąć trochę czasu, zanim poziom hormonów się wyrówna, a skóra powróci do stanu sprzed ciąży.

Hiperpigmentacja nie dotyczy tylko tych, którzy są w ciąży. Pamiętaj, że jeśli przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, Ty również możesz zauważyć przyciemnienie skóry. Porozmawiaj ze swoim dermatologiem o produktach do pielęgnacji skóry, które pomogą rozjaśnić te ciemne plamy poprzez hamowanie produkcji melaniny. To właśnie melanina dostarcza pigmentu skórze. Dostępne są pewne produkty farmakologiczne, które pomagają w walce z przebarwieniami i innymi odbarwieniami skóry. Zapytaj swojego lekarza o odpowiedni produkt lub sposób leczenia.

Wszystkie kobiety będą doświadczać zmian hormonalnych skóry. Odżywianie i pielęgnacja skóry nie rozwiążą problemu zmian w poziomie hormonów ani powodowanych przez nie schorzeń skóry.

Jedzenie pożywnej diety, prowadzenie zdrowego, aktywnego stylu życia i praktykowanie codziennego reżimu pielęgnacji skóry, to dobre kroki dla każdej kobiety, aby podjąć. Pamiętaj, że najzdrowsza skóra jest zawsze najpiękniejsza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj