Strona główna Zdrowie Choroby i dolegliwości Jak diagnozuje się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Jak diagnozuje się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

0
Jak diagnozuje się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa?

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, czyli choroba Bechterewa, to rodzaj zapalenia stawów, które dotyka przede wszystkim kręgosłupa i stawów krzyżowo-biodrowych. Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa może być trudne do zdiagnozowania, ponieważ wiele innych schorzeń może powodować podobny rodzaj bólu pleców.

Lekarze stawiają diagnozę zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, badając historię choroby, objawy i wyniki badań obrazowych. Badania krwi mogą być użyte, aby pomóc wykluczyć inne schorzenia i poszukać oznak zapalenia.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak lekarze diagnozują zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa i co możesz zrobić, jeśli zostaniesz zdiagnozowany.

Jak lekarze diagnozują zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest notorycznie trudne do zdiagnozowania, ponieważ nie ma jednego testu, którego lekarz może użyć, a stan zapalny może nie być widoczny na badaniach obrazowych we wczesnych stadiach choroby.

Według Spondylitis Association of America, ludzie średnio 8 do 11 lat od początku objawów do czasu diagnozy.

Badania ogólne

Pierwszy krok do uzyskania diagnozy zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa zwykle zaczyna się od kontaktu z lekarzem. Lekarz zbada Twoje objawy, historię choroby i historię rodziny.

Podczas analizowania objawów, lekarz prawdopodobnie przeprowadzi badanie fizykalne.

Niektóre testy, które mogą wykonać obejmują:

 • prośba o dotknięcie palców u stóp bez zginania kolan
 • stanie pod ścianą z płaskimi plecami
 • pomiar zdolności do pełnego wdechu

Twój lekarz może zadać Ci pytania takie jak:

 • Jakich objawów doświadczasz?
 • Kiedy zaczęły się Twoje objawy?
 • Od jak dawna doświadczasz objawów?
 • Czy Twoje objawy są gorsze o określonej porze dnia?
 • Czy objawy pogarszają się czy pozostają bez zmian?

Około 95 procent osób z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa rozwija objawy przed 45 rokiem życia, a około 80 procent osób rozwija je przed 30 rokiem życia. Twój lekarz jest najbardziej prawdopodobne, aby podejrzewać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, jeśli jesteś w tym przedziale wiekowym i masz ból w dolnej części pleców.

Wspólne wczesne objawy dla większości osób z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa to ból w dolnej części pleców lub ból biodra. U niektórych osób pojawiają się bóle w innych częściach ciała, takich jak żebra, biodra, kolana czy stopy.

Przypadki zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa są zazwyczaj idiopatyczne, co oznacza, że nie mają wyraźnej przyczyny. Ale posiadanie bliskiego członka rodziny z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa może wskazywać, że jesteś nosicielem genów, które predysponują cię do jego rozwoju. Przegląd badań z 2014 roku wykazał, że osoby, których rodzeństwo choruje na zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, mają do 9,2 procent szans na zachorowanie na tę chorobę.

Badania krwi

Jeśli Twój lekarz podejrzewa, że możesz mieć zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, może zlecić badania krwi w celu poszukiwania oznak zapalenia i wykluczenia innych badań. Jeśli badanie krwi wykaże oznaki zapalenia, możesz zostać skierowany do reumatologa w celu przeprowadzenia dalszych badań.

Badania genetyczne

Twój lekarz może zalecić genetyczne badanie krwi, aby sprawdzić, czy masz gen HLA-B27, który jest powszechny wśród osób z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa. Około 90 procent osób z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa ma ten gen.

Posiadanie tego genu nie musi oznaczać, że rozwinie się zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Hospital for Special Surgery twierdzi, że u około 80 procent ludzi, którzy są HLA-B27-dodatni, nigdy nie rozwinie się choroba zapalna.

Badania obrazowe

Badania obrazowe mogą być w stanie wykazać stan zapalny w Twoim kręgosłupie i dowody na to, że Twój kręgosłup łączy się z miednicą. Uszkodzenia stawów mogą nie być widoczne we wczesnych stadiach choroby.

Badania obrazowe obejmują:

 • RTG
 • tomografia komputerowa (CT)
 • obrazowanie rezonansem magnetycznym (MRI)
 • scyntygrafia kości (bone scan)

Według National Health Service, diagnoza zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest zwykle potwierdzona, gdy zdjęcie rentgenowskie wykaże stan zapalny w Twoich stawach krzyżowo-biodrowych i jedno z poniższych jest prawdziwe:

 • Masz ból pleców od co najmniej 3 miesięcy, który poprawia się przy ćwiczeniach i nie poprawia się przy odpoczynku.
 • Masz ograniczony ruch w dolnej części pleców.
 • Masz ograniczoną zdolność rozszerzania klatki piersiowej jak na swój wiek i płeć.

Dlaczego wczesne rozpoznanie zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa jest ważne

Ważne jest, aby uzyskać wczesną diagnozę dla zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa, dzięki czemu można rozpocząć leczenie wcześnie. Czasami otrzymanie diagnozy może zająć lata. Tak więc, im wcześniej rozpoczniesz proces, tym lepiej będziesz w stanie radzić sobie z objawami.

Osoby z opóźnioną diagnozą częściej wykazują mniej korzystne:

 • aktywność choroby
 • funkcja i ruchomość kręgosłupa
 • kwoty uszkodzeń stawów
 • reakcja na leczenie

Kolejne kroki, jeśli zdiagnozowano u Ciebie zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa nie ma obecnie lekarstwa. Leczenie koncentruje się na pomocy w opanowaniu objawów i zapobieganiu zrastania się kręgosłupa z miednicą.

Leczenie jest zazwyczaj składa się z kombinacji ćwiczeń, fizjoterapii i leków. Jeśli te metody leczenia nie są dla Pani/Pana najodpowiedniejsze, może zostać zalecona operacja w celu leczenia dotkniętego stawu.

Fizykoterapia i ćwiczenia

Fizykoterapia i ćwiczenia mogą pomóc Ci poprawić siłę i elastyczność. Twój fizykoterapeuta może zapewnić Ci konkretne ćwiczenia zaprojektowane w celu poprawy objawów.

Leki

Może być zalecany szereg leków, takich jak:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen lub diklofenak
 • inne leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol lub kodeina
 • leki przeciwreumatyczne modyfikujące przebieg choroby, takie jak zastrzyki z inhibitora czynnika martwicy nowotworów, secukinumab (Cosentyx) i Ixekizumab (Taltz)
 • kortykosteroidy

Domowe sposoby leczenia

Niektóre ogólne zmiany stylu życia lub domowe środki zaradcze, które mogą pomóc w zarządzaniu objawami obejmują:

 • regularne rozciąganie się
 • stosowanie ciepła na obszar objęty stanem zapalnym przed ćwiczeniami
 • stosowanie lodu przez okres do 20 minut po zakończeniu ćwiczeń
 • unikanie alkoholu i palenia tytoniu
 • regularne ćwiczenia fizyczne
 • dużo odpoczywać

Lekarze zazwyczaj diagnozują zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa za pomocą kombinacji testów. Obejmują one dogłębną analizę objawów i historii choroby, ocenę fizyczną oraz badania krwi i badania obrazowe.

Wczesne leczenie i zarządzanie tym warunkiem jest ważne. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli ból pleców nie wydaje się być związany z przyczynami mechanicznymi, takimi jak podnoszenie dużych ciężarów, lub nie reaguje na odpoczynek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj